W placówce
Tomografia komputerowa kręgosłupa

Tomografia komputerowa kręgosłupa to badanie obrazowe, które dostarcza szczegółowych obrazów kręgów, tkanek miękkich, nerwów. Jest często stosowana, gdy standardowe zdjęcia rentgenowskie nie dostarczają wystarczających informacji o przyczynach dolegliwości ze strony kręgosłupa dokuczających pacjentowi. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania badania i jak się do niego przygotować.

Szczegóły

Czym jest tomografia komputerowa kręgosłupa?

Tomografia komputerowa to jedno z częściej wykonywanych badań obrazowych w przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa. Wykorzystuje się w nim promieniowanie rentgenowskie. W aparacie do tomografii komputerowej znajdują się specjalne lampy, które je emitują, oraz detektory, które zbierają to promieniowanie po przeniknięciu przez ciało badanej osoby. W czasie pracy tomografu komputerowego lampy i detektory wykonują obrót, z kolei stół, na którym leży pacjent, znajduje się w bezruchu. Ważne, aby podczas badania sam badany powstrzymał się od wykonywania jakichkolwiek ruchów.

W czasie tomografii komputerowej kręgosłupa robiona jest seria zdjęć z różnych stron i pod różnymi kątami. Zaawansowane oprogramowanie nakłada je na siebie i powstaje w ten sposób dwu- lub trójwymiarowy model kręgosłupa. Budujące i otaczające go struktury oraz ewentualne patologie są uwidocznione za sprawą różnego stopnia przenikania promieniowania rentgenowskiego przez różne rodzaje tkanek.

Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym szyi

Wskazania do tomografii komputerowej kręgosłupa

Badanie to przeprowadza się u osób po urazach sportowych, upadkach czy wypadkach samochodowych, w celu oceny stopnia uszkodzenia kręgów, dysków i innych struktur. Tomografia komputerowa pozwala na dokładną ocenę złamań, pęknięć czy uszkodzeń więzadeł.

Na tomografię komputerową kręgosłupa kierowane są też osoby cierpiące na przewlekłe bóle szyi czy odcinka lędźwiowego. Badanie to wykonuje się w celu zidentyfikowania przyczyny dolegliwości (mogą nią być m.in. zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, stenoza kanału kręgowego).

Tomografia komputerowa kręgosłupa zalecana jest u osób wykazujących objawy neurologiczne, takie jak drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśni ręki, problemy z równowagą. Dolegliwości te mogą wskazywać na ucisk na rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe lub naczynia krwionośne.

Ponadto przeprowadzana jest w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego. Badanie pozwala na ocenę rozmiaru i rozprzestrzenienia się zmian nowotworowych, a także wpływu guza na struktury kostne i nerwowe.

Tomografia komputerowa jest często wykorzystywana do planowania operacji. Badanie wykorzystuje się też do oceny kręgosłupa po operacji, zwłaszcza w celu sprawdzenia poprawności umieszczenia wszczepów takich jak śruby, płytki czy klatki.

W przypadku osób ze zdiagnozowanymi już chorobami kręgosłupa, takimi jak choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, spondyloza, zmiany zwyrodnieniowe), tomografia komputerowa może służyć do monitorowania postępu schorzenia i oceny skuteczności zastosowanego leczenia.

Tomografia komputerowa przeprowadzana jest w przypadku niejasnych wyników innych badań obrazowych. Lekarz decyduje się na nią, gdy rentgen lub rezonans magnetyczny kręgosłupa  nie dostarczają wystarczających informacji albo są niewyraźne. Tomografia komputerowa pozwala wówczas na lepsze zobrazowanie struktur kręgosłupa.

Ile trwa tomografia kręgosłupa?

Tomografia kręgosłupa trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Podobne usługi:

sport-fizjoterapia.jpg
Trening funkcjonalny

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.