W placówce
null

Diagnoza ADHD jest bardzo złożona, ponieważ opiera się na połączeniu różnych metod. Jednym z kwestionariuszy, który może dobrze się sprawdzić w przypadku diagnozy, jest Conners 3. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, co bada Conners 3 i ile trwa cała procedura diagnostyczna.

Kiedy wykonać test Conners 3?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, występuje u około 4% ludzi na świecie, a szczególnie dotyka męską część populacji.

Test Conners 3 można wykonać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • zaburzenia w zakresie uwagi i koncentracji;
  • nadpobudliwość ruchowa;
  • porywczość, wysoki poziom pobudzenia;
  • trudności w zakresie utrzymania motywacji;
  • kłopoty z regulacją swojego nastroju.

Występowanie tych symptomów zwykle zauważają rodzice, jednak sam wywiad, rozmowa ze specjalistą nie wystarczają do postawienia diagnozy.

Dziecko, które ma ADHD, jest praktycznie w ciągłym ruchu, nie może się skoncentrować na wielu czynnościach, w tym także na nauce. Wszystko to powoduje, że zwykle dzieci z ADHD mogą osiągać niższe wyniki w szkole, a także otrzymują gorsze oceny z zachowania. Bardzo duże znaczenie ma zrozumienie wykazywane przez nauczycieli, a także dostosowanie tempa nauki i programu do konkretnego ucznia.

Jak diagnozuje się ADHD?

Diagnostyka ADHD jest niezwykle złożonym procesem, wymagającym połączenia przynajmniej kilku metod, takich jak:

  • wywiad rodzinny i rozwojowy;
  • rozmowa z pacjentem (najczęściej jest to dziecko);
  • zebranie jak największej ilości informacji na temat funkcjonowania dziecka w szkole, w środowisku domowym;
  • konsultacja z lekarzem;
  • przeprowadzenie jednego z dostępnych kwestionariuszy, w tym na przykład Conners 3.

Dopiero na podstawie tych danych możliwe jest zdiagnozowanie ADHD. Nie można dokonywać diagnozy tylko jednym kwestionariuszem lub po jednej rozmowie z rodzicami, ponieważ szczególne znaczenie ma tutaj złożoność problemu i konieczna jest dokładna analiza. Diagnostyka ADHD ma szczególne znaczenie w kontekście dalszego procesu leczenia, dlatego tak ważna jest dokładność i skrupulatność, a także wykorzystanie odpowiednich metod badawczych.

Przeczytaj również: Jak zdiagnozować ADHD u dzieci i dorosłych?

W jakim wieku można stwierdzić ADHD u dziecka?

Pełne spektrum objawów ADHD ujawnia się najczęściej między 6. a 12. rokiem życia dziecka, jednak czasami wstępnej diagnozy można dokonać nieco wcześniej, na przykład wtedy, gdy maluch skończy 5 lat. Psychologowie najczęściej dokonują diagnozy u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Wiele zależy także od zastosowanego narzędzia badawczego, na przykład konkretnego kwestionariusza. W tym miejscu warto zaznaczyć, że diagnozą ADHD zajmuje się psycholog dziecięcy, który ma odpowiednią wiedzę na ten temat, wysoki poziom kompetencji i doświadczenie.

Co bada Conners 3?

Conners 3 to kwestionariusz do diagnozy ADHD i zaburzeń współwystępujących. Możliwe jest badanie indywidualne lub grupowe. Diagnozy tym kwestionariuszem można dokonać u dziecka lub nastolatka w wieku od 6 do 18 lat. Narzędzie zostało opracowane w trzech głównych wersjach:

  • dla rodzica dziecka, które ma od 6 do 18 lat;
  • dla nauczyciela dziecka, które ma od 6 do 18 lat;
  • do samoopisu (dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat).

Metoda Conners 3 została oparta na wytycznych z DSM-5, czyli jednego z podstawowych i najważniejszych podręczników do diagnozy psychologicznej. W kwestionariuszu Conners 3 znajdują się skale treściowe, kontrolne, objawowe. Conners 3 bada następujące obszary:

  • nieuwaga;
  • nadaktywność/ impulsywność;
  • problemy z nauką;
  • funkcje wychowawcze;
  • relacje z rodziną;
  • relacje z rówieśnikami.

Dodatkowo w kwestionariuszu znajdują się:

  • skale kontrolne (wrażenie pozytywne, wrażenie negatywne, wskaźnik niespójności);
  • skale objawowe DSM (ADHD – deficyt uwagi, ADHD – nadaktywność/impulsywność, zaburzenia zachowania, zaburzenia opozycyjno-buntownicze);
  • pytania dodatkowe.

Na tej podstawie można stwierdzić, że kwestionariusz Conners 3 jest bardzo dobrze dopasowany do skal objawowych DSM, dzięki czemu dobrze sprawdza się w trakcie całościowej diagnozy u danego pacjenta.

Jak przebiega badanie Conners 3?

Możliwe jest przeprowadzenie badania Conners 3 w formie papierowej (tradycyjnej, typu papier–ołówek) lub w formie e-badania (na platformie do badań Epsilon). Sposób przeprowadzania badania zależy od psychologa oraz konkretnej placówki, a także potrzeb pacjentów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że kwestionariusz Conners 3 może zakupić tylko osoba do tego uprawniona, a więc psycholog lub inny specjalista po zakończonym szkoleniu psychometrycznym.

Ile trwa badanie Conners 3?

Czas badania Conners 3 jest bardzo krótki, ponieważ wynosi od 10 do 25 minut, w zależności od cech indywidualnych danej osoby, zdolności do koncentracji oraz warunków panujących w gabinecie psychologicznym.

Co daje diagnoza przy pomocy testu Conners 3?

Na podstawie badania testem Conners 3 możliwa jest wstępna diagnoza ADHD, a tym samym stwierdzenie prawdopodobieństwa występowania tego zaburzenia u danej osoby. Dodatkowo badanie można łączyć z testem MOXO i innymi metodami diagnostycznymi. Na podstawie Conners 3 możliwe jest określenie profilu osoby badanej. Kwestionariusz przydaje się także w czasie badań przesiewowych, opracowywania planu terapii oraz monitorowania dotychczasowych sukcesów w kontekście danego pacjenta lub całej grupy.

Przeczytaj również: Testy psychologiczne – co to takiego i jak z nich korzystać?

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym objawia się projekcja psychologiczna? Na czym polega?
Psychologia

Czym objawia się projekcja psychologiczna? Na czym polega?

Każdy człowiek w swojej codzienności mierzy się z różnymi sytuacjami, które mogą być odbierane jako trudne. W psychologii wyodrębniono pewne mechanizmy obronne, które uaktywniają się, aby uchronić nas samych przed lękiem, wyrzutami sumienia, poczuciem winy czy wstydem. Jednym z nich jest projekcja psychologiczna. Dowiedz się więcej na jej temat.

Diagnostyka różnicowa autyzmu a inne zaburzenia
Psychologia

Diagnostyka różnicowa autyzmu a inne zaburzenia

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które może być zdiagnozowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu najczęściej są wyraźne przed ukończeniem 3 roku życia, jednak czasami pojawiają się również u niemowlaków. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy niemowlę może mieć autyzm? Objawy autyzmu u niemowlaka
Psychologia

Czy niemowlę może mieć autyzm? Objawy autyzmu u niemowlaka

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które może być zdiagnozowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu najczęściej są wyraźne przed ukończeniem 3 roku życia, jednak czasami pojawiają się również u niemowlaków. Dowiedz się więcej na ten temat.