W placówce
null

Diagnoza ADHD jest bardzo złożona, ponieważ opiera się na połączeniu różnych metod. Jednym z kwestionariuszy, który może dobrze się sprawdzić w przypadku diagnozy, jest Conners 3. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, co bada Conners 3 i ile trwa cała procedura diagnostyczna.

Kiedy wykonać test Conners 3?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, występuje u około 4% ludzi na świecie, a szczególnie dotyka męską część populacji.

Test Conners 3 można wykonać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • zaburzenia w zakresie uwagi i koncentracji;
  • nadpobudliwość ruchowa;
  • porywczość, wysoki poziom pobudzenia;
  • trudności w zakresie utrzymania motywacji;
  • kłopoty z regulacją swojego nastroju.

Występowanie tych symptomów zwykle zauważają rodzice, jednak sam wywiad, rozmowa ze specjalistą nie wystarczają do postawienia diagnozy.

Dziecko, które ma ADHD, jest praktycznie w ciągłym ruchu, nie może się skoncentrować na wielu czynnościach, w tym także na nauce. Wszystko to powoduje, że zwykle dzieci z ADHD mogą osiągać niższe wyniki w szkole, a także otrzymują gorsze oceny z zachowania. Bardzo duże znaczenie ma zrozumienie wykazywane przez nauczycieli, a także dostosowanie tempa nauki i programu do konkretnego ucznia.

Jak diagnozuje się ADHD?

Diagnostyka ADHD jest niezwykle złożonym procesem, wymagającym połączenia przynajmniej kilku metod, takich jak:

  • wywiad rodzinny i rozwojowy;
  • rozmowa z pacjentem (najczęściej jest to dziecko);
  • zebranie jak największej ilości informacji na temat funkcjonowania dziecka w szkole, w środowisku domowym;
  • konsultacja z lekarzem;
  • przeprowadzenie jednego z dostępnych kwestionariuszy, w tym na przykład Conners 3.

Dopiero na podstawie tych danych możliwe jest zdiagnozowanie ADHD. Nie można dokonywać diagnozy tylko jednym kwestionariuszem lub po jednej rozmowie z rodzicami, ponieważ szczególne znaczenie ma tutaj złożoność problemu i konieczna jest dokładna analiza. Diagnostyka ADHD ma szczególne znaczenie w kontekście dalszego procesu leczenia, dlatego tak ważna jest dokładność i skrupulatność, a także wykorzystanie odpowiednich metod badawczych.

Przeczytaj również: Jak zdiagnozować ADHD u dzieci i dorosłych?

W jakim wieku można stwierdzić ADHD u dziecka?

Pełne spektrum objawów ADHD ujawnia się najczęściej między 6. a 12. rokiem życia dziecka, jednak czasami wstępnej diagnozy można dokonać nieco wcześniej, na przykład wtedy, gdy maluch skończy 5 lat. Psychologowie najczęściej dokonują diagnozy u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Wiele zależy także od zastosowanego narzędzia badawczego, na przykład konkretnego kwestionariusza. W tym miejscu warto zaznaczyć, że diagnozą ADHD zajmuje się psycholog dziecięcy, który ma odpowiednią wiedzę na ten temat, wysoki poziom kompetencji i doświadczenie.

Co bada Conners 3?

Conners 3 to kwestionariusz do diagnozy ADHD i zaburzeń współwystępujących. Możliwe jest badanie indywidualne lub grupowe. Diagnozy tym kwestionariuszem można dokonać u dziecka lub nastolatka w wieku od 6 do 18 lat. Narzędzie zostało opracowane w trzech głównych wersjach:

  • dla rodzica dziecka, które ma od 6 do 18 lat;
  • dla nauczyciela dziecka, które ma od 6 do 18 lat;
  • do samoopisu (dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat).

Metoda Conners 3 została oparta na wytycznych z DSM-5, czyli jednego z podstawowych i najważniejszych podręczników do diagnozy psychologicznej. W kwestionariuszu Conners 3 znajdują się skale treściowe, kontrolne, objawowe. Conners 3 bada następujące obszary:

  • nieuwaga;
  • nadaktywność/ impulsywność;
  • problemy z nauką;
  • funkcje wychowawcze;
  • relacje z rodziną;
  • relacje z rówieśnikami.

Dodatkowo w kwestionariuszu znajdują się:

  • skale kontrolne (wrażenie pozytywne, wrażenie negatywne, wskaźnik niespójności);
  • skale objawowe DSM (ADHD – deficyt uwagi, ADHD – nadaktywność/impulsywność, zaburzenia zachowania, zaburzenia opozycyjno-buntownicze);
  • pytania dodatkowe.

Na tej podstawie można stwierdzić, że kwestionariusz Conners 3 jest bardzo dobrze dopasowany do skal objawowych DSM, dzięki czemu dobrze sprawdza się w trakcie całościowej diagnozy u danego pacjenta.

Jak przebiega badanie Conners 3?

Możliwe jest przeprowadzenie badania Conners 3 w formie papierowej (tradycyjnej, typu papier–ołówek) lub w formie e-badania (na platformie do badań Epsilon). Sposób przeprowadzania badania zależy od psychologa oraz konkretnej placówki, a także potrzeb pacjentów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że kwestionariusz Conners 3 może zakupić tylko osoba do tego uprawniona, a więc psycholog lub inny specjalista po zakończonym szkoleniu psychometrycznym.

Ile trwa badanie Conners 3?

Czas badania Conners 3 jest bardzo krótki, ponieważ wynosi od 10 do 25 minut, w zależności od cech indywidualnych danej osoby, zdolności do koncentracji oraz warunków panujących w gabinecie psychologicznym.

Co daje diagnoza przy pomocy testu Conners 3?

Na podstawie badania testem Conners 3 możliwa jest wstępna diagnoza ADHD, a tym samym stwierdzenie prawdopodobieństwa występowania tego zaburzenia u danej osoby. Dodatkowo badanie można łączyć z testem MOXO i innymi metodami diagnostycznymi. Na podstawie Conners 3 możliwe jest określenie profilu osoby badanej. Kwestionariusz przydaje się także w czasie badań przesiewowych, opracowywania planu terapii oraz monitorowania dotychczasowych sukcesów w kontekście danego pacjenta lub całej grupy.

Przeczytaj również: Testy psychologiczne – co to takiego i jak z nich korzystać?

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.