
RTG klatki piersiowej to całkowicie bezbolesne badanie obrazowe, dzięki któremu można znaleźć przyczynę duszności, nawracającego kaszlu lub dokuczliwego bólu w klatce piersiowej. Na to badanie powinny zgłosić się również osoby, u których zachodzi podejrzenie chorób płuc. Aby wykonać prześwietlenie klatki piersiowej, konieczne jest skierowanie od lekarza, np. pulmonologa. Sprawdź, jak przygotować się do badania i jak ono przebiega!
Przejdź do:
Czym jest RTG klatki piersiowej?
RTG klatki piersiowej wykorzystuje technologię, która bazuje na promieniowaniu X – jego istnienie odkrył już pod koniec XIX stulecia niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen i otrzymał za nie nagrodę Nobla. Badanie radiologiczne (RTG) to jedna z najpopularniejszych metod diagnostyki obrazowej, do której odwołują się lekarze różnych specjalizacji.
RTG klatki piersiowej to nic innego jak naświetlanie tego obszaru promieniami X (czyli promieniami rentgenowskimi) generowanymi przez specjalną lampę. Przez ułamek sekundy przenikają one przez ciało człowieka i padają na specjalny rodzaj błony fotograficznej, która charakteryzuje się dużą czułością na promieniowanie X i jest wykonana ze specjalnych materiałów, takich jak np. mikrokryształki halogenku srebra. W ten sposób powstaje zdjęcie, które w pierwszej kolejności jest opisywane przez radiologa, a następnie interpretowane przez lekarza kierującego na badanie. Fachowe oko dostrzega na nim: drogi oddechowe, płuca, przeponę, żebra, serce, aortę i odcinek kręgosłupa oraz występujące w nich nieprawidłowości, choroby płuc i inne patologiczne zmiany.
Nie wszystkie tkanki ludzkiego organizmu w równym stopniu pochłaniają promieniowanie X. Aby np. wyraźniej zobaczyć niektóre organy, konieczne jest podanie środka cieniującego zwanego również kontrastem. O konieczności przeprowadzenia takiej procedury informuje lekarz i udziela wszystkich niezbędnych wyjaśnień, a osoba przeprowadzająca badanie podaje wcześniej preparat.
Wskazania do wykonania RTG klatki piersiowej
Wykonanie RTG klatki piersiowej może zlecić lekarz rodzinny lub internista po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnego badania fizykalnego Pacjenta. Skierowanie otrzymają osoby, które skarżą się na przewlekły kaszel, duszności i uporczywy ból w klatce piersiowej. Wskazaniem do wykonania badania radiologicznego klatki piersiowej jest podejrzenie:
- gruźlicy;
- zapalenia płuc;
- odmy lub płynu w opłucnej;
- choroby nowotworowej płuc (zarówno zmian niezłośliwych, jak i złośliwych, pierwotnych i przerzutowych);
- złamania żeber;
- guzów śródpiersia.
Ponadto badanie obrazowe RTG pozwala lekarzowi ocenić stan klatki piersiowej po różnego rodzaju urazach. Oprócz tego służy ocenie budowy i wielkości serca, aorty piersiowej, a także wydolności krążenia płucnego. Dzięki niemu można również ocenić położenie ciała obcego, rurki intubacyjnej lub elektrod rozrusznika serca. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest też monitorowanie leczenia chorób płuc. Nałogowi palacze powinni zgłaszać się na to badanie częściej niż inni, ze względu na podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory płuc.
Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, z powodu ryzyka uszkodzenia płodu przez promieniowanie X. Ilość promieniowania generowana przez nowoczesną aparaturę jest co prawda mniejsza niż kiedyś, jednak wciąż nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka.
Przebieg RTG klatki piersiowej
RTG klatki piersiowej – podobnie jak większość badań obrazowych – to bezbolesne badanie. Trwa zaledwie kilka minut. Na początku Pacjent podpisuje zgodę na jego wykonanie – w przypadku kobiet w wieku rozrodczym pojawia się też deklaracja dotycząca ciąży. Następnie musi zdjąć górną część garderoby, metalowe elementy ubrania oraz biżuterię.
Jeśli lekarz zalecił podanie kontrastu, przed wykonaniem badania Pacjent przyjmuje środek, dzięki któremu wybrane narządy (np. przełyk) będą lepiej widoczne. Pacjent musi odpowiednio ustawić się do badania, czyli przyjąć pozycję stojącą. Osoba przeprowadzająca badanie udziela instrukcji na temat pozycji ciała, którą należy w danym momencie przyjąć.
Jak przygotować się do RTG klatki piersiowej?
Wykonanie RTG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi stawiać się na nie na czczo, a w dniu poprzedzającym badanie nie musi przestrzegać żadnych rygorów dietetycznych.
Na badanie RTG klatki piersiowej należy przynieść ze sobą:
- aktualne skierowanie od lekarza;
- wyniki poprzednich badań diagnostycznych (opisy + płyty);
- dowód osobisty lub książeczkę zdrowia, w przypadku osób niepełnoletnich.
Jakie choroby wykrywa RTG klatki piersiowej?
RTG klatki piersiowej to narzędzie, które pomaga w diagnostyce m.in. takich nieprawidłowości i schorzeń jak:
- zapalenie płuc;
- gruźlica;
- rozedma płuc;
- nowotwory płuc w różnym stopniu zaawansowania;
- powiększone węzły chłonne śródpiersia;
- niewydolność serca.
Przeczytaj również: „Tętniak mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, badania”
Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00
Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia
Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?
W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia
Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.