W placówce
Lekarka zakłada słuchawki pacjentce do badania słuchu.

Audiometria impedancyjna z tympanometrią to bezinwazyjne i bezbolesne badanie ucha środkowego, w ramach którego wykonuje się tympanometrię, pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test trąbki słuchowej. To specjalistyczne badanie nie tylko pozwala określić ciśnienie wewnątrz ucha środkowego, ale także może wskazać obecność płynu w jego obrębie. Do przeprowadzenia tej procedury medycznej używa się specjalnej sondy z końcówką dopasowaną do fizjologii danego Pacjenta.

Czym jest audiometria impedancyjna z tympanometrią?

Audiometria impedancyjna z tympanometrią i oceną odruchów mięśnia strzemiączkowego to jedno z najczęściej wykonywanych badań ucha środkowego. Wykonuje się ją, aby zmierzyć ciśnienie w uchu środkowym oraz określić takie parametry, jak:

  • sztywność i odchylenie błony bębenkowej;
  • sztywność układu kosteczek słuchowych.

To rozbudowany test słuchu, który składa się z następujących części:

  • tympanometria – ocena, w jakim stopniu błona bębenkowa jest podatna na zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej w czasie zmiany ciśnienia w uchu zewnętrznym. W tej części testu – która, podobnie jak całe badanie, pozostaje bezinwazyjna i bezbolesna – do ucha Pacjenta wprowadzana jest specjalna sonda z zatyczką, która rejestruje reakcję na poszczególne dźwięki oraz zmiany ciśnienia. Wszelkie odchylenia od normy rejestrowane są przez urządzenie zwane tympanometrem;
  • badanie odruchu mięśnia strzemiączkowego – polega na tym, że do ucha podawany jest bodziec dźwiękowy o różnych częstotliwościach: 500, 1000, 2000 i 4000 Hz. W praktyce jest on odbierany przez Pacjenta jako „piski”;
  • test drożności trąbki słuchowej – ta część badania ma na celu sprawdzenie wyjściowego ciśnienia w jamie bębenkowej.

Testom tego rodzaju poddawane są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Badanie przeprowadza najczęściej protetyk słuchu, a wynik – w formie wykresu i opisu – interpretuje lekarz laryngolog lub audiolog, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu problemów ze słuchem.

Jakie są wskazania do wykonania audiometrii impedancyjnej z tympanometrią?

Audiometrię impedancyjną z tympanometrią oraz oceną odruchów mięśnia strzemiączkowego powinny wykonać osoby, które obserwują u siebie następujące objawy:

  • niedosłuch i wynikające z niego problemy z mową (np. wady wymowy) – to częsta przypadłość u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, które nie potrafią zakomunikować, że mają problemy ze słuchem;
  • nawracający ból ucha;
  • oddychanie przez usta;
  • nawracające infekcje w obrębie uszu i górnych dróg oddechowych;
  • częste zapalenia zatok;
  • chrapanie;
  • niedowład nerwu twarzowego, który powoduje problemy natury zdrowotnej oraz estetycznej.

Na badanie powinny zgłosić się również osoby, które doznały urazu głowy, u których podejrzewa się nowotwory mózgu, czy stwardnienie rozsiane (SM). Wykonanie tego testu zlecają laryngolog lub audiolog na podstawie zgłaszanych objawów oraz konieczności przeprowadzenia poszerzonej diagnostyki w kierunku określonych chorób.

Jak przebiega audiometrii impedancyjna z tympanometrią?

Audiometria impedancyjna z tympanometrią to specjalistyczne badanie, które składa się z kilku części, jednak na każdym etapie pozostaje bezinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je za pomocą specjalnej sondy z końcówką dopasowaną do rozmiarów ucha konkretnego Pacjenta, która wprowadzana jest do kanału ucha zewnętrznego, dzięki czemu można zbadać jamę bębenkową, ucho środkowe, trąbkę słuchową oraz mięsień strzemiączkowy.

Tympanometrię wykonuje się w pozycji siedzącej, a sonda – która zostaje wprowadzona do ucha – łączy się z tympanometrem za pomocą trzech przewodów, tj. mikrofonu, generatora dźwięku oraz pompki zwiększającej ciśnienie w kanale słuchowym. W czasie badania Pacjent nie powinien mówić ani przełykać śliny. Odruchy mięśnia strzemiączkowego sprawdzane są w trakcie generowania piskliwych dźwięków o ściśle określonej częstotliwości (500, 1000, 2000 i 4000 Hz).

Aby sprawdzić drożność trąbki słuchowej, konieczne jest wytworzenie określonego ciśnienia w uchu. W celu wytworzenia ujemnego ciśnienia w jamie bębenkowej Pacjent musi jednocześnie zatkać nos i przełknąć ślinę, a do uzyskania dodatniego ciśnienia konieczne będzie zamknięcie ust oraz zatkanie nosa w trakcie wydechu. Całe badanie trwa około 15 minut.

Jak przygotować się do audiometrii impedancyjnej z tympanometrią?

Audiometria impedancyjna to badanie, które nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed jego wykonaniem zazwyczaj przeprowadza się standardowe badanie laryngologiczne (i ocena obecności woskowiny w uszach  przed badaniem uszy muszą zostać oczyszczone), a czasami również audiometrię słowną, polegającą na powtarzaniu przez Pacjenta określonych słów czy głosek. Ten prosty test uzupełnia się często audiometrią tonalną, która ma na celu określenie progu słyszenia – osoba badana musi nacisnąć przycisk, gdy słyszy dźwięki o określonej częstotliwości i natężeniu.

Sprawdź również, jak dbać o słuch i zapobiegać chorobom uszu.

Jakie choroby wykrywa audiometria impedancyjna z tympanometrią?

Audiometria impedancyjna pomaga zdiagnozować następujące schorzenia:

  • otosklerozę;
  • wysiękowe zapalenie ucha środkowego;
  • przerost migdałka gardłowego;
  • dysfunkcje trąbki słuchowej;
  • przerwanie łańcucha kosteczek słuchowych.

Test pozwala ponadto wskazać obecność płynów infekcyjnych lub stwierdzić istnienie bezpowietrzności w uchu środkowym.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Laryngolog
Foniatra
Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Audiolog
Laryngolog
Audiometria

Artykuły na temat laryngologii

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.