Używki w ciąży

16.04.2023

Produkty, które zaburzają prawidłowy przebieg ciąży

używki w ciąży.jpg

Spis treści

Kawa
Alkohol
Nikotyna

Kawa

W ciąży zaleca się ograniczenie picia kawy ponieważ zawiera kofeinę, której duże spożycie może zaburzyć prawidłowy przebieg ciąży. Kawa ogranicza wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i podrażnia żołądek, wywołując zgagę, a nawet mdłości. Jest też moczopędna i wypłukuje z organizmu magnez i wapń. Może też negatywnie wpłynąć na produkcję hormonu wzrostu. Dopuszczalna dawka to 200-300 mg kofeiny dziennie czyli 2 - 3 filiżanki kawy. Alternatywą może być picie kawy zbożowej, bezkofeinowej lub z cykorii.


Alkohol

Absolutnie zakazane w trakcie ciąży jest picie alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Spożywanie przez matkę alkoholu zwiększa ryzyko nie tylko poronienia, ale również pojawienia się u nienarodzonego dziecka różnego rodzaju wad rozwojowych. Picie alkoholu w ciąży może spowodować tzw. płodowy zespół alkoholowy u dziecka (FAS). Jego skutki są nieodwracalne i należą do nich: opóźnienie rozwoju, niska masa urodzeniowa, nieprawidłowy rozwój mózgu, niski poziom inteligencji, zaburzenia w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, nieprawidłowy rozwój serca.


Nikotyna

Palenie papierosów, zarówno bierne jak i czynne ma negatywny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Podczas palenia wszystkie związki toksyczne z dymu tytoniowego, przenikają do łożyska. Przyczynia się to do niedotlenienia płodu i upośledzenie jego odżywiania, co z kolei może doprowadzić do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, małej masy urodzeniowej, wielu wad wrodzonych czy nawet obumarcia wewnątrzmacicznego płodu. Dzieci, które były narażone w życiu płodowym na działanie dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby układu oddechowego i częściej obserwuje się u nich ograniczenie ogólnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Dlatego przed planowaną ciążą należy całkowicie wyeliminować palenie papierosów.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.