Szczelina odbytu – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

01.02.2023

Szczelina odbytu to podłużne pęknięcia skóry w okolicy odbytu. Do ich powstania predysponują zaburzenia perystaltyki jelit (biegunki, częste zaparcia) lub inne sytuacje powodujące nadmierne rozszerzanie śluzówki odbytu. Leczenie szczeliny odbytu ma charakter zachowawczy.

Szczelina odbytu.jpg

Spis treści

Szczelina odbytu – co to jest?
Szczelina odbytu – przyczyny powstania
Szczelina odbytu – objawy
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Szczelina odbytu – jak leczyć?
Powikłania szczeliny odbytu
Szczelina odbytu – zapobieganie

Szczelina odbytu jest drugą po chorobie hemoroidalnej najczęstszą chorobą proktologiczną. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą szczelinie odbytu. Dowiedz się, na czym polega leczenie tej przypadłości i co robić, aby uniknąć jej powstania.

Szczelina odbytu – co to jest?

Szczelina odbytu to linijne, niewielkie owrzodzenie umiejscowione w linii środkowej kanału odbytu. W przeważającej większości (w ok. 90%) przypadków szczelina zlokalizowana jest w tylnej linii środkowej. Przypadki położenia tej zmiany w przedniej linii środkowej odbytu są rzadkie. Wyróżniamy dwa rodzaje szczeliny odbytu:

  • szczelinę odbytu ostrą – do jej powstania dochodzi nagle, w czasie oddawania twardego stolca;
  • szczelinę odbytu przewlekłą – jest konsekwencją nadkażenia, charakteryzuje się długotrwale utrzymującym się stanem zapalnym; stwierdza się ją, gdy obrzęk i zwłóknienie trwają powyżej 8–12 tygodni.

Rozpoznanie choroby opiera się na objawach klinicznych i badaniu proktologicznym – przez odbyt.

Szczelina odbytu – przyczyny powstania

Do powstania szczeliny odbytu dochodzi na skutek nadmiernego rozciągania błony śluzowej wyścielającej okolice odbytu. Zmiany te rozwijają się przeważnie w przebiegu biegunek albo częstych zaparć. Wśród czynników predysponujących do powstania szczeliny odbytu wymieniane są trudne defekację i seks analny. Przypadłość ta przeważnie rozpoznawana jest u młodych dorosłych, w tym kobiet po porodzie drogą naturalną.

Szczelina odbytu może występować również w przebiegu innych chorób, w tym m.in.: nieswoistego zapalenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), chorób nowotworowych odbytu i odbytnicy, zakażenia wirusem HIV.

Szczelina odbytu – objawy

Objawami wskazującymi na obecność szczeliny odbytu są przede wszystkim:

  • okresowe podkrwawianie, efekt czego stanowią jasnoczerwone plamy krwi widoczne na papierze toaletowym;
  • ostry ból po wypróżnieniu, a w przypadku przewlekłej postaci choroby ból słabo nasilony;
  • uczucie dyskomfortu okolicy odbytu;
  • pieczenie okolicy odbytu, które wyraźnie nasila się po defekacji.

Często szczelinie przewlekłej towarzyszą inne zmiany chorobowe okołoodbytnicze, takie jak przetoka przerośnięta, zwłóknienie zwieracza wewnętrznego odbytu, stwardniała krypta odbytowa, przerosłe brodawki skórne, kłykciny, choroba hemoroidalna, zwężenie odbytu.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Z dolegliwościami w okolicy odbytu należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on wywiad lekarski z pacjentem, obejrzy ranę i okolicę odbytu. W trakcie wizyty może też wykonać badanie palcem przez odbyt, tzw. badanie per rectum. Jest ono niebolesne, lecz może powodować dyskomfort. W celu dalszej diagnostyki pacjent może zostać skierowany na dodatkowe badania (takie jak rektoskopia, czyli badania endoskopowego odbytnicy) oraz na konsultację do proktologa –  lekarza specjalizującego się w zaburzeniach funkcjonowania końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Szczelina odbytu – jak leczyć?

W większości przypadków podczas leczenia szczeliny odbytu wystarczają metody zachowawcze. W przypadku ostrej postaci choroby pacjenci uzyskują poprawę po zastosowaniu nasiadówek, substancji spulchniających stolec, większej podaży błonnika pokarmowego oraz płynów. W razie konieczności wprowadzane są leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do miejscowego użycia. Uzupełnieniem leczenia jest hydroterapia.

Jeśli zaś chodzi o leczenie przewlekłej postaci szczeliny odbytu, to skuteczność wykazują stosowane miejscowo leki azotanowe, takie jak maść z nitrogliceryną 0,2%. Środek ten znacznie łagodzi dolegliwości bólowe i przyspiesza proces gojenia. Skuteczne działanie zaobserwowano u ok. 50% chorych.

Konsultacja internisty

W leczeniu przewlekłej szczeliny odbytu zastosowanie znajdują miejscowo podane blokery kanałów wapniowych, takie jak diltiazem 2% czy nifedypina. Zapewniają poprawę u ok. 65–95% chorych, ale wywołują mniej działań niepożądanych (głównie ból głowy) w porównaniu z azotanami. Substancje te nie są jednak dostępne w postaci gotowego leku – wykorzystuje się je podczas przygotowywania leków recepturowych.

Bez względu na rodzaj środka leczniczego najlepszym sposobem aplikacji jest nałożenie go dłonią w rękawiczce. Lek powinno się rozsmarowywać ruchem okrężnym. Palec należy włożyć do odbytu maksymalnie do wysokości pierwszego paliczka.

W przypadku niesatysfakcjonujących efektów terapeutycznych wykonywany jest zastrzyk z botuliny do zwieracza odbytu. Środek ten poraża mięsień i powoduje jego rozluźnienie. W ciężkich przypadkach konieczne okazuje się leczenie operacyjne. Sfinkterotomia (nacięcie zwieracza) boczna lub tylna wykonywana jest u chorych ze wzmożonym napięciem mięśni zwieraczy odbytu. U pacjentów z obniżonym napięciem zwieraczy rekomendowane zabiegi to wycięcie szczeliny (koniecznie z badaniem histopatologicznym) i ewentualne uzupełnienie zabiegu plastyką z przesuniętym płatem anodermalnym. Niektóre placówki oferują laserowe usuwanie szczeliny odbytu z wykorzystaniem lasera CO2.

Powikłania szczeliny odbytu

Do powikłań dochodzi głównie w przypadku przewlekłej szczeliny odbytu. Należą do nich m.in. ropnie, przetoki okołoodbytnicze, bliznowacenie i zwężenie odbytu, nietrzymanie gazów i stolca, dyskomfort podczas aktywności seksualnej, brudzenie bielizny i dyskomfort psychiczny pacjenta.

Szczelina odbytu – zapobieganie

W profilaktyce szczeliny odbytu główną rolę odgrywa przede wszystkim:

  • unikanie natężonych defekacji;
  • unikanie seksu analnego lub używanie podczas współżycia lubrykantu;
  • dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego – zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia dzienne zapotrzebowanie na błonnik dla osoby dorosłej wynosi 25 g;
  • prawidłowe leczenie chorób przebiegających z biegunką.
Źródła
  1. M. Kołodziejczak, P. Ciesielski, A. Kucharczyk, Standardy leczenia szczeliny odbytu w Europie i w Stanach Zjednoczonych, „Nowa Medycyna” 2021, t. 28, nr 2, s. 80–88.
  2. R. Roemer-Ślimak, K. Markiewicz, Ł. Salomon i wsp., Możliwości lekarza rodzinnego w leczeniu wybranych chorób jelit, „Lekarz POZ” 2018, nr 3, s. 205–208.

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

otyłość brzuszna.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?

Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

wskaźnik WHR i WHtR.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników

Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

Wszystkie artykuły i poradniki