Świąd odbytu – o czym może świadczyć?

26.03.2024

Świąd odbytu to objaw dość mało charakterystyczny. Towarzyszyć może wielu chorobom. Mimo że to krępująca dolegliwość, nie powinno się jej lekceważyć. Sprawdź, do jakiego lekarza zgłosić się ze świądem odbytu i sprawdź, jakie choroby mogą do niego doprowadzić.

Kobieta rozmawia z lekarzem w gabinecie

Spis treści

Do jakiego lekarza się zgłosić?
Jakie pasożyty powodują swędzenie odbytu?
Świąd odbytu a choroby okołoodbytnicze
Zakażenia przyczyną świądu odbytu
Jakie jeszcze mogą być przyczyny świądu okolicy odbytu?

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Z wszelkimi dolegliwościami dotyczącymi odbytu pacjent powinien zgłosić się do proktologa. Lekarz ten zajmuje się schorzeniami w obrębie odbytnicy, kanału odbytu i samego odbytu. Diagnostyka świądu odbytu rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu dotyczącego przebytych i towarzyszących chorób, występujących objawów, stosowanych leków, prowadzonego trybu życia, życia seksualnego, operacji w okolicy odbytowo-odbytniczej.

Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, w tym badania proktologicznego. W zależności od podejrzewanej przyczyny świądu odbytu skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę. Leczenie ma charakter przyczynowy – ustalane jest w zależności od powodu pojawienia się tej dolegliwości. W każdym przypadku bardzo ważne jest dbanie o higienę osobistą i czystość bielizny pościelowej, a także noszenie odzieży wykonanej z naturalnych materiałów.

Zobacz także: Badania na helicobacter z kału.

Jakie pasożyty powodują swędzenie odbytu?

Świąd odbytu kojarzony jest zazwyczaj z owsicą. To jedna z bardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych. Powodują ją owsiki ludzkie, które dostają się do organizmu przez połknięcie jaj pasożyta. Poza typową manifestacją owsicy (uporczywy świąd wokół odbytu) u chorych obserwowane są: utrata łaknienia, niepokój, zgrzytanie zębami, dotykanie okolicy odbytu.

Szczególnie częste są owsiki u dzieci z uwagi na przebywanie w zbiorowiskach ludzkich, nieprzywiązywanie uwagi do higieny rąk i częste wkładanie ich do ust. Świąd odbytu może towarzyszyć również innym chorobom pasożytniczym, a dokładniej zakażeniu glistnicą, tasiemcem, świerzbem, wszawicą łonową.

Świąd odbytu a choroby okołoodbytnicze

Świąd odbytu to objaw towarzyszący chorobom okołoodbytniczym, takim jak:

  • szczelina odbytu;
  • choroba hemoroidalna, tzw. hemoroidy czy żylaki odbytu;
  • ropień okołoodbytniczy;
  • przetoka okołoodbytnicza;
  • wypadanie odbytnicy;
  • samoistne zespoły bólowe odbytu i odbytnicy, takie jak kokcygodynia – ból kości guzicznej, zwanej kością ogonową, zespół dźwigaczy odbytu, czyli mięśni wchodzących w skład dna mięśniowego miednicy, napadowy ból odbytu i kłucie w odbycie.

Sprawdź, na czym polega leczenie żylaków odbytu.

Zakażenia przyczyną świądu odbytu

Swędzenie wokół odbytu pojawić się może w przebiegu bakteryjnego i grzybiczego zakażenia skóry okolicy okołoodbytniczej. Uporczywy świąd to także objaw wirusowego zakażenia skóry okolicy odbytu. Jedną z częstszych infekcji o podłożu wirusowym są kłykciny kończyste wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), zwłaszcza typ 6 lub 11. Temu zakażeniu – poza obecnością grudek i brodawek skórnych, które rozwijają się w wyniku przerostu naskórka – towarzyszy pieczenie i świąd okolicy odbytu, krwawienie lub wysięk z zajętej okolicy, ból w trakcie stosunku lub podczas oddawania stolca.

Zobacz także: Gumkowanie hemoroidów

Jakie jeszcze mogą być przyczyny świądu okolicy odbytu?

Do innych potencjalnych przyczyn swędzenia wokół odbytu należą:

  • wrodzona nadwrażliwość na papier toaletowy, środki do higieny osobistej lub intymnej itd.;
  • niewłaściwa higiena okolicy krocza;
  • zakażenia przenoszone drogą płciową;
  • analne stosunki płciowe;
  • niewydolność zwieraczy okołoodbytniczych;
  • nieswoiste zapalenia jelit z uporczywą biegunką;
  • tzw. mokry odbyt po operacjach proktologicznych (przypadłość polegająca na wydzielaniu z odbytu zawartości kałowej, śluzowej lub ropnej, co jest przyczyną maceracji i podrażnienia skóry okolicy okołoodbytniczej);
  • choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, żółtaczka, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek lub wątroby, niedobór żelaza, niedobory immunologiczne miejscowe i ogólnoustrojowe;
  • pierwotne choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łuszczyca, liszaj, leukoplakia;
  • duże pośladki, głęboki rowek międzypośladkowy;
  • nadmierne owłosienie okolicy odbytu;
  • czynniki psychogenne;
  • niestosowanie się do zasad zdrowego żywienia – częste spożywanie czekolady, owoców cytrusowych, alkoholu, coca-coli, żółtego sera, kawy, ostrych przypraw;
  • niedobór witamin A i D w diecie;
  • nadmierne pocenie się w okolicy krocza;
  • choroby nowotworowe jelita grubego i odbytu.

Spotkać można się z przypadkami tzw. samoistnego świądu odbytu. Określa się w ten sposób swędzenie okolicy odbytu, którego przyczyn nie można ustalić.

Źródła
  1. M. Gałęcka, A. M. Basińska, A. Bartnicka, Świąd odbytu – przyczyny i diagnostyka wspomagająca leczenie, „Nowa Medycyna” 2017, nr 4, s. 150–157.
  2. K. Hadasik, G. Hadasik, L. Brzezińska-Wcisło, Świąd odbytu – etiologia i metody terapii, „Przegląd Dermatologiczny” 2011, nr 98, s. 362–368.
  3. A. Szczekilk, P. Gajewski, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.

Zobacz także

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia
Zdrowie na co dzień

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia

Kaszel to jeden z podstawowych odruchów obronnych organizmu, który pomaga pozbyć się z dróg oddechowych wszelkich zanieczyszczeń, ciał obcych czy nadmiernej ilości wydzieliny. W niektórych sytuacjach staje się jednak suchy i męczący, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, skąd się bierze suchy kaszel i jak sobie z nim radzić!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie
Zdrowie na co dzień

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie

Eozynofile to element układu odpornościowego, który bierze udział w zwalczaniu infekcji i reakcji alergicznych. Jednak zbyt wysoki poziom tych granulocytów kwasochłonnych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jaka jest rola eozynofilów w organizmie i o czym świadczy ich podwyższony poziom.