Spanie na plecach – jakie są korzyści dla organizmu?

17.05.2023

Spanie na wznak to pozycja na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia. Dla jej określenia stosuje się również takie terminy jak: pozycja królewska, żołnierska lub rycerska. Związane jest to z ułożeniem ciała odpowiadającym postawie na baczność, tyle że na leżąco.

Spanie na plecach.jpg

Spis treści

Spanie na plecach – jak wygląda?
Spanie na plecach dobre dla organizmu
Jaka poduszka do spania na wznak?
Spanie na plecach w ciąży – czy jest zdrowe?
Kto nie powinien spać na wznak?
Spanie na plecach – małe dzieci

Spanie na plecach wiąże się z wieloma korzyściami dla organizmu. Wymienić można wśród nich przede wszystkim odciążenie układu szkieletowo-mięśniowego, regenerację skóry i zmniejszenie częstości napięciowych bólów głowy. Jednak nie dla wszystkich spanie na plecach jest zdrowe. Kto powinien się wystrzegać leżenia na wznak? Sprawdź, w jakiej sytuacji warto ułożyć się inaczej.

Spanie na plecach – jak wygląda?

Spanie na wznak oznacza leżenie na plecach, z wyprostowanymi rękoma ułożonymi symetrycznie wzdłuż ciała. Nogi wówczas również są wyprostowane lub delikatnie podkurczone, ale wtedy wskazane jest podłożenie pod kolana niewielkiej poduszki. Spanie na plecach błędnie uważa się za niewygodne lub kojarzy się z usztywnieniem ciała. Okazuje się jednak, że śpiąc na wznak, jesteśmy najbardziej rozluźnieni. W związku z tym spanie w tej pozycji uważa się, obok leżenia na lewym boku, za szczególnie pożądane podczas odpoczynku sennego.

Spanie na plecach dobre dla organizmu

Spanie na plecach okazuje się zdrowe dla kręgosłupa i kończyn. Umożliwia bowiem maksymalne odciążenie układu szkieletowo-mięśniowego. W pozycji leżącej na plecach zapewnia się mu maksymalne zrelaksowanie, a tym samym doskonałe warunki do regeneracji po ciężkim dniu.

Kolejną korzyścią płynącą ze spania na plecach jest dobre ukrwienie organizmu. Krew bez przeszkód krąży po całym ciele i w ten sposób zapewnia równomierne rozprowadzenie składników odżywczych i utlenowanie wszystkich tkanek. Śpiąc na plecach, ma się także zapewniony najlepszy dostęp do powietrza. Oddychanie podczas spania na brzuchu lub na boku jest mniej efektywne.

Oprócz tego leżąc na plecach, dba się o twarz – skóra mniej się naciąga i napina. Regenerując się w ten sposób, przeciwdziała oznakom starzenia się organizmu, takim jak zmarszczki. Śpiąc na plecach, nie wywiera się ucisku na narządy wewnętrzne. Dodatkowo ta pozycja zmniejsza ryzyko obrzęków twarzy i zatkania dróg oddechowych.

Jaka poduszka do spania na wznak?

Spanie na plecach przyniesie największe korzyści, jeśli wybierze się do niego odpowiednią poduszkę. Zbyt wysoka poduszka do spania na wznak może doprowadzić do ucisku kręgów szyjnych na nerwy, a to objawia się przede wszystkim zawrotami i bólem głowy.

Jaka zatem poduszka będzie najlepsza? Zaleca się, aby była średnio twarda i niska. W ten sposób nie uniesie ona nadmiernie głowy ani nie zwiększy kąta między czaszką a klatką piersiową. Polecany jest specjalnie profilowany model ortopedyczny, który zapewnia optymalne podparcie dla głowy i karku. Co więcej, poduszka ortopedyczna do spania na wznak wykonana jest z pianki termoplastycznej, co sprawia, że dopasowuje się pod wpływem ciepła do kształtu ciała.

Spanie na plecach w ciąży – czy jest zdrowe?

Zdrowy sen jest szczególnie istotny podczas ciąży. Składa się na to zarówno odpowiednia długość oraz jakość snu, jak i pozycja do spania. Najlepsze dla kobiet spodziewających się dziecka jest leżenie na lewym boku, ze zgiętą w stawie kolanowym prawą nogą. W ten sposób zapewnia się najlepszy przepływ krwi w organizmie oraz transport tlenu i składników odżywczych do dziecka.

A co ze spaniem na plecach podczas ciąży? Przyszła mama powinna unikać spania na wznak. Taka pozycja utrudnia oddychanie, zaburza krążenie krwi i powoduje spadek ciśnienia tętniczego. Dodatkowo podczas leżenia na plecach znacznie powiększona podczas ciąży macica wywiera ucisk na naczynia krwionośne, które znajdują się po prawej stronie kręgosłupa, co grozi niedotlenieniem dziecka. Powyższe problemy w czasie ciąży mogą jednak przytrafić się dopiero w III trymestrze. Niektórzy lekarze nie zalecają spania na plecach już po 16. tygodniu, ale w rzeczywistości macica jest wówczas jeszcze zbyt mała, by znacząco ograniczać przepływ krwi.

Kto nie powinien spać na wznak?

Należy jednak pamiętać, że spać na plecach poza kobietami w ciąży nie powinny osoby, które mają problem z chrapaniem. Może bowiem dochodzić wtedy do osuwania się zwiotczałego języka w dół, co grozi zwężeniem dróg oddechowych. Taka pozycja do spania nie jest również wskazana u osób, które borykają się z astmą oskrzelową i bezdechem.

Spanie na plecach – małe dzieci

Leżenie na brzuszku to doskonała pozycja do poznawania świata, ćwiczenia mięśni grzbietu i kończyn. Zaleca się, aby dziecko spędzało w niej co najmniej kwadrans. Nie jest to jednak bezpieczna pozycja do snu, podobnie jak leżenie na boku. Maluch może przekręcić się na brzuch i mieć problemy z zaczerpnięciem powietrza. Pozycja ta wskazana jest wyłącznie u dzieci mających problem z nadmiernym ulewaniem – leżenie na boku zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia. Nie wolno jednak pozostawiać ułożonego tak niemowlęcia bez opieki.

Najlepszą pozycją do spania jest leżenie na plecach, na twardym materacu, bez poduszki i jakichkolwiek zabawek, które mogłyby się znaleźć blisko jego twarzy. Ułożenie to jest rekomendowane przez pediatrów. Taka pozycja znacznie redukuje ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Kładąc dziecko na wznak, należy jednak pamiętać o delikatnym odchyleniu jego główki na bok. W ten sposób zabezpieczymy je przed ewentualnym zachłyśnięciem podczas ulewania. Spanie na plecach zapobiega zapadaniu się mięśni górnych dróg oddechowych stanowiących przeszkodę w ich drożności oraz przeciwdziała ewentualnemu uduszeniu. Nie ma wyznaczonej górnej granicy wieku, a eksperci radzą, by kłaść noworodka w ten sposób, póki sam nie nauczy się układać do spania tak, jak mu wygodnie. W 4–5. miesiącu życia dzieci uzyskują umiejętność przekręcania się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

Źródła
  1. H. S. Arakelyan, Sleeping Position and Back Pain, https://www.researchgate.net/publication/340684226_Sleeping_Position_and_Back_Pain [dostęp: 18.04.2023].
  2. A. E. Heazell, M. Li, J. Budd i wsp., Association between maternal sleep practices and late stillbirth – findings from a stillbirth case-control study, „BJOG” 2018, nr 125, s. 254–262.
  3. T. Lissauer, A. Malinowski, W. Carroll, Pediatria, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.

Zobacz także

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia
Zdrowie na co dzień

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia

Kaszel to jeden z podstawowych odruchów obronnych organizmu, który pomaga pozbyć się z dróg oddechowych wszelkich zanieczyszczeń, ciał obcych czy nadmiernej ilości wydzieliny. W niektórych sytuacjach staje się jednak suchy i męczący, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, skąd się bierze suchy kaszel i jak sobie z nim radzić!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie
Zdrowie na co dzień

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie

Eozynofile to element układu odpornościowego, który bierze udział w zwalczaniu infekcji i reakcji alergicznych. Jednak zbyt wysoki poziom tych granulocytów kwasochłonnych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jaka jest rola eozynofilów w organizmie i o czym świadczy ich podwyższony poziom.