Przyczyny zimnych stóp. Sposoby utrzymania ciepła

23.08.2023

Zimne stopy mogą oznaczać reakcję na panujące warunki atmosferyczne, ale bywają też oznaką choroby. Jeśli często masz zimne stopy, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże w ustaleniu odpowiadającej za nie przyczyny.

Przyczyny zimnych stóp.jpg

Spis treści

Zimne stopy – przyczyny kardiologiczne
Co może być przyczyną zimnych nóg?
Jak radzić sobie z zimnymi stopami?

Zimne stopy – przyczyny kardiologiczne

Zimne stopy mogą być naturalną reakcją obronną organizmu na niską temperaturę. Dzieje się tak dlatego, że kiedy jest zimno, krew w pierwszej kolejności dostarczana jest do kluczowych organów, takich jak serce czy mózg, a na końcu do dystalnych części ciała, czyli stóp i dłoni. Ale kiedy uczucie zimnych nóg towarzyszy Ci nie tylko przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może być objawem choroby. Jedną z częstszych przyczyn zimnych stóp są choroby kardiologiczne. Eksperci wymieniają wśród nich zwłaszcza:

  • miażdżycę – polega na odkładaniu w świetle naczynia złogów cholesterolu; w konsekwencji dochodzi do zwężenia i uszkodzenia naczynia, a przez to zaburzeń w przepływie krwi;
  • Zakrzepicę żył głębokich – polega na powstawaniu zakrzepów, które płynąc z krwią, mogą powodować zator w naczyniach, który uniemożliwia dopływ, prowadząc do niedokrwienia i martwicy;
  • niedociśnienie – przy niskim ciśnieniu serce nie radzi sobie z pompowaniem wystarczającej ilości krwi; w związku z tym pojawiają się trudności z dostarczeniem jej do końcowych części ciała;
  • chorobę Buergera – tzw. zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, związane głównie z paleniem tytoniu; towarzyszy mu stan zapalny głównie w obrębie małych i średnich naczyń krwionośnych dłoni i stóp, co prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi w ich obrębie;
  • niewydolność serca – stan, w którym nieprawidłowe funkcjonowanie lub struktura serca nie pozwala na zapewnienie organizmowi wystarczającego przepływu krwi.

Zaburzeniom krążenia w kończynach dolnych towarzyszyć mogą również drętwienie, mrowienie, zaburzenie czucia, bolesność uciskowa, ból ustępujący po podniesieniu nogi do góry, wzrost ocieplenia kończyny, obrzęk, zaczerwieniona i napięta skóra. Jeśli zaobserwowałeś u siebie któreś z tych objawów, zgłoś się do kardiologa.

Konsultacja kardiologa

Co może być przyczyną zimnych nóg?

Kolejną częstą przyczyną zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Z powodu niedostatecznej ilości hormonów tarczycowych dochodzi do spadku metabolizmu. Ciepło jest produktem ubocznym spalania kalorii. W przebiegu niedoczynności organizm spala je wolniej i w mniejszych ilościach, przez co produkowane jest mniej energii cieplnej. Wiąże się to ze zwiększoną wrażliwością na niskie temperatury i wiecznie zimnymi stopami.

Uczucie zimnych stóp może się pojawić w przebiegu chorób psychiatrycznych – zaburzeń lękowych, na przykład nerwic. Zimne stopy mogą być konsekwencją ekspozycji na czynnik stresowy. Narażenie na negatywne emocje powoduje wyrzut adrenaliny, co prowadzi do silnego skurczu obwodowych naczyń krwionośnych. Krew kierowana jest wówczas do ważnych narządów, a do dłoni i stóp dociera jej mniej, przez co są zimne.

Powodem zimnych stóp okazać się może ponadto cukrzyca, której powikłaniem bywa osłabione krążenie krwi. Innymi przyczynami tej dolegliwości mogą być kolagenozy, do których należą np. twardzina układowa, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy. Specjaliści za możliwe podłoża zimnych stóp uważają również chorobę Raynauda, neuropatie (choroby przebiegające z uszkodzeniem nerwów) oraz choroby hematologiczne – białaczkę i chłoniaki.

Zimne ręce i stopy bywają skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Mogą stanowić powikłanie farmakoterapii z użyciem m.in. beta-blokerów czy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak radzić sobie z zimnymi stopami?

Leczenie zimnych stóp powinno polegać przede wszystkim na zwalczaniu choroby, która za nie odpowiada. Jednocześnie możesz podejmować działania, dzięki którym ogrzejesz nieco stopy. Kiedy jest Ci zimno w stopy, sięgnij po skarpety wykonane z naturalnych materiałów. Unikaj natomiast modeli ciasnych ze ściągaczami, które utrudniają krążenie krwi w stopach, prowadząc do ich wychłodzenia.

Aby rozgrzać stopy, przykładaj do nich termofor, wyposaż się w ocieplacze albo podgrzewane elektrycznie kapcie czy koce. Innym sposobem na marznące stopy jest smarowanie ich rozgrzewającymi maściami. Najlepiej sięgać po preparaty z balsamem peruwiańskim, olejkiem rozmarynowym, eukaliptusowym, sosnowym, majerankowym i lawendowym. Zwiększają uczucie ciepła, rozszerzając naczynia krwionośne. Na rozgrzanie wiecznie zimnych stóp pomocny jest również masaż. Poprawia on krążenie i podnosi temperaturę. Możesz do niego użyć różnych akcesoriów, np. specjalnych rolek z kolcami. Dobrym pomysłem jest szczotkowanie stóp szczotką z naturalnego włosia, które usprawni krążenie.

Na ocieplenie stóp może też wpłynąć odpowiednia dieta. Unikaj palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu – nałogów, które mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych.  Wprowadź do jadłospisu ciepłe zupy, potrawy z dodatkiem warzyw strączkowych, suszonych owoców, orzechów, imbiru, cynamonu, czosnku, chili i kurkumy.

Źródła
  1. A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka, PZWL, Warszawa 2019.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika – Podręcznik Chorób Wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.