Operacja plastyczna uszu – na czym polega i jakie zapewnia efekty?
Operacja plastyczna uszu polega na modelowaniu i zmianie wyglądu małżowiny usznej. Odnosić się może do wad wrodzonych i nabytych. Wskazane jest, aby została przeprowadzona po wykształceniu się tkanki chrzęstnej. Ryzyko powikłań w plastyce uszu jest niewielkie.
Spis treści
Korekta uszu specjalistycznie określana jest jako otoplastyka. Pozwala na zmianę położenia, wielkości czy kształtu części ucha zewnętrznego – małżowiny usznej. Najczęściej przeprowadzana jest operacja odstających uszu. Sprawdź, na czym polega zabieg i jak należy się do niego przygotować.
Korekta uszu – wskazania
Operacja plastyczna uszu przeprowadzana jest z powodu niezadowolenia z wyglądu, np. ze zbyt dużych, zdeformowanych płatków uszu lub z potrzeby odtworzenia małżowin usznych po urazach czy chorobach. Najczęściej jednak wykonuje się korektę odstających uszu. Zabieg przeprowadzić można w każdym wieku i nie ma jasnych wskazań co do odpowiedniego wieku na korekcję. W przypadku pacjentów pediatrycznych mówi się o wieku powyżej 7 lat, ale można także zaczekać z zabiegiem do ukończenia 13 roku życia. Wiąże się to z ukształtowaniem się do tego czasu niemal w pełni tkanki chrzęstnej budującej małżowinę uszną, co sprzyja uzyskaniu stabilnych rezultatów operacji.
Operacja odstających uszu – przeciwwskazania
Mimo że operacja odstających uszu nie należy do ryzykownych, to istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Wśród nich wymienia się zwłaszcza: ogólny zły stan zdrowia, ciążę, karmienie piersią, miesiączkę, aktywne zmiany zapalne w obszarze operowanego ucha. Względnymi przeciwwskazaniami do korekty uszu są schorzenia, w tym: zaburzenia pracy tarczycy, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca. Wówczas pacjent powinien uzyskać zaświadczenie od odpowiedniego specjalisty o możliwości przystąpienia do zabiegu.
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Pacjenci, którzy chcą skorzystać z korekty uszu, powinni się zgłosić do chirurga plastyka.
Jak należy się przygotować do korekcji uszu?
Przygotowanie do korekty uszu rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Specjalista na podstawie badania podmiotowego, czyli wywiadu z pacjentem, oraz oceny stanu małżowin usznych określa możliwość przeprowadzenia zabiegu i jego zakres. Rozrysowuje linie cięcia, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt i ukryć blizny. W dniu operacji plastycznej uszu pacjent powinien się zgłosić z dokumentem tożsamości. W przypadku dzieci niezbędny jest opiekun, który powinien mieć przy sobie także książeczkę zdrowia dziecka. Należy zabrać wyniki badań, w tym m.in. morfologii krwi, oznaczenie grupy krwi, a także, w zależności od zaleceń lekarza, być na czczo. Najlepiej, aby pacjent ubrał się w wygodny i luźny strój, który nie będzie krępował mu ruchów. Wskazane są rozpinane górne części garderoby, aby podczas ich zdejmowania nie podrażnić operowanej okolicy. Na kilka tygodni przed operacją zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu i stosowania leków na rozrzedzenie krwi, których stosowanie przed zabiegiem należy skonsultować z lekarzem.
Na czym polega operacja odstających uszu?
Operacja odstających uszu przeprowadzana jest z reguły w znieczuleniu miejscowym. W przypadku pacjentów pediatrycznych z uwagi na stres towarzyszący zabiegowi, który może utrudniać jego przeprowadzenie, bywa stosowane znieczulenie ogólne. Operacja plastyczna uszu może zostać wykonana na różne sposoby. W doborze najbardziej odpowiedniego rozwiązania lekarz kieruje się przede wszystkim komfortem pacjenta, ryzykiem powikłań i możliwie najmniejszą widocznością blizn.
Korekta uszu polega na nacięciu skóry za małżowiną – linie cięcia znajdują się zazwyczaj w naturalnej zmarszczce na granicy tylnej części ucha i głowy. Następnie wycina się część chrząstki o wrzecionowatym kształcie. Dzięki temu ucho będzie lepiej przylegać do głowy. Przy niewielkiej korekcie zabieg wymaga jedynie usunięcia fragmentu skóry. Nakłada się odpowiednie szwy – ich zadaniem jest modelowanie kształtu małżowiny. Jeżeli pacjent zmagał się z asymetrią małżowin usznych, to podczas operacji plastycznej można jednocześnie zadbać o ujednolicenie ich wyglądu.
Po założeniu szwów pacjentowi nakłada się na kilka dni opaskę, która z jednej strony zabezpiecza przed ewentualnymi urazami poddanej zabiegowi okolicy, a z drugiej strony ma za zadanie utrwalić efekt zabiegu. W ciągu 7–10 dni od zabiegu zdejmowane są szwy. Operacja plastyczna uszu trwa krótko – zazwyczaj około godziny. Dodatkowo zabieg ten nie wiąże się z reguły z koniecznością pozostania w szpitalu. Hospitalizuje się głównie pacjentów po znieczuleniu ogólnym.
Korekta uszu – rekonwalescencja
Korekta uszu wiąże się z przestrzeganiem zaleceń pozabiegowych, aby ograniczyć ryzyko powikłań, zapewnić rezultaty i przyspieszyć powrót do zdrowia. Przez tydzień od zabiegu nie powinno się myć głowy. Należy jednak pamiętać o codziennej dezynfekcji operowanej okolicy. Po ściągnięciu szwów możliwy jest powrót do pracy lub szkoły. Ważne, aby do czasu pełnego wygojenia pacjent nie spał w pozycji na boku i zakładał do snu opaskę. Przez mniej więcej pół roku chrząstka przebuduje się i utrwali, a wtedy opaska na sen nie będzie konieczna. W ciągu kilku tygodni od zabiegu niewskazana jest aktywność ruchowa. Później przez jakiś czas podczas uprawiania sportów zalecane jest noszenie opaski.
Korekta odstających uszu – efekty
Efekty operacji plastycznej uszu są trwałe. Pierwsze rezultaty widoczne są już po zabiegu. Na końcowy efekt należy poczekać do zakończenia przebudowy chrząstki (zazwyczaj około miesiąca).
Zabieg na odstające uszy – powikłania
Zabieg na odstające uszy wiąże się z bardzo niskim ryzykiem powikłań. Jednak jak przy każdej operacji mogą one wystąpić. Wśród ewentualnych skutków ubocznych korekty uszu wymienia się: zmiany czucia, drętwienie operowanej okolicy, zapalenie i przebarwienia skóry, krwiaki, infekcje chrząstki małżowiny usznej.