Na co chorują mężczyźni? Przeczytaj o nowotworach jąder i prostaty oraz innych schorzeniach zdrowotnych

23.11.2022

Wielkimi krokami zbliża się coroczna akcja Movember, znana w Polsce również jako Wąsopad. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn,  zwłaszcza nowotworów jąder i prostaty. Znakiem rozpoznawczym akcji Movember jest zapuszczenie wąsów w listopadzie.

męskie badania.jpg

Spis treści

Zdrowie mężczyzny – nadciśnienie i miażdżyca
Męskie problemy z układem pokarmowym
POCHP i rak płuc
Rak jąder lub prostaty

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mężczyźni rzadziej zgłaszają się do lekarzy oraz żyją krócej niż kobiety. Najczęstsze przypadłości, z jakimi zmagają się panowie, to choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. Dowiedz się więcej o problemach zdrowotnych dotykających mężczyzn.

Zdrowie mężczyzny – nadciśnienie i miażdżyca

Bez wątpienia jednymi z częściej występujących problemów zdrowotnych mężczyzn są nieprawidłowości ze strony układu krążenia. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, której częstość rośnie wraz z wiekiem. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe rozpowszechnienie nadciśnienia wśród młodych dorosłych mężczyzn. Za zbyt wysoki poziom ciśnienia krwi odpowiada szereg czynników, w tym m.in.: narażenie na stres, uwarunkowania genetyczne, nadmierna masa ciała, miażdżyca. Nadciśnienie tętnicze przez lata może nie dawać objawów, ale powodować zmiany w budowie serca. Dolegliwościami, które mu towarzyszą, są: ból z tyłu głowy, zawroty głowy, szumy w uszach, kołatanie serca.

Wspomniana miażdżyca to kolejna rozpowszechniona wśród panów przypadłość. Polega ona na odkładaniu się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych, które zmniejszają światło naczynia i utrudniają przepływ przez nie krwi. Powstawaniu miażdżycy sprzyja dieta bogata w lipidy (głównie tłuszcze zwierzęce takie jak masło, wędliny, czerwone mięso, sery), która prowadzi do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Miażdżyca jest czynnikiem ryzyka m.in. choroby wieńcowej, udaru mózgu, zawału serca.

Konsultacja kardiologa

Męskie problemy z układem pokarmowym

Mężczyźni mają skłonność do diety bogatej w mięso i tłuszcze, a o ograniczonej zawartości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych. Taki sposób odżywiania może doprowadzić do dyspepsji, czyli niestrawności. Towarzyszą jej następujące objawy: zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku, uczucie wczesnej sytości, nudności, wzdęcia i gazy, zaburzenia rytmu wypróżnień.

Kolejną chorobą układu pokarmowego często dotykającą mężczyzn jest refluks żołądkowo-przełykowy, który opisać można jako cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Najczęstszą przyczyną refluksu jest niedomykanie się dolnego zwieracza przełyku. Przypadłości tej towarzyszą takie objawy, jak: ból brzucha, czkawka, zgaga, nudności, odbijanie (puste, kwaśne/gorzkie), uczucie pieczenia za mostkiem, zarzucanie treści pokarmowej do przełyku.

Mężczyźni nierzadko zmagają się z chorobą wrzodową, do której prowadzić może: zakażenie bakterią Helicobacter pylori, palenie papierosów, nadmierne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu, naproksenu). Schorzenie polega na powstawaniu ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Objawami choroby wrzodowej są przede wszystkim: ból w nadbrzuszu (w przypadku wrzodów żołądka występuje w trakcie jedzenia, natomiast w przypadku wrzodów dwunastnicy 2–3 godziny po posiłku oraz na czczo, ustępuje po zażyciu leków zobojętniających kwas solny), zgaga, brak apetytu, wzdęcia, nudności, wymioty, spadek masy ciała, kwaśne lub gorzkie odbijanie, czkawka, niesmak w ustach, wzdęcia.

Pakiet badań profilaktycznych dla mężczyzn

POCHP i rak płuc

Choroby układu oddechowego często występujące u mężczyzn to m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) i rak płuc. Pierwsza oznacza postępujące ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe i zniszczenie miąższu płuc. Chorobie sprzyjają: narażenie na dym tytoniowy, uwarunkowania genetyczne, zanieczyszczenie powietrza i narażenie zawodowe na szkodliwe pyły i gazy. Objawami POCHP są m.in.: duszność, świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, kaszel, odkrztuszanie plwociny.

Rak płuca jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą nowotworową u mężczyzn. Nowotwory złośliwe płuca odpowiadają za około 31% zgonów w populacji męskiej. Ich powstawaniu sprzyjają czynniki podobne jak w przypadku POCHP. Choroba przez długi czas może się rozwijać, nie dając objawów. Z czasem pojawiają się: uporczywy kaszel, uczucie zalegania i niemożliwość odkrztuszenia wydzieliny, duszność, krwioplucie, chrypka, ból w klatce piersiowej, dysfagia (zaburzenia połykania), szybka męczliwość, ogólne osłabienie.

Rak jąder lub prostaty

Typowymi męskimi chorobami nowotworowymi są rak jąder lub prostaty. Zapobieganie tym schorzeniom to główny temat akcji Movember, która zwraca uwagę na problemy zdrowotne mężczyzn i zachęca ich do udziału w badaniach przesiewowych w kierunku chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

Główny Urząd Statystyczny donosi o rosnącym rozpowszechnieniu raka jąder. Najwięcej przypadków tej choroby notowanych jest w grupie mężczyzn w wieku 20–44 lat. Jej powstawaniu sprzyjają m.in.: wnętrostwo (niezstąpienie jądra do worka mosznowego) [link], obciążony wywiad rodzinny, zakażenie HIV, zespół Klinefeltera (dodatkowy chromosom X w materiale genetycznym). Objawami raka jądra są m.in.: obrzęk moszny, wyczuwalny w badaniu ręką guz, zmiana kształtu lub powierzchni jądra, ból w mosznie, nawracające zapalenie najądrzy lub jądra.

Rak prostaty (tzw. gruczołu krokowego) to drugi najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór. Co roku rozpoznaje się ponad milion jego nowych przypadków, co stanowi około 15% rozpoznań nowotworów złośliwych w populacji mężczyzn. Przyczyny raka prostaty nie zostały do końca poznane. Duże znaczenie w rozwoju choroby przypisuje się czynnikom genetycznym. Ryzyko choroby podnoszą: palenie tytoniu, choroby przenoszone drogą płciową, otyłość, starszy wiek. Objawami raka prostaty są m.in.: zwiększone parcie na mocz, ból podczas oddawania moczu, zaburzenia erekcji, częste oddawanie moczu, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, ból w okolicy miednicy mniejszej.

Źródła
  1. D.C. Baird, G.J. Meyers, J.S. Hu, Testicular Cancer: Diagnosis and Treatment, „Am Fam Physician” 2018, t. 97, nr 4, s. 261–268.
  2. A. Tykarski, K.J. Filipiak, A. Januszewicz i wsp., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 rok. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, „Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce” 2019, t. 5, nr 1, s. 1–86.
  3. K. Widecka, Nadciśnienie u młodych dorosłych mężczyzn – jak je optymalnie leczyć?, „Arterial Hypertens” 2016, t. 20, nr 3, s. 89–101.

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.