Laserowe usuwanie przebarwień – dowiedz się więcej na jego temat
Laserowe usuwanie przebarwień jest skuteczną metodą likwidacji tych mało estetycznych zmian będących efektem nadmiernej produkcji melaniny. Urządzenia laserowe zapewniają bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne, szybkie pozbycie się zmian pigmentowych. Stanowią doskonałą alternatywę dla złuszczania chemicznego, mikrodermabrazji czy krioterapii.
Spis treści
Laserowe usuwanie przebarwień pozwala osiągnąć bardzo dobre wyniki w leczeniu brodawek łojotokowych, piegów czy plam soczewicowatych. Sprawdź, na czym polega laserowe usuwanie przebarwień i czy każdy może skorzystać z tej formy pomocy.
Czy możliwe jest laserowe usuwanie przebarwień?
Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny w komórkach skóry. Tzw. hiperpigmentacja powoduje plamy na skórze o różnorodnej wielkości i zabarwieniu. Przebarwienia rozwijają się zazwyczaj na skórze eksponowanej na promieniowanie ultrafioletowe (będące elementem światła słonecznego), czyli w obrębie twarzy, dekoltu, szyi i dłoni. Podstawową metodą zapobiegającą przebarwieniom jest skuteczna ochrona przed promieniowaniem – unikanie nasłonecznienia i stosowanie preparatów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Z kolei najpopularniejszymi metodami leczenia przebarwień są preparaty miejscowe, farmakoterapia, krioterapia, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, dermabrazja czy laseroterapia, która w ostatnim czasie cieszy się sporym zainteresowaniem.
Jaki laser do usuwania przebarwień?
Dzięki laseroterapii można skutecznie i szybko uporać się z problemem przebarwień. Jednymi z bardziej popularnych urządzeń tego typu są:
- laser Nd: Yag – emituje promieniowanie podczerwone o długości fali 1064 nm, które można zmniejszyć, wykorzystując kryształ podwajający częstotliwość. W efekcie tego dochodzi do zmiany długości fali na 532 nm i barwy światła na zieloną. Fala w zakresie podczerwieni przenika do głębokich warstw skóry na 4–6 mm, co wykorzystywane jest w leczeniu skórnych zmian barwnikowych. Fale o długości 532 nm są dobrze absorbowane przez melaninę, pozwalają na pozbycie się melanosomów (składników komórek zawierających melaninę) w naskórku;
- laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm – jego skuteczność jest zbliżona do lasera rubinowego, ale penetruje skórę nieco głębiej;
- laser rubinowy o długości fali 694 nm – jego światło przenika w głąb skóry na około 1 mm, jest wyjątkowo dobrze absorbowane przez melaninę. Za pomocą tego lasera można usunąć naskórkowe zmiany barwnikowe, natomiast słabo reagują na niego zmiany melanocytowe;
- technologia IPL (Intense Pulsed Light – intensywne źródło światła) o długości fali 400–1200 nm. Urządzania tego typu emitują fale niespójne i o różnej długości. W efekcie ich działania dochodzi do rozproszenia komórek barwnikowych.
Odpowiedni dobór sprzętu zapewnia nie tylko usunięcie zmiany, ale i pozwala uniknąć podrażnień, zaczerwienienia skóry czy nawet poparzeń, dlatego też bardzo istotne jest wykonywanie tych zabiegów pod okiem wykwalifikowanych specjalistów i personelu medycznego.
Jakie są wskazania do laserowego usuwania przebarwień?
Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg przeznaczony dla osób, które chcą się pozbyć:
- przebarwień łojotokowych,
- plam soczewicowatych,
- plam powstałych w wyniku przyjmowania leków fotouczulających,
- zmian hormonalnych (ciąża, menopauza, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych).
Wśród wskazań do laserowego usuwania przebarwień wymieniane są dodatkowo piegi, plamy starcze, przebarwienia potrądzikowe, fotostarzenie, przebarwienia pozapalne i pigmentacja cętkowana.
Kiedy nie powinno się usuwać przebarwień laserem?
Mimo licznych wskazań i wysokiego bezpieczeństwa zabieg laserowego usuwania przebarwień nie powinien być wykonywany w przypadku m.in. występowania stanu zapalnego w okolicy zabiegowej lub aktywnej infekcji wirusowej czy bakteryjnej, chorób tkanki łącznej, obniżonej odporności organizmu. Wśród przeciwwskazań wymieniane są również: ciąża, choroby nowotworowe, stosowanie leków światłouczulających, epilepsja, przyjmowanie sterydów i świeża opalenizna. Zabiegom laserowym nie powinny poddawać się osoby wykazujące skłonności do powstawania bliznowców oraz chorujące na bielactwo i łuszczycę. Przeciwwskazaniem mogą być również implanty elektroniczne/metalowe.
Należy pamiętać, że każda zmiana skórna, która jest dla wykonującego zabieg podejrzana, nie może być usunięta laserem. Takie zmiany powinny być usunięte chirurgicznie z marginesem (zapasem) zdrowej tkanki, a następnie oddane do badania histopatologicznego, by wykluczyć m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego skóry lub nacieki zapalne.
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Laserowym usuwaniem przebarwień zajmują się dermatolodzy (specjaliści chorób skóry) oraz specjaliści medycyny estetycznej. W przypadku podejrzanej zmiany, która ma nierówny kolor lub brzegi, jest asymetryczna, zmienia się w czasie (rozrasta się lub zmienia kolor) konieczna jest wcześniejsza ocena dermatologiczna za pomocą dermatoskopu (specjalnego przyrządu pozwalającego na ocenę zmiany w powiększeniu). W takich przypadkach może być zalecane chirurgiczne usunięcie zmiany i ocena histopatologiczna.
Jak przebiega laserowe usuwanie przebarwień?
Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg wymagający od pacjenta pewnego przygotowania. Zgłaszając się na niego, należy pamiętać, aby skóra była nieopalona i pozbawiona wykwitów. Na tydzień przed zabiegiem laserowym rezygnuje się z picia alkoholu. Kilkanaście dni przed usuwaniem przebarwień laserem powinno się zaprzestać wykonywania peelingów chemicznych oraz stosowania leków światłouczulających czy antybiotyków. Wszelkie nieprzyjemne dolegliwości podczas wykonywania zabiegu są ograniczone do minimum. W większości przypadków nie jest konieczne zastosowanie znieczulenia.
Po uprzednim oczyszczeniu i odtłuszczeniu skóry kierowana jest na nią wiązka światła emitowana przez laser. Biorąc pod uwagę mechanizm działania tych urządzeń, wyróżnione zostały:
- lasery emitujące światło absorbowane przez melaninę, likwidujące przebarwienia na drodze fototermolizy selektywnej (destrukcji zmian za pomocą ciepła pochodzącego ze światła lasera);
- lasery absorpcyjne, które ogrzewają skórę w wyniku pochłaniania promieniowania przez wodę. Stosowane są do usuwania przebarwień powierzchniowych, ponieważ przy głębszym działaniu wiążą się z ryzykiem powstawania bliznowców;
- lasery frakcyjne nieabsorpcyjne – usuwają barwnik z naskórka i skóry właściwej, tworząc mikroskopijne elementy obumarłe.
Emitowane przez laser światło precyzyjnie trafia w problematyczny obszar skóry, gdzie nagromadzony jest barwnik. W ten sposób lasery działają wyłącznie na zmianę i nie uszkadzają tkanek znajdujących się wokół niej. Aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Ich liczba zależy m.in. od wielkości zmiany i intensywności jej koloru. Poszczególne serie przeprowadza się w kilkutygodniowych odstępach (średnio co 3–6 tygodni).
Postępowanie po usuwaniu przebarwień laserem
Po usuwaniu przebarwień laserem pacjent powinien zadbać o to, by nie drażnić obszaru poddanego zabiegowi. Przez kilka najbliższych dni nie może używać mydła, kosmetyków mających w składzie alkohol. Nie powinien poddawać się zabiegom złuszczającym, w tym peelingom. Wskazane jest, by powstrzymał się na miesiąc od opalania, na 2 tygodnie od korzystania z sauny i gorących kąpieli, na tydzień od wykonywania ćwiczeń fizycznych. Po zabiegu powinno się nawilżać skórę kilka razy w ciągu dnia i stosować fotoprotekcję. Szczegółowe wytyczne postępowania po laserowym usuwaniu przebarwień określa specjalista wykonujący zabieg. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do swoich codziennych aktywności.