Koszmary senne – przyczyny powstania i sposoby leczenia

16.02.2023

Koszmary senne to parasomnie (zaburzenia snu) związane ze snem REM. Rzadko występujące, wynikają z doświadczanego stresu czy natłoku emocji. Częste koszmary senne wywołane są przede wszystkim przez traumatyczne sytuacje, o których trudno zapomnieć.

Koszmary senne.jpg

Spis treści

Co to jest koszmar senny?
Koszmary senne – przyczyny powstania u dzieci
Koszmary senne u dorosłych – przyczyny powstania
Koszmary senne – inne możliwe przyczyny
Koszmary senne – leczenie

Koszmary senne występują stosunkowo często. Grupą najbardziej na nie narażoną są dzieci, których psychika jest bardzo krucha. Szacuje się, że 10–50% dzieci w wieku 3–5 lat doświadcza koszmarów sennych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny koszmarów sennych i czy możliwe jest leczenie tej przypadłości.

Co to jest koszmar senny?

Koszmary senne zwane są potocznie marami nocnymi lub łóżkowymi. Definiowane są jako marzenia senne, które pojawiają się w fazie snu REM (faza szybkiego ruchu gałkami ocznymi, z ang. rapid eye movement). To faza snu występująca cyklicznie (na zmianę z nREM, z ang. non-rapid eye movement) i może trwać od 5 do 30 minut.

Koszmary wiążą się z doświadczeniem negatywnych emocji, takich jak przerażenie, gniew, lęk i złość. Powodują one uczucie zmęczenia i wyczerpania. Treść koszmarów sennych odnosi się bowiem do sytuacji zagrażających życiu, niebezpiecznych, niepokojących. Może być ona skrajnie różna w zależności od tego, czego obawia się, lęka dana osoba, o czym wcześniej myślała, czy też czego była świadkiem.

Nawracające koszmary senne w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 kwalifikuje się do parasomnii, czyli grupy zaburzeń snu, podczas których występują niechciane ruchy, nieprzyjemne zdarzenia senne.

Koszmary senne – przyczyny powstania u dzieci

Koszmary senne u dzieci pojawiają się po ukończeniu około 3. roku życia. Szczyt występowania tego zaburzenia snu przypada na wiek 7–9 lat. Szacuje się, że nawet 75% osób pamięta koszmary senne z dzieciństwa, będąc już w wieku dorosłym. Częste koszmary senne u najmłodszych mogą być wynikiem doznanego urazu psychicznego bądź silnego niepokoju. Najbardziej sprzyjają im negatywne doświadczenia, mające miejsce w środowisku rodzinnym. Do powstania tych zaburzeń snu doprowadzić mogą takie wydarzenia, jak:

  • zmiana miejsca zamieszkania,
  • zmiana struktury rodziny, związana z odejściem jednego z opiekunów, rozwodem czy separacją rodziców,
  • sytuacje, które wywołały lęk separacyjny, np. rozłąka z powodu pobytu w szpitalu na skutek przewlekłej choroby, przebywania opiekuna w więzieniu.

Koszmary senne u dorosłych – przyczyny powstania

Doświadczanie koszmarów sennych u osób dorosłych jest związane z wystąpieniem zespołu stresu pourazowego (PTSD, z ang. post-traumatic stress disorder). Specjaliści podkreślają, że znaczna część osób cierpiących na częste mary łóżkowe doświadczyła w przeszłości silnej traumy. Koszmary senne pojawiają się u m.in.:

  • ofiar wypadków komunikacyjnych, katastrof lotniczych,
  • weteranów wojennych, ofiar działań zbrojnych,
  • ofiar przemocy w rodzinie,
  • kobiet, które padły ofiarą gwałtu,
  • osób molestowanych seksualnie w dzieciństwie.

Koszmary senne mogą towarzyszyć również wtórnemu zespołowi stresu pourazowego. Narażeni są na niego świadkowie traumatycznych wydarzeń. Przykładowo policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, którzy sami nie byli bezpośrednio ofiarami, ale silne emocje, których doświadczyli, udzielając wsparcia poszkodowanym, odbiły się na ich zdrowiu.

Koszmary senne – inne możliwe przyczyny

Koszmary senne stanowić mogą również objaw chorobowy. Zaburzenie to towarzyszyć może m.in.:

  • chorobom psychicznym, np. depresji, schizofrenii, zaburzeniom lękowym,
  • narkolepsji (zaburzenie prowadzące do przewlekłej senności),
  • bezdechowi sennemu.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

W przypadku pojawiających się koszmarów sennych należy zgłosić się do psychiatry. To specjalista zajmujący się leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego lekarz wykluczy inne przyczyny koszmarów sennych m.in. depresję, stres pourazowy.

Koszmary senne – leczenie

Incydentalnie pojawiające się koszmary senne nie wymagają leczenia. Stan taki nie jest uznawany za nieprawidłowy. Jednak częste ich doświadczanie stanowi zagrożenie dla zdrowia. W konsekwencji koszmaru sennego dochodzi do przerwania snu i znacznego obniżenia jego jakości. Efektem częstych koszmarów jest bezsenność, która niekorzystnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną.

Leczenie koszmarów sennych u dzieci zazwyczaj ogranicza się do interwencji behawioralnych i edukacji z zakresu fizjologii snu. Można podawać preparaty ziołowe, zawierające melisę i ekstrakt z lipy, które delikatnie uspokajają i ułatwiają zasypianie. W przypadku osób dorosłych zmagających się z częstymi koszmarami sennymi podejmowana jest psychoterapia. Zastosowanie ma najczęściej podejście poznawczo-behawioralne. Jeśli leczenie nie przynosi zadowalających rezultatów (powoduje znaczące utrudnienie funkcjonowania przez brak możliwości snu i wypoczynku) bądź omawiane zaburzenia snu współwystępują z chorobami psychicznymi, wprowadzana jest farmakoterapia. Chorym podaje się leki na koszmary senne, które normalizują czas trwania fazy REM. Należą do nich m.in. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (takie jak citalopram, sertralina, fluoksetyna, paroksetyna, escitalopram), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (klomipramina). W leczeniu koszmarów sennych należy także zadbać o higienę snu, unikać zbytniego przemęczenia i braku regularności w harmonogramie dnia.

Źródła
  1. M.A. Akkaoui, M. Lejoyeux, M.P. d’Ortho i wsp., Nightmares in Patients with Major Depressive Disorder, Bipolar Disorder, and Psychotic Disorders: A Systematic Review, „Journal of Clinical Medicine” 2020, t. 9, nr 12, s. 3990. 
  2. A. Bilikiewicz, Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  3. A. Gieselmann, M.A. Aoudia, M. Carr i wsp., Aetiology and treatment of nightmare disorder: State of the art and future perspectives, „Journal of Sleep Research” 2019, nr 28, s. e12820. 
  4. R. Jaeschke, Leczenie koszmarów sennych. Podsumowanie stanowiska American Academy of Sleep Medicine, „Medycyna Praktyczna” 2020, nr 9, s. 33–38.

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

otyłość brzuszna.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?

Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

wskaźnik WHR i WHtR.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników

Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

Wszystkie artykuły i poradniki