Implanty zębowe – co to jest i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Implanty zębowe to najnowocześniejsze i najtrwalsze rozwiązanie pozwalające na uzupełnienie braków zębowych. Połączony z kością szczęki implant jest najbliższy naturalnemu zębowi – nie wpływa na sąsiadujące zęby, pozostaje samodzielny i ma doskonałą stabilność.
Spis treści
Implanty zębowe mogą być wykorzystane do uzupełnienia jednego lub kilku zębów (przy braku wszystkich zębów stosuje się mosty na implantach). To doskonały sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu i funkcji zębów. Sprawdź, jak zbudowane są implanty zębowe, ile kosztuje zabieg i czy warto się na niego zdecydować.
Co to jest implant? Z czego składa się implant zębowy?
Implant zębowy można opisać jako element mocujący umieszczany w kości szczęki i/lub żuchwy, który zrasta się z nią w ciągu kilku miesięcy. Działa jako zamiennik korzenia brakującego zęba, na który nakłada się koronę protetyczną lub most protetyczny. W budowie implantu zębowego można wyróżnić:
- śrubę – „sztuczny korzeń zęba” ukryty w kości, służący do utrzymywania korony, nazywany przez stomatologów filarem lub wszczepem. W większości przypadków element ten wykonany jest z tytanu lub jego stopu. Tytan jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego i dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że implant zostanie odrzucony lub pojawi się stan zapalny;
- łącznik – niewielki, wykonany z tytanu lub cyrkonu element, który mocuje się z jednej strony do śruby, a z drugiej do korony protetycznej. Jego zadaniem jest zapewnienie całej konstrukcji wytrzymałości i stabilności, pełni więc rolę szyjki anatomicznej zęba. Stomatolodzy mają do wyboru wiele łączników różniących się kształtem, długością, sposobem mocowania.
Jak wcześniej wspomniano, przy odbudowie pojedynczego zęba na implant nakładana jest korona, która imituje swoim kształtem i kolorem część zęba widoczną w jamie ustnej. Najczęściej spotykane są:
- korony porcelanowe na ceramice, których trwałość bywa podnoszona przez dodanie na powierzchnię porcelany tlenku cyrkonu;
- korony pełnoceramiczne – w całości wykonane z porcelany, zazwyczaj stosuje się je na przednie zęby;
- korony mieszane bezniklowe – część zewnętrzna wykonana jest z porcelany, a pozostała stanowi mieszankę metali, ale bez zawartości niklu;
- korony porcelanowe na złocie;
- korony porcelanowe na cyrkonie.
Kiedy warto zdecydować się na wszczepienie implantów zębowych? Zalety implantów zębowych
Brak zęba to nie tylko pogorszenie estetyki uśmiechu. Stan ten wiąże się również z ryzykiem zaniku kości w okolicy brakującego zęba, zaburzenia procesów prawidłowego gryzienia, czy przeciążenia i przesunięcia zębów sąsiadujących. W związku z tym przy braku naturalnego uzębienia warto rozważyć jego uzupełnienie.
Najtrwalszym i najlepiej odwzorowującym zęby rozwiązaniem są implanty zębowe. Decydując się na nie, Pacjent unika noszenia protez zębowych czy szlifowania zdrowych zębów pod tzw. mosty protetyczne. Implant w maksymalny sposób odwzorowuje naturalny ząb wraz z jego funkcjami. Wśród zalet implantów zębowych wymieniane są m.in.:
- odtworzenie naturalnych warunków przenoszenia sił podczas spożywania;
- zapobieganie zanikowi kości w obrębie utraconego zęba;
- brak wpływu na mowę, jak to ma często miejsce w przypadku protez;
- podwyższenie jakości i komfortu życia za sprawą estetyki i wygody posiadania implantu.
W przypadku znacznych braków zębowych implanty mogą posłużyć jako podstawa do wykonania protezy/mostu. Dwa albo cztery wszczepy w jednym łuku zębowym są w stanie zapewnić dobrą stabilizację protezy całkowitej. Rekonstrukcja całego łuku zębowego (za pomocą mostu opartego na implantach) jest możliwa przy czterech lub sześciu wszczepach.
Mocowanie implantów zębowych
Proces wszczepienia implantów zębowych można przedstawić w następujący sposób:
- Diagnostyka i kwalifikacja do zabiegu.
- Implantacja – umieszczenie implantu w kości.
- Okres gojenia, zrastania się implantu z kością.
- Przygotowanie pracy protetycznej osadzanej na implancie.
- Osadzenie na implancie ostatecznej rekonstrukcji.
Zabieg mocowania implantu przeprowadzany jest:
- bezboleśnie – w znieczuleniu adekwatnym do potrzeb pacjenta;
- ze zwróceniem szczególnej uwagi na komfort pacjenta, aby wizyta u stomatologa dobrze mu się kojarzyła;
- bezpiecznie – przy użyciu najwyższej klasy komponentów;
- odpowiedzialnie – rozwiązania oparte na implantach są stabilne;
- profesjonalnie – zabieg wykonywany jest przez wysoce wykwalifikowany zespół ekspertów.
Ile kosztują implanty zębowe?
Cena zabiegu determinowana jest przez wiele czynników. Przeciętny koszt pojedynczego implantu dentystycznego wynosi kilka tysięcy złotych. Duże rozbieżności podyktowane są przeważnie rodzajem zastosowanego implantu i odbudowy protetycznej opartej na implancie lub implantach. Jeden z tańszych wariantów to implant tytanowy z tytanowym łącznikiem i koroną metalowo-porcelanową. Znacznie więcej zapłaci się za zabieg z użyciem implantu z cyrkonu z cyrkonowym łącznikiem i ceramiczną koroną.
Koszt implantu zębowego jest wyższy niż innych znanych uzupełnień braków zębowych. Proteza jest tańszą opcją, ale najmniej pożądaną z uwagi na niedogodności związane z wyjmowanym uzupełnieniem w jamie ustnej, możliwy negatywny wpływ na smak i wrażenia sensoryczne związane z jedzeniem. Tańszy od implantu zębowego jest również most protetyczny osadzony na naturalnych zębach, który stanowi rozwiązanie zależne od ich stanu. Mimo że implanty zębowe należą do najdroższych uzupełnień braków zębowych, uważane są za jedną z najlepszych opcji.
Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, zasięgnij porady eksperta, który w zależności od warunków w jamie ustnej oszacuje koszt zabiegu wszczepienia implantu i przedstawi Ci wszystkie możliwe rozwiązania, aby wspólnie z Tobą wybrać to najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.