Etapy leczenia ortodontycznego

16.01.2023

Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie Pacjentów bez ograniczeń wiekowych. U osób dorosłych lub w podeszłym wieku aparat stały umożliwia m.in. przygotowanie uzębienia do wykonania uzupełnień protetycznych lub implantologicznych. Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadku braków zębowych, gdy zęby sąsiadujące z luką są do niej nieprawidłowo nachylone. Aparat stały pozwala także na odtworzenie brakującego miejsca pod implant, gdy ząb został usunięty a luka po nim uległa częściowemu zamknięciu przez przemieszczenie się zębów sąsiednich. Ortodoncja stanowi wówczas ważną część leczenia interdyscyplinarnego.

Etapy leczenia ortodontycznego.jpg

Etapy leczenia ortodontycznego:

  • Wstępne badanie specjalistyczne oraz przygotowanie dokumentacji medycznej w celu ustalenia planu leczenia (wyciski diagnostyczne, zdjęcia RTG, zdjęcia cyfrowe zewnątrz i wewnątrzustne).
  • Ustalenie indywidualnego dla Pacjenta planu leczenia.
  • Przedstawienie pacjentowi planu leczenia.
  • Faza aktywna leczenia aparatem ortodontycznym stałym lub zdejmowanym z regularnymi wizytami kontrolnymi
  • Faza retencyjna czyli utrzymanie osiągniętych efektów za pomocą odpowiednich aparatów retencyjnych.

Konsultacja ortodontyczna

Nie ma także przeciwwskazań do leczenia Pacjentów z problemami periodontologicznymi i utratą podparcia kostnego jeśli tylko choroba nie jest w fazie aktywnej, a Pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarza periodontologa. W zaawansowanych przypadkach może być wskazana wcześniejsza odbudowa podłoża kostnego (augmentacja kości) lub chirurgiczna korekta dziąseł. Pacjent periodontologiczny powinien kłaść szczególny nacisk na utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej oraz przestrzegać harmonogramu periodontologicznych wizyt kontrolnych.

Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma technikami leczenia wad zgryzu – wszystkie one służą przywróceniu pełnej czynności narządu żucia i poprawie estetyki. To integralna część kompleksowego leczenia stomatologicznego.

Podobne usługi:

leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja
biostomatologia.png
Biostomatologia
implantologia.jpg
Implantoprotetyka
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
Invisalign.jpg
Leczenie ortodontyczne nakładkowe
implantologia.jpg
Implantologia
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.