Deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w LUX MED

19.10.2022

Zmieniłeś miejsce zamieszkania, placówka, w której korzystałeś dotychczas ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) została zamknięta, a może powiększy Ci się rodzina? Wybierz LUX MED i znajdź się pod opieką wykwalifikowanego zespołu podstawowej opieki zdrowotnej – lekarza, pielęgniarki i położnej.

Deklaracja POZ.jpg

Spis treści

Co to jest POZ?
Czy można skorzystać z POZ w LUX MED?
Dlaczego warto korzystać z POZ w LUX MED?
Jakie są kompetencje położnej POZ?
Jakie są kompetencje pielęgniarki POZ?
Jakie są kompetencje lekarza POZ?

Podstawowa opieka zdrowotna to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia wszystkim uprawnionym kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. LUX MED to dobry wybór na realizację świadczeń POZ. Sprawdź, jakie korzyści są z tym związane oraz jakie kompetencje mają lekarz, pielęgniarka, położna POZ.


Co to jest POZ?

Podstawowa Opieka Zdrowotna, (w skrócie POZ) to część opieki medycznej, która przysługuje każdemu pacjentowi ubezpieczonemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w swoim miejscu zamieszkania. W ramach POZ pacjent może skorzystać z usług lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ. Należy pamiętać, że zakres świadczeń, jakie pacjent może otrzymać w ramach POZ, jest jasno określony. Przeczytaj, jak zapewnić sobie i członkom rodziny opiekę w ramach POZ w LUX MED.


Czy można skorzystać z POZ w LUX MED?

Każdy ubezpieczony pacjent, który chce być objęty podstawową opieką zdrowotną, powinien dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki oraz położnej POZ. Z pomocy tych specjalistów możesz skorzystać w placówkach LUX MED. Wystarczy złożyć deklarację przystąpienia do podstawowej opieki zdrowotnej. Można zrobić to stacjonarnie w wybranej przez siebie przychodni lub bez wychodzenia z domu poprzez formularz online, dostępny po założeniu konta na Portalu Pacjenta. Deklarację POZ znajdziesz po kliknięciu zakładki „Twoje konto”, a następnie wybraniu z listy „Podstawowej opieki zdrowotnej”. Możesz też złożyć deklarację, korzystając z aplikacji mobilnej na telefon. Pamiętaj, że złożenie deklaracji jest bezpłatne i wymaga założenia indywidualnego konta na Portalu Pacjenta z pełnym dostępem osobno dla każdego członka rodziny (m.in. małżonka, dzieci).


Dlaczego warto korzystać z POZ w LUX MED?

LUX MED to doskonały wybór na realizację świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dlaczego? Oto główne korzyści związane z korzystaniem z POZ w LUX MED:

  • szeroki wybór lekarzy, pielęgniarek, położnych POZ z bogatym doświadczeniem i wysokimi kompetencjami,
  • szeroki wybór placówek LUX MED w całym kraju – łatwy wybór przychodni w niedalekiej odległości od domu,
  • realizacja wielu świadczeń w jednym miejscu – pacjent może otrzymać skierowanie na badania czy dalsze leczenie w ramach NFZ u lekarzy innej specjalizacji (np. alergologa, neurologa),
  • cała dokumentacja medyczna specjalistów w jednym systemie medycznym łatwo dostępnym dla pacjenta;
  • wygodne umawianie się na wizytę – rejestracja osobista, telefoniczna, online – potwierdzenie umówionej wizyty pacjent otrzymuje automatycznie na podane w deklaracji dane kontaktowe w wybranym terminie konsultacji i u wybranego lekarza,
  • świadczenia udzielane w warunkach ambulatoryjnych, a w przypadkach uzasadnionych także w domu pacjenta – dotyczy to również pielęgniarskich wizyt domowych,
  • możliwość skorzystania z transportu sanitarnego,
  • bezpłatna opieka położnej dla kobiet w ciąży, w okresie połogu, dla noworodków.

A to nie wszystko… Decydując się na POZ w LUX MED, pacjent może otrzymać skierowanie na bezpłatne testy w kierunku zakażenia COVID-19. Dodatkowo czeka na niego aż 10% rabatu, jeśli chciałby skorzystać z komercyjnych usług, realizowanych w placówkach LUX MED.


Jakie są kompetencje położnej POZ?

Dla pacjentek w ciąży i świeżo upieczonych mam dużym komfortem jest możliwość konsultacji z położną. Omówienie zdrowia swojego i swoich pociech jest możliwe w ramach POZ w placówkach LUX MED. Świadczenia położnej POZ obejmują przede wszystkim:

  • kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną,
  • opiekę nad kobietą w każdym okresie życia,
  • edukację na temat planowania rodziny,
  • opiekę w czasie ciąży, porodu i połogu, przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa,
  • edukację przedporodową, trwającą od 21. tygodnia ciąży do rozwiązania,
  • opiekę nad kobietą i dzieckiem do ukończenia 2. miesiąca życia, która wykonywana jest podczas wizyt patronażowych,
  • opiekę w chorobach ginekologicznych, po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej,
  • wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarskich,
  • pobieranie materiału z szyjki macicy do badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Jakie są kompetencje pielęgniarki POZ?

Świadczenia pielęgniarki POZ obejmują przede wszystkim:

  • świadczenia profilaktyczne, skierowane do dzieci do 6 lat, w tym wizyty patronażowe w 3.–4. miesiącu życia, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości również w 9. miesiącu życia, testy przesiewowe w 12. miesiącu życia, 2., 4. i 5. roku życia,
  • świadczenia pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, zwłaszcza dla osób z ograniczeniem sprawności psychofizycznej,
  • świadczenia profilaktyki gruźlicy,
  • świadczenia diagnostyczne, np. pobieranie w domu pacjenta materiałów do testów diagnostycznych na podstawie zlecenia lekarza POZ,
  • świadczenia lecznicze, np. wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarzy POZ, m.in.: płukanie pęcherza, zdejmowanie szwów, wykonywanie inhalacji.

Jakie są kompetencje lekarza POZ?

W ramach POZ możliwa jest również konsultacja z lekarzem rodzinnym w wybranych placówkach LUX MED. Świadczenia lekarza POZ (tzw. lekarza pierwszego kontaktu / lekarza rodzinnego) obejmują przede wszystkim:

  • orzekanie o stanie zdrowia,
  • profilaktykę chorób – badania, porady, szczepienia ochronne,
  • udzielanie porad w leczeniu schorzeń,
  • zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej i nieobrazowej na podstawie obowiązującego wykazu,
  • wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym, a w razie potrzeby w domu pacjenta,
  • inne świadczenia, w tym m.in.: wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia, kierowanie do poradni specjalistycznych, na leczenie szpitalne, rehabilitację, leczenie uzdrowiskowe, kwalifikowanie do świadczeń transportu sanitarnego.


Korzystanie z opieki medycznej w ramach POZ w placówkach LUX MED zapewnia komfort i ciągłość opieki medycznej dla całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Podstawowej Opieki Medycznej w placówkach LUX MED.

Źródła
  1. Co oferuje podstawowa opieka zdrowotna?, „Magazyn ze Zdrowiem”. Online: https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/magazyn_ze_zdrowiem/nfz_nr1_strony_low.pdf [dostęp: 24.09.2022].
  2. B. Latkowski, W. Lukas, M. Godycki-Ćwirko, Medycyna rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Lekarz rodzinny NFZ. Online: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/lekarz-rodzinny-na-nfz [dostęp: 24.09.2022].

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.