Czy bóle szyi, głowy, a nawet przedramienia mogą być spowodowane wadami zgryzu?

04.01.2023

Choć dla wielu osób to zaskakujące, czasami bóle szyi, głowy czy przedramion mogą być powiązane z wadą zgryzu. Żuchwa łączy się w obrębie prawego i lewego stawu skroniowo-żuchwowego z czaszką. Nieprawidłowe ustawienie zębów w zgryzie powoduje nierównomierne umieszczenie głów stawowych żuchwy w stawie. W konsekwencji następuje nierówne obciążenie struktur stawowych jednej i drugiej strony. Dochodzi do ucisków zarówno struktur chrzęstno-kostnych, jak i naczyń oraz nerwów w obrębie stawów. Mogą pojawić się również zaburzenia równowagi napięcia mięśni żwaczy powiązanych ze stawem.

Bóle głowy, szyi.jpg

Nieprawidłowe napięcie tych mięśni wpływa natomiast na zmianę ustawienia głowy, a co za tym idzie zmienia napięcie w okolicy kręgosłupa szyjnego i dalszych odcinków. Niewyrównane, długo utrzymujące się napięcie mięśni, prowadzi do zmian przewlekłych, wpływając na funkcjonowanie całego układu kostno-mięśniowego człowieka. Dlatego coraz częściej stomatolodzy, a głównie ortodonci i protetycy, kierują pacjentów na konsultacje i przygotowanie do leczenia (lub równoległe leczenie) przez fizjoterapeutę. Takie holistyczne podejście jest często wybawieniem dla pacjenta, cierpiącego czasami latami na:

Ortodonta

  • nawracające bóle głowy,
  • infekcje uszu,
  • szumy uszne,
  • nerwobóle okolicy twarzy,
  • bóle szyi, promieniujące czasem nawet do ramienia.

Jednocześnie pojawia się pytanie: co jest skutkiem, a co przyczyną? Czy wady zgryzu powodują wady postawy, czy to wady postawy są powodem rozwoju wad zgryzu? Jest to temat do długich rozważań, ale najważniejsze jest zdanie sobie sprawy, że układ zębów będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie w zdrowiu całego organizmu.

Autor: dr hab. n. med. Monika Machoy, LUX MED Stomatologia Szczecin, Pl. Hołdu Pruskiego 9

Podobne usługi:

ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku
artroskopia.jpg
Zabieg usunięcia ganglionu
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
reumatolog.png
Reumatolog
Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
rehabilitacja_small.jpg
Fizjoterapeuta
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.