Cytologia - na czym polega i jak przygotować się do badania?
Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Każda pacjentka powyżej 25 roku życia powinna wykonywać to badanie przynajmniej raz na 3 lata. Cytologia jest nieinwazyjna i bezbolesna (może powodować dyskomfort przez około 10-15 sekund). Wykonywana jest przez położną lub przez ginekologa podczas konsultacji lekarskiej.
Na czym polega badanie
Pobranie rozmazu cytologicznego polega na wprowadzeniu wziernika do pochwy, a następnie wprowadzeniu patyczka wymazowego zakończonego drobną szczoteczką. Wymaz pobiera się z szyjki macicy, a następnie pobrany materiał przenosi się na szkiełko i utrwala specjalnym środkiem. Na wynik należy czekać około 3 tygodni.
Jak przygotować się do badania
Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Najlepiej wykonać je nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji pochwy. Od ostatniego współżycia seksualnego powinno minąć minimum 24 godziny.
Od ostatniego badania ginekologicznego/ USG przezpochwowego powinien minąć co najmniej dzień, a od pobrania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy muszą upłynąć co najmniej 4 dni.
Wynik cytologii
Na podstawie stopnia w skali Bethesda można uzyskać wiele informacji, ale najważniejsze jest kryterium F, czyli opis i interpretacja wyniku.
W opisie wyniku mogą znaleźć się następujące oznaczenia:
- FI - wynik prawidłowy, nie stwierdzono cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka (NILM).
- ASC-US - nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu.
- ASC-H - nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego, w których nie można wykluczyć zmian śródpłaskonabłonkowych dużego stopnia.
- LSIL - zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia, określana również jako CIN I.
- HSIL - zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia, czyli dysplazja w nabłonku wielowarstwowym płaskim oznaczana jako CIS, CIN II i CIN III.
- AGC - atypowe zmiany w komórkach gruczołowych.
- Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego należy omówić z lekarzem ginekologiem.