Cytologia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Każda pacjentka powyżej 25 roku życia powinna wykonywać to badanie przynajmniej raz na 3 lata. Cytologia jest nieinwazyjna i bezbolesna (może powodować dyskomfort przez około 10-15 sekund). Wykonywana jest przez położną lub przez ginekologa podczas konsultacji lekarskiej.

cytologia.jpg

Spis treści

Na czym polega badanie
Jak przygotować się do badania
Wynik cytologii

Na czym polega badanie

Pobranie rozmazu cytologicznego polega na wprowadzeniu wziernika do pochwy, a następnie wprowadzeniu patyczka wymazowego zakończonego drobną szczoteczką. Wymaz pobiera się z szyjki macicy, a następnie pobrany materiał przenosi się na szkiełko i utrwala specjalnym środkiem. Na wynik należy czekać około 3 tygodni.


Jak przygotować się do badania

Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Najlepiej wykonać je nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki.  Co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji pochwy. Od ostatniego współżycia seksualnego powinno minąć minimum 24 godziny.

Od ostatniego badania ginekologicznego/ USG przezpochwowego powinien minąć co najmniej dzień, a od pobrania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy muszą upłynąć co najmniej 4 dni.


Wynik cytologii

Na podstawie stopnia w skali Bethesda można uzyskać wiele informacji, ale najważniejsze jest kryterium F, czyli opis i interpretacja wyniku.

W opisie wyniku mogą znaleźć się następujące oznaczenia:

  • FI - wynik prawidłowy, nie stwierdzono cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka (NILM).
  • ASC-US - nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu.
  • ASC-H - nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego, w których nie można wykluczyć zmian śródpłaskonabłonkowych dużego stopnia.
  • LSIL - zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia, określana również jako CIN I.
  • HSIL - zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia, czyli dysplazja w nabłonku wielowarstwowym płaskim oznaczana jako CIS, CIN II i CIN III.
  • AGC - atypowe zmiany w komórkach gruczołowych.
  • Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego należy omówić z lekarzem ginekologiem.


Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.