Co to jest zastrzał i jak sobie z nim poradzić?

17.05.2023

Zastrzał to ropny stan zapalny spowodowany głównie zakażeniem gronkowcem złocistym. Może do niego dojść na skutek nawet niewielkiego uszkodzenia naskórka. Schorzenie to ma z reguły łagodny charakter, ale w niektórych przypadkach może wymagać leczenia zabiegowego.

Zastrzał palca.jpg

Spis treści

Co to jest zastrzał? Zastrzał palca a zanokcica
Zastrzał palca – objawy i konsekwencje
Zastrzał – na czym polega leczenie?
Zastrzał palca – domowe sposoby

Urazowe przerwanie ciągłości skóry i tkanek miękkich jest czynnikiem predysponującym do rozwoju zakażeń. Jedną z konsekwencji urazu może być zastrzał palca. Dowiedz się, co to takiego. Sprawdź, jak poradzić sobie z zastrzałem. Poznaj specjalistyczne rozwiązania i domowe metody leczenia.

Co to jest zastrzał? Zastrzał palca a zanokcica

Zastrzał to rodzaj ropowicy, czyli zapalenia ropnego, które rozwija się głównie w dłoniowej części ręki. Najczęściej do jego powstania dochodzi na skutek różnego rodzaju urazów mechanicznych w obrębie wału bocznego paznokcia, opuszki palca lub wrastania paznokcia. Zastrzał najczęściej tworzy się w palcu wskazującym. Przerwanie ciągłości powłok skórnych naraża leżące pod spodem warstwy tkanek miękkich na rozwój zakażenia, poprzez wytworzenie wrót infekcji. Do powstania zastrzału palca prowadzi głównie zakażenie gram dodatnią bakterią z gatunku gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus).

Tak jak zastrzał, zanokcica to zakażenie bakteryjne rozwijające się w okolicy paznokcia. Za jego rozwój odpowiada głównie pałeczka ropy błękitnej, jak również bakterie należące do paciorkowców i gronkowców. Jednak w odróżnieniu od zastrzału palca zlokalizowanego na opuszce palca i wale bocznym paznokcia, zanokcica obejmuje górny wał paznokcia.

Zastrzał palca – objawy i konsekwencje

Objawami towarzyszącymi zastrzałowi palca są przede wszystkim: zaczerwienienie, obrzęk, ucieplenie uszkodzonej okolicy oraz pulsujący ból palca. Typowe dla tej choroby jest również gromadzenie się ropy w miejscu zranienia. Nieleczony zastrzał jest groźny. Choroba prowadzić może do oddzielenia płytki od łożyska, zdeformowania, a w ciężkich przypadkach nawet całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej. Przypadłość ta ma zdolność do rozszerzania się przez ciągłość na okoliczne części palca.

Stan zapalny penetrujący w głąb tkanek prowadzi do rozwoju zastrzału podskórnego. Infekcja obejmuje wówczas skórę i tkankę pod nią. Poza wyżej wymienionymi objawami dochodzi do nasilenia bólu, zwłaszcza podczas ucisku i opuszczania kończyny. Uszkodzenie pochewki ścięgnistej prowadzi do rozwoju zastrzału ścięgnistego. Pojawia się ból w ścięgnach dłoni, nasilający się głównie w czasie prostowania i przykurczania palców. Najcięższy jest zastrzał stawowy i zastrzał kostny, ponieważ infekcja penetruje wtedy do głęboko położonych tkanek. Poza objawami miejscowymi pojawiają się objawy ogólnoustrojowe takie jak wysoka gorączka i dreszcze. Ruchomość w stawie jest ograniczona lub nie występuje w ogóle. Na skórze w okolicy stawu może pojawić się przetoka ropna.

Nieleczone głębokie zakażenia wiąże się z ryzykiem zapalenia powięzi i szpiku kostnego, uszkodzeniem tkanki kostnej paliczków, a w skrajnych przypadkach nawet posocznicy (inaczej sepsy, czyli zakażenia ogólnoustrojowego). Dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów zakażenia, zwłaszcza u osób z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca lub zaburzeniami odporności.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

W przypadku zakażenia skóry i związanych z tym objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Oceni on konieczność podania antybiotyków (w postaci maści lub tabletek), a w razie wskazań zaleci konsultację chirurgiczną.

Zastrzał – na czym polega leczenie?

Podstawową sprawą w postępowaniu z chorymi z zakażeniami skóry i tkanek miękkich jest rozróżnienie zakażeń wymagających interwencji chirurgicznej od tych, które powinny być leczone zachowawczo. Zastrzał palca leczyć można z wykorzystaniem zarówno pierwszego, jak i drugiego sposobu, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

W przypadku zastrzału przy paznokciu, który ogranicza się do powierzchownych części skóry leczenie skupia się na odkażaniu przy użyciu środków zawierających oktenidynę. Pomocna jest także maść ichtiolowa wykazująca działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Można spróbować zastosować inne maści z antybiotykiem na rany (część z nich jest dostępna w aptece bez recepty). Dodatkowo leczenie polega tu na wykonaniu podłużnego nacięcia w miejscu zgrubiałego naskórka i następczej ewakuacji zalegającej pod nim treści ropnej.

W zastrzale podskórnym konieczna jest już interwencja chirurgiczna. Lekarz wykonuje proste nacięcie i drenowanie zmiany. Założony sączek pozwala na ewakuację ropy. Jednocześnie prowadzona jest antybiotykoterapia. Zastrzał ścięgnisty, kostny i stawowy również wymagają zabiegu chirurgicznego i podania antybiotyków. Leczenie zastrzału ścięgnistego odbywa się poprzez otwarcie pochewki ścięgna. W przypadku dwóch ostatnich leczenie poza opróżnianiem zbiorników ropy polega na usunięciu martwiczo zmienionych tkanek. Czasowo unieruchamia się też kończynę.

Zastrzał palca – domowe sposoby

Domowe sposoby leczenia zastrzału palca mogą być wykorzystane wspomagająco na początkowym etapie choroby, przy pojawieniu się pierwszych objawów. Domowe sposoby leczenia pozwalają ograniczyć stan zapalny i łagodzą ból. Najskuteczniejszym działaniem jest oczyszczenie rany specjalnymi roztworami (m.in. z oktenidyną), stosowanie maści z antybiotykiem (dostępnych w aptece bez recepty), moczenie bolącego palca w roztworze ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła (woda nie może być gorąca, gdyż podrażniłaby skórę). Dodatkowo można stosować okłady z ziołowych naparów (np. z szałwii, babki lancetowatej lub nagietka).

Źródła
  1. J. B. Latkowski, Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. W. Noszczyk, Chirurgia – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. M. Stasiak, J. Lasek, Z. Witkowski i wsp., Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2012, t. 6, nr 4, s. 191–200.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.