Co to jest ginekomastia? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Ginekomastia nie jest zmianą nowotworową. Wywołana jest przez patologiczne zaburzenie równowagi między androgenami i estrogenami na skutek toczącego się w organizmie stanu chorobowego, może być fizjologiczna lub idiopatyczna, kiedy nie można ustalić jej podłoża.

ginekomastia.jpg

Spis treści

Co to jest ginekomastia?
Jakie są przyczyny ginekomastii?
Ginekomastia – objawy
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Jak rozpoznaje się ginekomastię?
Ginekomastia – leczenie
Profilaktyka ginekomastii

Ginekomastia to dość krępująca dolegliwość męska. Leczona może być farmakologicznie lub chirurgicznie. Ważne miejsce zajmuje też pomoc psychologa, z uwagi na możliwe obniżenie samooceny i jakości życia chorych. Nie ma konkretnie określonych metod jej zapobiegania. Dowiedz się, jak lekarz stawia rozpoznanie ginekomastii.

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia to nienowotworowe powiększenie jednego lub obu gruczołów piersiowych u mężczyzn na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, a czasem także włóknistej i tłuszczowej. Pojawić się może w każdym wieku, choć sporadycznie spotykana bywa w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Ginekomastia wywołana może być przez liczne czynniki. W zależności od przyczyny powstania może być fizjologiczna lub patologiczna. Ginekomastię fizjologiczną stwierdza się:

  • u noworodków, w wyniku działania hormonów płciowych matki, dotyczy od 60% do 90% urodzonych chłopców,
  • u chłopców na etapie pokwitania, w wyniku nasilenia się syntezy estrogenów kory nadnerczy, dotyczy od 50% do 60% chłopców w wieku 13–14 lat,
  • u mężczyzn dojrzałych (po 50. r.ż.), w wyniku wygasania czynności hormonalnej jąder, przy jednoczesnym działaniu hormonów płciowych kory nadnerczy, dotyczy nawet 90% mężczyzn.

Ginekomastia może być objawem wielu chorób, które prowadzą do zachwiania równowagi pomiędzy działaniem estrogenów i androgenów na tkankę gruczołową sutka. Dojść może do tego na skutek:

  • zmniejszonego wytwarzania lub działania testosteronu – podstawowego męskiego hormonu płciowego, w tym m.in.:
    • zmniejszona synteza testosteronu, np.
      • pierwotna niewydolność jąder (wrodzona np. brak jąder lub nabyta np. urazy, zapalenia),
      • zaburzenia syntezy testosteronu – wrodzone np. niedobór enzymów biorących udział w produkcji testosteronu (np. enzym 3b-HSD) lub nabyte np. polekowe,
      • schorzenia podwzgórza i przysadki mózgowej (np. zespół Kallmanna, guzy, choroby autoimmunologiczne),
    • oporność na androgeny (zespół feminizujących jąder),
  • zwiększonego wytwarzania lub działania estrogenów, w tym m.in.:
    • zwiększona produkcja estrogenów i zwiększona aromatyzacja, czyli konwersja hormonów męskich na estrogen (gruczołowa np. guzy jąder, nowotwory nadnerczy, pozagruczołowa np. otyłość, nadczynność tarczycy, choroby wątroby),
    • podaż estrogenów (dieta, kremy).

Innymi przyczynami ginekomastii mogą być zakażenie HIV, niewydolność nerek, alkoholizm, niektóre leki. W około 1/3 przypadków stwierdza się występowanie tzw. ginekomastii idiopatycznej, czyli o nieznanej przyczynie. Za jedną z najprawdopodobniejszych jej determinantów uważa się nadwrażliwość sutków na krążące we krwi estrogeny.

U otyłych chłopców w okresie dojrzewania może występować również steatomastia – nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy sutków. Tkanka tłuszczowa zwiększa aktywność enzymów odpowiedzialnych za aromatyzację testosteronu do estrogenu, co powoduje rozrost tkanki gruczołowej i dodatkowo nasilenie ginekomastii.

Ginekomastia – objawy

Ginekomastia objawia się jednostronnym lub obustronnym powiększeniem gruczołu piersiowego. Fizjologiczne przypadki nie powodują innych objawów. W patologicznych gruczoł piersiowy staje się obrzmiały i może być bolesny. Dodatkowymi dolegliwościami są świąd i pieczenie. Rzadkim zjawiskiem jest występowanie wycieku z brodawek sutkowych. W zaawansowanych przypadkach męskie gruczoły piersiowe wykazują pełne podobieństwo do kobiecych. Należy pamiętać, że wśród przyczyn ginekomastii wymieniane są także choroby nowotworowe. Dlatego też, zwłaszcza u młodych mężczyzn, objawy feminizacji (m.in. ginekomastia, zmiana barwy głosu), nie powinny być lekceważone.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku występowania ginekomastii należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu (internisty, lekarza rodzinnego lub pediatry), który w oparciu o wstępną diagnozę skieruje do odpowiednich specjalistów, np. endokrynologa, dietetyka, chirurga plastycznego.

Jak rozpoznaje się ginekomastię?

W rozpoznaniu ginekomastii bardzo ważny jest wywiad – informacje o rodzinnych przypadkach ginekomastii, stosowanych lekach, chorobach przewlekłych, zaburzeniach czynności tarczycy, objawach niewydolności nerek lub wątroby, osłabieniu popędu płciowego, zaburzeniach erekcji. Lekarz przeprowadza badanie palpacyjne gruczołów piersiowych i jąder. Dokonuje oceny drugo- (rozwój prącia, moszny) oraz trzeciorzędowych (owłosienie, budowa ciała, barwa głosu) cech płciowych i stopnia otyłości. W razie wątpliwości pomocne jest badanie ultrasonograficzne. Rzadziej wykonuje się mammografię. Aby wykluczyć nowotwór nadnerczy lub przysadki wykonuje się tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. W przypadku podejrzenia hormonalnie czynnych guzów śródpiersia – RTG. Lekarz zleca analizy biochemiczne i hormonalne, np. stężenia androgenów (testosteronu) i estrogenów (estradiolu) we krwi oraz hormonów gonadotropowych, wydzielanych przez przysadkę mózgową do stymulacji jajników i jąder do produkcji hormonów płciowych. W przypadkach niejasnych lub przy podejrzeniu nowotworu konieczne jest pobranie materiału do badania histologicznego, czyli wykonanie biopsji.

Ginekomastia – leczenie

Leczenie ginekomastii powinno być ukierunkowane na leczenie choroby podstawowej, która wywołuje zaburzenia hormonalne w organizmie. Leczenie objawowe obejmuje farmakoterapię i chirurgię. Farmakoterapia jest skuteczna, zanim tkanka włóknista zastąpi gruczołową – podaje się leki wpływające na zaburzoną równowagę hormonalną. Przerośnięty gruczoł sutkowy można poddać operacyjnemu zmniejszeniu, o ile nie występują przeciwwskazania do zabiegu, w tym m.in. przyjmowanie anabolików, choroby serca, nadmierna masa ciała, choroby sutka.

Jak usunąć ginekomastię? Dokonać można liposukcji, chirurgicznego usunięcia tkanki gruczołowej wraz z nadmiarem skóry lub łącząc obie metody. W niektórych przypadkach stosowana jest też psychoterapia, której celem jest łagodzenie skutków psychicznych defektu kosmetycznego. Ginekomastia noworodków i pokwitaniowa zazwyczaj nie wymaga leczenia i ustępuje sama.

Profilaktyka ginekomastii

Nie ma konkretnie określonych sposobów zapobiegania ginekomastii. W przypadkach patologicznych ryzyko jej wystąpienia zredukuje kontrolowanie choroby podstawowej. Warto unikać leków predysponujących do ginekomastii, żywności bogatej w hormony czy dbać o prawidłową masę ciała.

Źródła
  1. K. Korzeniowska, J. Kowal, E. Szałek, Ginekomastia, „Farmacja Współczesna” 2011, nr 4, s. 171–174.
  2. A. Przylipiak, Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. S. H. Veeregowda, J.J. Krishnamurthy, B. Krishnaswamy i wsp., Spironolactone-Induced Unilateral Gynecomastia, „International Journal of Applied and Basic Medical Research” 2018, t. 8, nr 1, s. 45–47.
  4. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021.

Zobacz także

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Zdrowie na co dzień

Zespół Ehlersa-Danlosa – jak go rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to złożona grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które wynikają z defektów w strukturze i funkcjonowaniu kolagenu. Ta rzadka choroba – po raz pierwszy opisana w XIX wieku – charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, od nadmiernej elastyczności skóry po komplikacje naczyniowe zagrażające życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć!

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w nosie? Jak jej przeciwdziałać?

Niezależnie od pory roku uczucie suchości w nosie to uciążliwy problem, który nie tylko powoduje dyskomfort, lecz także może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Choć zazwyczaj sucha śluzówka nosa nie jest powodem do niepokoju, w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszej choroby. Sprawdź, jakie są potencjalne przyczyny „suchego nosa” i dowiedz się, jak przeciwdziałać temu kłopotliwemu symptomowi.

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.