Choroba Parkinsona – objawy, przyczyny, leczenie

26.03.2024

Choroba Parkinsona jest jednym z najczęściej występujących schorzeń zwyrodnieniowych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią około 60000–70000 osób. Przeczytaj, jakie czynniki predysponują do tego schorzenia i na czym polega jego leczenie. Dowiedz się, czy choroba Parkinsona wpływa na długość życia.

Choroba Parkinsona.jpeg

Spis treści

Czym jest choroba Parkinsona?
Przyczyny powstania choroby Parkinsona
Jakie są objawy choroby Parkinsona?
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Czy choroba Parkinsona wpływa na długość życia?
Diagnostyka choroby Parkinsona
Na czym polega leczenie choroby Parkinsona?

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona to neuropatologia, dla której typowe jest zwyrodnienie neuronów, czyli komórek nerwowych znajdujących się zwłaszcza w części zbitej istoty czarnej mózgu. Zmiany dotyczą przeważnie komórek nerwowych wytwarzających dopaminę – jeden z kluczowych neuroprzekaźników. Określa się w ten sposób substancje, które przenoszą informacje pomiędzy komórkami nerwowymi. Zaburzenia mogą dotyczyć również innych neuroprzekaźników, w tym m.in. noradrenaliny, acetylocholiny, adrenaliny, serotoniny, GABA.


Zobacz także: Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny powstania choroby Parkinsona

Przyczyny rozwoju choroby Parkinsona nie są znane. Zakłada się, że prowadzą do niej czynniki środowiskowe, które uszkadzają układ nerwowy u osoby podatnej genetycznie. Opracowano jednak sporą listę czynników ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona. Do głównych należą:

  • wiek – wraz z nim rośnie ryzyko choroby Parkinsona, ale (choć to rzadkie) możliwe są przypadki schorzenia u młodych dorosłych;
  • płeć – mężczyźni zapadają na chorobę Parkinsona od 1,37 do 3,7 razy częściej niż kobiety;
  • krewny pierwszego stopnia z drżeniem samoistnym lub chorobą Parkinsona;
  • hiposmia (osłabione powonienie – upośledzona zdolność do wykrywania zapachów przez nos);
  • zaburzenia snu fazy REM;
  • ekspozycja na pestycydy;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • palenie papierosów.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona ma złożony obraz kliniczny. Objawy pojawiają się i narastają stopniowo w ciągu kilkunastu lat. Typowe są: akineza, sztywność, podwyższone napięcie mięśniowe, zaburzenia pisania, drżenie spoczynkowe, zaburzenia równowagi, zaburzenia stabilności postawy, spowolnienie ruchów, parestezje kończyn.

Z uwagi na postępujący charakter schorzenia z czasem u pacjenta pojawiają się tzw. pozaruchowe objawy choroby Parkinsona. Należą do nich zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia emocjonalne (m.in. fobia społeczna, ataki paniki, odczuwanie nieuzasadnionego lęku uogólnionego). Część chorych skarży się na bóle mięśniowe kończyn i kręgosłupa, które związane są ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz zaburzoną pracą przekaźników w mózgu.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

W pierwszej kolejności pacjenci kierują się do internisty lub lekarza rodzinnego. Specjalista po wstępnym rozpoznaniu zaleci wizytę u neurologa, który zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń neurodegeneracyjnych.

Czy choroba Parkinsona wpływa na długość życia?

Szacuje się, że na chorobę Parkinsona w Polsce choruje 120–180 na 100000 osób.  Wiadomo, że towarzyszące temu schorzeniu objawy w znaczący sposób utrudniają, a z czasem uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie, w związku z czym pacjent wymaga opieki.

A czy choroba Parkinsona wpływa na długość życia? Średnia długość życia po rozpoznaniu choroby Parkinsona wynosi ok. 20 lat. Mając na uwadze, że jest ona diagnozowana u osób w podeszłym wieku, uważa się, że sama w sobie nie jest przyczyną śmierci. Wcześniejszy zgon pacjenta związany może być z powikłaniami, jakie rozwinąć się mogą w przebiegu choroby Parkinsona. Konsekwencją jest np. upośledzenie czynności autonomicznych takich jak nietrzymanie moczu czy trudności w oddawaniu stolca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia snu.

Diagnostyka choroby Parkinsona

Diagnostyka choroby Parkinsona rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, ze szczególnym uwzględnieniem  oceny neurologicznej. Kluczowe znaczenie mają badania obrazowe. Przeprowadzana jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Najważniejsze dla rozpoznania zmiany neuropatologiczne to: zmniejszenie liczby komórek dopaminergicznych, glejoza i odbarwienie części zbitej istoty czarnej. W razie wątpliwych diagnostykę mogą ułatwić testy genetyczne oraz badania z wykorzystaniem metod medycyny nuklearnej.

Na czym polega leczenie choroby Parkinsona?

W leczeniu choroby Parkinsona kluczowa jest farmakoterapia, a najczęściej stosowany lek to lewodopa. To aminokwas, który może przechodzić z krwi do mózgu i tam przekształcić się w dopaminę. Jednocześnie prowadzona jest rehabilitacja ruchowa, w tym m.in.: gimnastyka, pływanie, masaż, spacery, fizykoterapia. Pacjenta kieruje się na terapię mowy. Ułatwienie codziennego funkcjonowania przynieść może zaopatrzenie ortopedyczne i przystosowanie najbliższego otoczenia do jego potrzeb.

W łagodzeniu problemów pozaruchowych stosowane są m.in.: medytacja mindfulness, psychoterapia, muzykoterapia, trening pamięci i innych funkcji poznawczych. U chorych na Parkinsona bywa prowadzona głęboka stymulacja mózgu, która polega na wszczepieniu elektrostymulatora w zmienioną patologicznie część mózgu. Inne możliwości leczenia, gdy ww. metody nie przynoszą rezultatu, to zabiegi operacyjne, jednakże nie każdy pacjent kwalifikuje się do takich procedur.

Źródła
  1. L. Bednarz, N. Woś, K. Bialic i wsp., Parkinson’s disease – a significant neurological challenge. Current knowledge of etiology, diagnosis and treatment, „Journal of Education, Health and Sport” 2023, t. 35, nr 1, s. 81–93.
  2. I. Reuter, ELSEVIER ESSENTIALS Choroba Parkinsona, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.
  3. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.

Zobacz także

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?
NeurologiaZdrowie na co dzień

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?

Padaczka to choroba neurologiczna, na którą cierpi ok. 400000 osób w Polsce. Ta przewlekła dolegliwość układu nerwowego charakteryzuje się występowaniem napadów wywołanych nagłymi i nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu. Atak padaczkowy często budzi przerażenie, jednak pierwsza pomoc może uchronić osobę chorą przed poważnymi powikłaniami. Sprawdź, co robić, gdy ktoś w najbliższym otoczeniu dostanie ataku padaczki i czego bezwzględnie unikać.

Gruczolak przysadki.jpeg
EndokrynologiaOnkologiaNeurologia

Jakie są zaburzenia psychiczne i fizyczne w przypadku gruczolaka przysadki mózgowej? Diagnostyka i leczenie

Przysadka mózgowa to niewielki gruczoł położony u podstawy czaszki, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. W miejscu tym dochodzi czasem do rozwoju guzów – gruczolaków przysadki mózgowej. Choć są one zazwyczaj łagodne, mogą powodować rozmaite zaburzenia  fizyczne i psychiczne, a w niektórych przypadkach stanowić realne zagrożenie dla zdrowia osoby chorej. Sprawdź, jakie objawy fizyczne i psychiczne wskazują na gruczolaka oraz na czym polega diagnostyka i leczenie tej przypadłości.

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?
OnkologiaNeurologia

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?

Oponiak to nowotwór wewnątrzczaszkowy, który stanowi niemal 38% wszystkich guzów ośrodkowego układu nerwowego u dorosłych. Jest zmianą, która często rozwija się powoli i może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Z czasem daje o sobie znać poprzez narastające bóle głowy, napady padaczkowe i inne niepokojące symptomy związane z układem nerwowym. Sprawdź, jak zdiagnozować tę dolegliwość i na czym polega jej leczenie.