Anoreksja – przyczyny, objawy i leczenie u dorosłych oraz dzieci i młodzieży

29.01.2024

Anoreksja jest  chorobą z kręgu zaburzeń odżywiania, nazywaną też jadłowstrętem psychicznym. Wyróżnia się trzy główne cechy anoreksji: utrwalone ograniczanie pożywienia, silny strach przed przyrostem masy ciała i otyłością / nadwagą lub utrwalone zachowanie mające zmniejszyć masę ciała, zniekształcone postrzeganie masy i kształtu swojego ciała. Dowiedz się więcej o tej chorobie, jej leczeniu i objawach.

Szczupła kobieta w bieliźnie przegląda się w lustrze

Spis treści

Czym jest anoreksja?
Jakie są objawy anoreksji?
Jakie są skutki anoreksji?
Jakie podłoże ma anoreksja i kogo najczęściej dotyka?
Anoreksja dzieci i młodzieży
Leczenie anoreksji

Czym jest anoreksja?

Zgodnie z charakterystycznymi cechami tej choroby, osoby na nią cierpiące będą przejawiać nieprawidłowe wzorce odżywiania, a także samej relacji z jedzeniem oraz tego w jaki sposób decydują się wydatkować energię z pożywienia. Nadmierna koncentracja na swoim ciele i dążenie do osiągnięcia szczupłej sylwetki będzie skutkować licznymi ograniczeniami a niekiedy metodami oczyszczającymi ze spożywanych pokarmów i płynów. Anoreksja nieleczona może być śmiertelna, ponieważ osoby chore mogą realizować swój cel mimo wyniszczenia organizmu.

Przeczytaj także: Kompulsywne objadanie się

Ważne zmiany w rozpoznawaniu anoreksji tzw. anoreksja bulimiczna i anoreksja restrykcyjna

Według najnowszych kryteriów ICD-11 nie wyodrębnia się tzw. anoreksji atypowej (bulimicznej). To nie oznacza, że chorując na anoreksję, nie będziemy prezentować objawów oczyszczających (wymioty, środki przeczyszczające, moczopędne i inne), jednak nie mogą one dominować obrazu choroby. W związku ze zmianami nie ma potrzeby rozróżniania choroby na postać restrykcyjną.

Psycholog dziecięcy

Wprowadzono też kryterium utrzymywania się objawów od 4 tygodni, jednocześnie rezygnując z kryterium zaniku miesiączki. Dotychczas wymagane – u dorosłych – było BMI poniżej 17,5 kg/m2, a obecnie do rozpoznania bierzemy pod uwagę BMI od 18,5 kg/m2. Zwrócono też uwagę na lęk związany z masą i kształtem ciała. W efekcie kryterium poszerzono o nadmierną koncentrację na masie i kształcie ciała, a także zachowania związane z wykorzystywaniem energii i podejście do produktów żywieniowych.

Jakie są objawy anoreksji?

Anoreksja jest chorobą psychosomatyczną. W związku z tym objawy będą dotyczyć nie tylko naszego stanu psychicznego, ale również wielu układów naszego ciała.

Pierwsze objawy anoreksji to najczęściej:

  • Przypisywanie dużej wagi konkretnym wymiarom ciała – często wyrażane jako dążenie do konkretnej masy ciała, pewnych wymiarów w obwodzie brzucha, ud i innych części ciała. Może to wiązać się z przekonaniem, że osiągnięcie danych wymiarów coś odmieni – najczęściej dużo więcej niż to wynika z utraty wagi, jak np. inni będą bardziej mnie doceniać.
  • Postrzeganie ciała jako przeszkody, wroga, obciążenia – wiąże się to z niezadowoleniem z kształtu sylwetki lub wagi. Ciało występuje w myślach głównie lub tylko z negatywnymi skojarzeniami. W efekcie przestajemy być wyrozumiali dla swojej cielesności, przestajemy dostrzegać jak wiele jej zawdzięczamy.
  • Podział jedzenia na dobre i złe oraz zakazane – skłonność do postrzegania jedzenia w dwóch skrajnych kategoriach i w formie zakazów. Nie ma niczego złego w poszerzeniu swojej wiedzy na temat odżywczości jedzenia i wpływu pewnych produktów i nawyków żywieniowych na zdrowie, jednak w anoreksji ten podział jest bardzo restrykcyjny i wiąże się z dużym lękiem przed „tuczącymi” i „zakazanymi” produktami, a ich spożycie wiąże się z wyrzutami sumienia, zwiększeniem nasilenia lęku przed przytyciem, a niekiedy działaniami oczyszczającymi i kompensującymi, jak np. prowokowanie wymiotów, intensywne ćwiczenia.
  • Zasada coś za coś – nie ma niczego złego w dodaniu kilku minut lub powtórzeń wysiłku fizycznego, jeśli postanowiliśmy zjeść coś, co przekroczyło nasze zapotrzebowanie kaloryczne. W coś za coś występuje silna potrzeba „odpracowania” nadwyżki, niezależnie od zasobów psychicznych i fizycznych osoby chorej. Skoncentrowanie na wyśrubowanej liczbie kalorii lub po prostu głodzeniu się sprawia, że brak możliwości odpracowania w postaci wymiotów, intensywnych ćwiczeń czy głodówki skutkuje ogromnym poczuciem winy, negatywnym postrzeganiem siebie i lękiem.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

  • Liczenie – nadmierna koncentracja na kaloryczności produktów, przestrzeganiu planu żywieniowego, ważeniu i odmierzaniu produktów. Łączy się też z częstym sprawdzaniem wymiarów ciała, ważeniu się kilka razy dziennie lub codziennie, a także przed i po jedzeniu posiłku.
  • Jedzenie w samotności – celowe jedzenie w samotności, lęk przed jedzeniem z innymi, podjadanie lub spożywanie konkretnych produktów tylko przy braku obecności innych osób.
  • Przewaga tematu żywienia i wymiarów w życiu – wszystkie powyższe są dobrą miarą tego, czy temat żywienia i wymiarów ciała obecnie przeważa w naszych myślach i działaniach. Często wyraża się to np. w niepraktycznym lub uciążliwym dla siebie i innych podejściu do żywienia. Może to być wożenie własnoręcznie przygotowanych zup w słoikach na uczelnię, mimo bardzo ciężkiego plecaka i trudności w przemieszczaniu się z uwagi na ich rozmiar i ciężar np. komunikacją miejską lub jedzenie tylko o konkretnej porze na tzw. „godzinę”, bez elastycznego dostosowania czasu spożycia posiłku do okoliczności.

Inne przykładowe objawy anoreksji:

  • Psychospołeczne: restrykcje żywieniowe; okłamywanie lub zatajanie spożywania posiłków lub ich braku; unikanie sytuacji społecznych związanych z jedzeniem; jedzenie wedle ścisłego harmonogramu.
  • Układ krążenia: zmniejszenie tolerancji na zimno i przewlekły chłód dłoni oraz stóp; bradykardia; obrzęki.
  • Zmiany skórne: suchość skóry; wypadanie włosów; zażółcenie skóry; trądzik; łojotokowe zapalenie skóry.
  • Układ nerwowy: apatia i obniżona koncentracja; drażliwość i stany depresyjne; neuropatia obwodowa.
  • Układ pokarmowy: zaparcia; bóle brzucha; wzdęcia; przerost ślinianek, próchnica, zapalenie dziąseł i jamy ustnej oraz języka (w przypadku wymiotów); biegunki z uwagi na niedobór witamin; zapalenie trzustki; choroba wrzodowa; kamica pęcherzyka żółciowego.
  • Zaburzenia endokrynne: zaburzenia hormonalne (m.in. utrata miesiączki) i metaboliczne.
  • Układ kostno-stawowy: zmniejszenie mineralne kości jak osteopenia i osteoporoza, częstsze złamania kości i bóle podczas wysiłku fizycznego.
  • Inne: choroby nerek; postępujące zmniejszanie się masy ciała prowadzące do zaniku mięśni i niedoboru tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj także: Lęki – jak sobie z nimi radzić?

Jakie są skutki anoreksji?

Skutkami anoreksji są liczne trudności, w tym uszkodzenia i choroby wielonarządowe. Dużą część z nich – dotyczącą zdrowia fizycznego – zawarłam w opisie objawów. Poza powikłaniami zdrowotnymi i psychicznymi anoreksja może prowadzić do śmierci, także w wyniku samobójstwa. Wygłodzenie wpływa też bezpośrednio na płodność. Anoreksja w ciąży zwiększa dwukrotnie ryzyko przedwczesnego porodu, a prawdopodobieństwo śmierci niemowlęcia oszacowano na sześciokrotnie wyższe.

Często skutkami anoreksji są też powikłania psychiczne w formie depresji, zaburzeń lękowych czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (tzw. OCD), bulimii, pica (jedzenie przedmiotów niejadalnych np. wacików nasączonych wodą) oraz zaburzeniu ograniczania / unikania przyjmowania konkretnych pokarmów.

Jakie podłoże ma anoreksja i kogo najczęściej dotyka?

Szacuje się, że kobiety chorują dziesięć razy częściej od mężczyzn. W grupie ryzyka są też mężczyźni homoseksualni i mężczyźni wykonujący zawody lub funkcje związane z sylwetką np. zawodnicy sylwetkowi, lekkoatleci, tancerze i modele.

Ryzyko zachorowania na depresję jest też większe u osób z zaburzeniami lękowymi lub przejawiającymi cechy obsesyjności w dzieciństwie. Genetycznie wystąpienie anoreksji i bulimii jest podwyższone u krewnych pierwszego stopnia osób z tymi zaburzeniami.

Psychodietetyk

Osoby chore na anoreksję często przejawiają uporczywe zaburzenia poznawcze tzn. dysfunkcjonalne postrzeganie, skłonność do perfekcjonizmu i zaniżoną samoocenę np. w formie selektywne uwagi. Skłonność do skupiania się na wybranych aspektach zdarzeń powoduje, że trudno jest dostrzec inne możliwości: np. „Jeśli będę chudy, to będę mógł podróżować po świecie”, „Tylko jedzenie w swoim życiu mogę kontrolować”. Charakterystyczne jest też myślenie czarno-białe. Taka forma uproszczenia może skutkować przewidywaniem najgorszego: np. „Jeśli zjem to raz, to nie będę mogła przestać”. Predysponuje nas też generalizowanie i wyolbrzymianie znaczeń różnych wydarzeń lub skutków działań własnych i innych. Często też odnoszenie tego, co się wydarzyło do siebie: np. „Kiedy stałem na światłach, widziałem że para w samochodzie się śmiała. Na pewno śmiali się ze mnie”.

Jako przyczyny anoreksji ważne są też czynniki środowiskowe i kulturowe. Przekaz medialny, sztuczne zaburzenia proporcji i wyglądu ciała, retusze i poprawki sprawiają, że nasze ciała wydają się nam bardzo odbiegać od „normy medialnej”. Istotne jest też to, jak o jedzeniu i ciele mówili i mówią nasi najbliżsi.

Anoreksja dzieci i młodzieży

W przypadku dzieci i młodzieży bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia z uwagi na powagę powikłań medycznych takich jak: zaburzony rozwój układu kostnego, nerwowego, narządowego i wpływ na układ hormonalny i wzrost. Tak samo jak dorośli, tak dzieci i młodzież muszą spełniać podobne kryteria diagnostyczne, natomiast zamiast wskaźnika BMI odwołujemy się do norm wzrostu i wagi na dany moment rozwojowy, które są wyrażone na siatce centylowej lub nastąpił ubytek wagi o 20%.

Często w proces leczenia angażowana jest najbliższa rodzina. Podobnie jak u dorosłych możemy zauważyć skłonność do perfekcjonizmu, zaniżoną samoocenę i izolowanie się z kontaktów społecznych.

Leczenie anoreksji

Anoreksję najczęściej leczymy interdyscyplinarnie. Często wymagane są różne badania, aby poznać stan fizyczny osoby chorej, zdiagnozować problemy współwystępujące. Nieocenione jest wsparcie dietetyków i psychodietetyków z zakresu edukacji żywieniowej i wyrównywania niedoborów, łagodzenia objawów będących konsekwencjami choroby np. nadżerki, refluks żołądkowo-przełykowy, biegunki czy zaparcia. W zależności od potrzeb pacjenci są konsultowani z lekarzami różnych specjalizacji.

W leczeniu anoreksji stosujemy psychoterapię: poznawczo-behawioralną (CBT) lub wzmocnioną psychoterapię poznawczo-behawioralną CBT-E. Jeśli osoba chora tego wymaga włączane jest leczenie farmakologiczne (w przebiegu konsultacji psychiatrycznych i innych) oraz hospitalizacje.

Autor: Magdalena Rybicka - psycholog, psychodietetyk

Zobacz także

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.