W placówce
Konsultacja telefoniczna
null

Zastanawiasz się nad tym, czy warto wybrać się na konsultację psychodietetyczną? Może chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego specjalisty? A może obawiasz się o swój stosunek do jedzenia i chcesz go zmienić? Pamiętaj o tym, że cały proces redukcji wagi i wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych zależy również od psychiki oraz wewnętrznej motywacji

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyk to specjalista mający wiedzę zarówno z zakresu dietetyki, jak i psychologii. Jego głównym zadaniem jest pomoc pacjentom z pewnymi problemami w zakresie odżywiania i wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych. Poza tym specjalista ten może nauczyć pacjentów tego, w jaki sposób psychika oddziałuje na proces redukcji wagi, zwiększania masy ciała, budowania masy mięśniowej, akceptacji własnego ciała, a szczególne znaczenie w tym kontekście ma na przykład jedzenie emocjonalne lub spożywanie pokarmów w sytuacjach stresowych. Psychodietetyk zajmuje się:

  • opracowywaniem planów żywieniowych;
  • wpływaniem na motywację swoich pacjentów;
  • psychoedukacją i nauką wyznaczania celów żywieniowych oraz zdrowotnych;
  • wsparciem w całym procesie zmiany nawyków żywieniowych;
  • pozytywnym oddziaływaniem na samoocenę, zwłaszcza że samoakceptacja własnego ciała ma ogromne znaczenie w kontekście redukcji wagi.

Psychodietetyk patrzy na każdy problem całościowo, stara się zrozumieć potrzeby pacjenta, a także opracowuje odpowiednie metody działania, aby możliwe było osiągnięcie konkretnego celu żywieniowego lub zdrowotnego.

Przeczytaj także: Czym są grupy wsparcia i jakie są ich rodzaje?

Kiedy wybrać się do psychodietetyka?

Zastanawiasz się nad wizytą u psychodietetyka w LUX MED? Warto wybrać się do tego specjalisty w następujących sytuacjach:

  • cierpisz na nadwagę lub otyłość, masz trudności ze schudnięciem;
  • masz problemy ze zwiększeniem masy ciała / budowaniem masy mięśniowej;
  • nie wiesz, jak zacząć zdrowo się odżywiać;
  • rezygnujesz z jedzenia w sytuacjach stresowych;
  • jesz pod wpływem emocji;
  • masz za sobą wiele prób odchudzania się, które nie przynoszą efektów lub wiążą się z efektem jojo;
  • potrzebujesz zdobyć wiedzę na temat prawidłowego jedzenia i zdrowego stylu życia.

Jeśli jesteś w jednej z powyższych sytuacji lub dotyczy Cię więcej niż jeden z punktów, koniecznie skontaktuj się z psychodietetykiem.

Przeczytaj także: Chirurgiczne leczenie otyłości – jakie są wskazania, aby zakwalifikować się do zabiegu?

Na czym polega wizyta u psychodietetyka?

Wizyta u psychodietetyka zajmuje około 60 minut. Czas jej trwania zależy również od indywidualnych potrzeb pacjenta. W trakcie spotkania ze specjalistą szczególne znaczenie ma rozmowa, a więc wywiad na temat potrzeb, dotychczasowych prób odchudzania się, stanu zdrowia, sposobu żywienia czy wykluczeń pewnych składników z diety. Taki dialog pomaga w stwierdzeniu, jakie dalsze działania należy podjąć, aby zmienić swój styl odżywiania się i skoncentrować się na osiągnięciu konkretnych celów, takich jak redukcja wagi lub lepsze samopoczucie czy też wytworzenie odpowiedniego stosunku do jedzenia. Psychodietetyk może zadać pytania o:

  • dotychczasowe próby odchudzania się;
  • efekt jojo w przeszłości;
  • stosunek do jedzenia;
  • spożywanie posiłków przed telewizorem, laptopem, ekranem telefonu;
  • jedzenie emocjonalne;
  • dotychczasowe wyniki badań;
  • stan zdrowia;
  • relacje interpersonalne z otoczeniem.

Te wszystkie pytania pozwalają specjaliście na stworzenie spersonalizowanego planu zmiany nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie konkretnych porad oraz elementów psychoedukacji.

Dobrze pamiętać o tym, że ten specjalista, w przeciwieństwie do dietetyka, nie tworzy spersonalizowanego planu żywienia, tylko udziela konkretnych rad. Właśnie dlatego zwykle najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się nie tylko z psychodietetykiem, lecz także dietetykiem, który tworzy konkretne zalecenia żywieniowe rozpisane na poszczególne dni tygodnia.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że psychodietetyk nie zajmuje się pracą z osobami z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, schizofrenia lub lęki i traumy. W wielu przypadkach związanych z emocjami i ze stresem pomoże Ci również terapia indywidualna, którą prowadzi psycholog. Możesz połączyć spotkania z psychodietetykiem i psychologiem. Często konsultacja u psychodietetyka jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z nadwagą lub otyłością, które nie potrafią kontrolować swoich emocji i poszukują pomocy.

Psychodietetyk w LUX MED

Misją Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia jest zapewnienie opieki zdrowotnej dotyczącej szeroko pojętego zdrowia psychicznego swoim pacjentom, dlatego też inspirowani aktualnymi problemami społecznymi systematycznie poszerzamy zakres swoich usług. Jeśli szukasz wysokiej jakości pomocy ze strony psychodietetyka, zależy Ci na doświadczonych specjalistach, sprawdź nasze usługi w LUX MED.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.