Alkoholizm – najważniejsze przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

14.11.2024

Zgodnie ze statystykami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu, jednak z wysoką dozą pewności można uznać, że takich ludzi jest więcej, ze względu na brak odpowiedniej diagnostyki. Niestety alkoholizm jest chorobą rozwijającą się powoli i podstępnie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Alkoholizm – najważniejsze przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

Spis treści

Po czym poznać alkoholizm? Najważniejsze objawy
Kogo najczęściej dotyka alkoholizm?
Jak rozpoznać, czy to już alkoholizm?
Metody leczenia alkoholizmu

Po czym poznać alkoholizm? Najważniejsze objawy

Alkoholizm definiowany jest jako choroba przewlekła, związana z silną potrzebą picia alkoholu, a jednocześnie z utratą kontroli nad ilością i częstością jego spożywania. Należy zaznaczyć, że uzależnienie to w początkowych fazach wcale nie musi wiązać się z piciem alkoholu codziennie lub z tzw. upijaniem się do nieprzytomności. W rzeczywistości choroba rozwija się zwykle powoli, przez co osoba uzależniona może trwać w swoim nałogu i w błędnym kole zachowań przez wiele lat, wcale tego nie zauważając.

Do najważniejszych symptomów alkoholizmu można zakwalifikować:

  • głód alkoholowy, a więc silną chęć wypicia alkoholu, i to jak najszybciej, co może wiązać się np. z wyjściem do sklepu lub baru;
  • rozdrażnienie, niepokój, bóle głowy, związane właśnie z głodem alkoholowym;
  • brak umiejętności kontrolowania ilości spożywanego alkoholu, sięganie po kolejny kieliszek mimo sygnałów ze strony organizmu, że należy już zakończyć picie;
  • pojawianie się luk w pamięci, np. po spotkaniach ze znajomymi, gdzie na pierwszym planie było picie alkoholu;
  • objawy zespołu abstynencyjnego, w tym drżenie rąk, wymioty, biegunkę, wzrost ciśnienia tętniczego;
  • picie coraz większych ilości alkoholu, aby wprowadzić się w dobry nastrój, przy czym proces ten przebiega stopniowo i może trwać nawet latami;
  • koncentrowanie swojego życia wokół picia, planowanie wieczorów, spotkań lub samotnych dni z butelką;
  • w skrajnych przypadkach pojawiają się różnego rodzaju choroby oraz problemy psychiczne, np. zespół Otella.

Dodatkowo bardzo często osoby uzależnione obiecują bliskim, że więcej nie będą już pić alkoholu, jednak ponawiają swoje zachowania i tracą nad nimi kontrolę. Warto pamiętać, że alkohol i zdrowie nie idą w parze, a substancja ta jest niezwykle toksyczna dla organizmu i należy ograniczać jej spożywanie.

Kogo najczęściej dotyka alkoholizm?

Alkoholizm może mieć wiele przyczyn, do których należą m.in.:

  • czynniki genetyczne, w tym występowanie uzależnienia od alkoholu u rodziców;
  • aspekty neurobiologiczne, np. większa podatność na działanie substancji uzależniających;
  • osobowość, w tym skłonność do podejmowania ryzyka oraz wysoki poziom podatności na różnego rodzaju uzależnienia;
  • czynniki środowiskowe, w tym przebywanie wśród osób uzależnionych lub w miejscu, gdzie spożywanie alkoholu jest czymś na porządku dziennym;
  • przyczyny psychologiczne i socjologiczne, np. chęć bycia zauważonym wśród rówieśników, dopasowanie się do otoczenia.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że zwłaszcza u kobiet alkoholizm zwykle związany jest z depresją, samotnością, a także z zaburzeniami lękowymi i wahaniami nastroju. Wszystko to sprawia, że panie częściej piją w samotności, ukrywają puste butelki po alkoholu, a także lepiej maskują swoje uzależnienie, a tym samym później zaczynają poszukiwać pomocy.

Psychoterapia indywidualna

Dowiedz się również, czym jest syndrom DDA.

Jak rozpoznać, czy to już alkoholizm?

Bardzo trudno podać dokładny moment, w którym można mówić o alkoholizmie, jednak w większości przypadków nałóg ten zaczyna się niewinnie, a dopiero później dochodzi do coraz większych problemów w życiu codziennym, zawodowym i osobistym. Szczególne znaczenie ma utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz poszukiwanie sytuacji do napicia się samodzielnie, z rodziną lub ze znajomymi. Dodatkowo u osób uzależnionych pojawiają się tzw. urwane filmy, dochodzi do agresji lub innych niebezpiecznych sytuacji, a alkohol staje się ważniejszy od spotkania z rodziną, wyjścia do pracy lub na zakupy.

Zobacz także: Jak pomóc osobie uzależnionej?

Metody leczenia alkoholizmu

Zdecydowanie najważniejszą i najbardziej popularną metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia uzależnień. Podstawą jest odpowiednia diagnoza, a następnie detoksykacja oraz abstynencja połączona ze spotkaniami z psychoterapeutą. W niektórych przypadkach konieczny bywa odwyk lub farmakoterapia. Dodatkowo polecane są spotkania AA oraz psychoedukacja i terapia utrwalająca zdrowe nawyki.

Sprawdź także: Terapia indywidualna – uzależnienia

Źródła

Bibliografia

  1. A. Kmiecik, J. Szopa, Jak ćwiczenia hatha jogi poprawiają samoocenę zdrowia?, „Joga w kontekstach kulturowych” 2021, nr 49.
  2. A. Lewko, A. Pyszora, Fizjoterapia oddechowa–to nie tylko ćwiczenia oddechowe i odkrztuszanie, „Głos Fizjoterapeuty” 2020, nr 3.
  3. A. Sumińska, Rola ćwiczeń oddechowych w regulacji poziomu stresu i nastroju–przegląd badań, „Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka” 2023, nr 622.

Zobacz także

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.

Wszystkie artykuły i poradniki