W szpitalu
Lekarz omawia szczegóły zabiegu z pacjentem w gabinecie

Skrzywienie penisa może pojawić się w wyniku przebytej choroby Peyroniego, urazu krocza, nieleczonej stulejki lub za krótkiego wędzidełka napletka. Jeśli odczuwasz dyskomfort estetyczny lub skrzywienie penisa utrudnia pożycie intymne, zgłoś się do urologa, który zleci zabieg prostowania penisa.

Operacja prostowania penisa – czym jest i w jakim celu się ją przeprowadza?

Skrzywienie penisa to nie tylko problem estetyczny. Dla wielu Pacjentów oznacza ból podczas erekcji oraz poważne utrudnienia w pożyciu seksualnym. Konsultacja u urologa pozwoli odnaleźć jego przyczyny i wdrożyć właściwe leczenie. Jedną z metod jest zabieg prostowania penisa.

Skrzywienie prącia to stan patologiczny wrodzony lub nabyty. Wrodzone skrzywienie prącia dotyka poniżej 1% mężczyzn. Jego przyczyną jest dysproporcja w rozwoju błony białawej ciał jamistych i nie ma związku z malformacjami cewki moczowej typu spodziectwo i wierzchniactwo. Najczęściej skrzywienie wrodzone jest brzuszne, rzadziej boczne i grzbietowe. Przyczynami nabytego skrzywienia prącia są na ogół urazy lub choroba Peyroniego (stwardnienie plastyczne prącia).

Choroba Peyroniego dotyka około 1% mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Narażeni na nią są mężczyźni, w których rodzinie występowały już przypadki tego schorzenia. Do czynników ryzyka zalicza się również: chorobę autoimmunologiczną, aktywności, które mogą powodować mikrourazy prącia, cukrzycę, przebyty rak prostaty.

Jak zmierzyć kąt skrzywienia prącia? Odchylenie do 30° nie powinno mieć żadnych konsekwencji klinicznych. Stopień skrzywienia prącia można określić samemu, wykonując zdjęcie prącia we wzwodzie i mierząc kąt skrzywienia.

Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby Peyroniego:

  • twarde grudki po jednej lub kilku stronach prącia,
  • ból podczas stosunku płciowego lub podczas erekcji,
  • skrzywienie penisa z erekcją lub bez erekcji (powstałe w wyniku urazu),
  • zmiany w kształcie prącia, takie jak zwężenie lub skrócenie.

Tego rodzaju dolegliwości i zmiany zawsze powinien skonsultować urolog, który postawi diagnozę i wybierze metodę leczenia. Warto wiedzieć, że operacja prostowania prącia to niejedyna dostępna terapia. Urolog może zalecić leczenie farmakologiczne.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg prostowania prącia?

Przede wszystkim dla mężczyzn, u których zdiagnozowano chorobę Peyroniego. Chirurgia urologiczna rozwiązuje problemy estetyczne oraz te dotyczące pożycia intymnego.

Prostowanie penisa zalecane jest mężczyznom, którzy odczuwają znaczny dyskomfort lub ból, utrudniający odbycie stosunku płciowego. Jest to również zabieg, który ma na celu usunięcie przyczyny kompleksów i problemów psychicznych, wynikających ze skrzywienia prącia.

Przeciwwskazania do zabiegu prostowania prącia

Kwalifikację do zabiegu uzyskuje się podczas wywiadu medycznego. Jeśli skrzywieniu towarzyszą problemy z układem moczowym, zostaną zlecone badania urodynamiczne. Ważny jest ogólny stan zdrowia Pacjenta – jeśli jest zły, zabieg trzeba odłożyć. Operacja prostowania może wiązać się ze skróceniem penisa, dlatego Pacjent musi zaakceptować tę zmianę. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również zaburzenia wzwodu niepodlegające leczeniu farmakologicznemu.

Przygotowanie do zabiegu prostowania prącia

Równie ważne, jak planowanie techniczne przed operacją, jest zrozumienie jej aspektów funkcjonalnych, estetycznych i psychologicznych. Po zabiegu penis może być bowiem krótszy, a rekonwalescencja wymaga wstrzemięźliwości seksualnej na czas gojenia.

Przed operacją urolog zleci wykonanie badania krwi. Zawsze, gdy mamy do czynienia ze znieczuleniem ogólnym, Pacjent nie może spożywać posiłków na 6 godzin przed zabiegiem. W dniu operacji należy stawić się w szpitalu z kompletem dokumentów. Prostowanie prącia to zabieg przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia – w ciągu doby po zabiegu Pacjent wraca do domu. W określonych przypadkach może pozostać na oddziale dłużej, ale tylko, gdy takie jest zalecenie lekarza. Po zabiegu pozostanie przez kilka godzin na sali pooperacyjnej pod opieką naszego personelu medycznego.

Przebieg zabiegu prostowania prącia

Jest to zabieg korygujący krzywiznę prącia podczas erekcji. Chirurgia urologiczna wypracowała różne metody prostowania penisa. Dobiera się je w zależności od przyczyny i fizycznych uwarunkowań Pacjenta. Skrzywienie zostanie potwierdzone sztuczną erekcją. Wywołuje się ją poprzez wstrzyknięcie soli fizjologicznej do ciał jamistych. Następnie skrzywienie penisa zostanie skorygowane poprzez założenie szwów skracających stronę przeciwną do skrzywienia (to operacja metodą Nesbita) lub poprzez umieszczenie przeszczepu kolagenu w miejscu blizny (mowa o zabiegu Lue).

Metoda Nesbita polega na wycięciu małego odcinka osłonki białawej prącia po stronie przeciwnej do pogrubionej oraz nieprawidłowej osłonki białawej prącia na grzbietowej powierzchni prącia. Ranę zabezpiecza się szwami poprzecznymi. Po stronie przeciwnej do zgrubienia spowodowanego chorobą Peyroniego zakładane są specjalne szwy. Pokryją się one nową tkanką w ciągu 2 miesięcy. Efektem takiego zabiegu jest wyprostowanie prącia. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Podczas zabiegu metodą Lue wykonuje się nacięcia w miejscu skrzywienia prącia. Można również usunąć fragmenty pogrubionej osłonki białawej ciał jamistych. Następnie w miejscu zabiegu wszywane są „plastry” wykonane ze skóry lub z powięzi Pacjenta.

U mężczyzn, u których występują również zaburzenia erekcji (impotencja), bardziej wskazane może być wszczepienie protezy prącia (implantu).

Przeczytaj także: Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie

Rekonwalescencja

Po chirurgicznym wyprostowaniu krzywizny prącia Pacjent może odczuwać ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu zabiegu. Proces rekonwalescencji trwa około 2 tygodni. W tym czasie Pacjent powinien unikać aktywności fizycznej, kąpieli w basenie, korzystania z solarium i sauny. Musi zachować szczególną higienę miejsc intymnych oraz nosić luźną i przewiewną bieliznę oraz luźne spodnie. Powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po 6 tygodniach.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

liposukcja ud.jpg
Zabieg liposukcji ud
leczenie-zaburzen-snu.jpg
Leczenie zaburzeń snu
Liposukcja plecow szpital pulawska-st.jpg
Zabieg liposukcji pleców

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

eryctrocyty w moczu.jpg
Zdrowie na co dzień

Erytrocyty w moczu – skąd się biorą? Co oznacza ich obecność?

Erytrocyty – czyli czerwone krwinki – transportują tlen do komórek i usuwają jednocześnie dwutlenek węgla. Są one niezbędnym elementem krwi człowieka, ale ich obecność w moczu (erytrocyturia) może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Sprawdź, co oznaczają erytrocyty w moczu, jakie są normy i na czym polega leczenie tej nieprawidłowości.

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.