W szpitalu
Zabieg plastyki kształtu nosa

Plastyka kształtu nosa pozwala uzyskać nowy wygląd w krótkim czasie. Zabieg pomaga usunąć garb, zwęzić nos czy unieść jego czubek. Plastyka nosa jest jednym z najczęściej wykonywanych, zaraz po powiększeniu piersi, zabiegiem z dziedziny chirurgii plastycznej. Dowiedz się, kiedy warto się na niego zdecydować.

Na czym polega plastyka kształtu nosa?

Wygląd nosa bardzo wpływa na wygląd całej twarzy. Defekty w jego budowie mogą towarzyszyć od urodzenia lub powstać w wyniku urazu. Chirurgia plastyczna daje możliwość zmiany wyglądu w krótkim czasie. Plastyka nosa to zabieg, który pozwala poprawić kształt nosa, jego proporcje oraz wygląd, a także ułatwić oddychanie, jeśli z różnych powodów nie było ono swobodne. Zabieg korekcji nosa może być wykonany na jego części chrzęstnej lub kostnej, a także na obu jednocześnie. Rodzaj operacji nosa zależy od zastosowanej techniki oraz problemu, jaki jest do wyeliminowania.

Plastyka części kostnej nosa

Zabieg na części kostnej, nazywany również osteotomią, polega na modelowaniu struktur kostnych i uzyskaniu dzięki temu pożądanego kształtu i wyglądu nosa. Wraz z przeprowadzeniem osteotomii jest możliwość wyprostowania skrzywionej przegrody nosowej, czyli wykonania septoplastyki nosa. Zabiegowi może również towarzyszyć korekcja części chrzęstnej. Plastykę nosa można wykonać poprzez dziurki lub cięcie na jego słupku. O technice decyduje lekarz. Po operacji na nos zakłada się gipsową szynę oraz sączki. Niekiedy można użyć płytki stabilizującej nos. Tampony z nosa są usuwane do 48 godzin od zabiegu, natomiast w szynie należy chodzić przynajmniej 7–10 dni. Cały zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Plastyka części chrzęstnej nosa

Plastyka nosa chrzęstnego polega na odpowiednim wymodelowaniu jego końcówki, co często jest wystarczające do zmiany jego całkowitego wyglądu. W taki sposób nos można skrócić, zwęzić czy obniżyć. W zabiegu wykonuje się cięcie wewnętrzne, a następnie usuwa część chrząstki. Można również wyciąć część przedniej przegrody chrzęstnej. Po zabiegu skóra zaczyna się kształtować na nowym szkielecie, dzięki czemu zmienia się ogólny wygląd nosa. Po zabiegu na około dobę zakłada się sączki. Lekarz może również zalecić założenie rusztowania gipsowego. Do zabiegu wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe.

Wskazania do zabiegu

Częstą decyzją o plastyce nosa jest niezadowolenie z jego wyglądu, kształtu czy proporcji. Jest to kwestia indywidualna. Na zabieg plastyki nosa powinni decydować się ci Pacjenci, którzy są w pełni przekonani o chęci zmiany dotychczasowego wyglądu. Mogą to zrobić osoby, u których zakończył się wzrost nosa. Dzieje się tak ok. 13.–14. roku życia u dziewcząt, a u chłopców w wieku 15–16 lat, ale wielu lekarzy rekomenduje przeprowadzenie zabiegu u starszych Pacjentów. W razie konieczności przeprowadzenia operacji po urazie czy wypadku niezbędna jest konsultacja z laryngologiem.

Plastyka garbu nosa jest wymagającym i trudnym zabiegiem, dlatego należy pamiętać, że pomimo oczekiwań nie u każdego da się wykonać konkretny kształt nosa, ale da się bardzo zbliżyć do pożądanego efektu. Każdy przypadek jest jednak indywidualny i wymaga konsultacji z chirurgiem przed zabiegiem. Podczas spotkania Pacjent przedstawia swoje oczekiwania co do wyglądu nosa. Lekarz wykonuje zdjęcia, ogląda nos, a także wielkość oczu i ich osadzenie. Jest to konieczne, aby dobrać odpowiednią wielkość i kształt nosa. Chirurgia laryngologiczna pozwala na leczenie dolegliwości związanych z nosem, gardłem i zatokami, natomiast chirurgia plastyczna umożliwia poprawę wyglądu. Często jednak te dziedziny współpracują ze sobą.

Przeciwwskazania do zabiegu

Plastyka nosa nie powinna być wykonywana u dzieci i młodzieży, u których nadal zmienia się jego wygląd. Przeciwwskazaniami są również: ciąża i karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Zabieg należy przełożyć, jeśli występują infekcje skóry czy przeziębienie.

Przygotowanie przed zabiegiem

Przed planowanym zabiegiem należy wykonać niezbędne badania krwi. Wskazane jest też zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Lekarz może również zalecić wykonanie RTG nosa. Przed zabiegiem, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi. Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnego wymaga podania odpowiedniego środka, dlatego pacjent powinien być na czczo.

Zalecenia pozabiegowe

Efekty plastyki nosa są widoczne po upływie 4–6 miesięcy, a na ostateczny wygląd należy poczekać nawet do roku. Przez kilka tygodni po operacji okolica ta może być obrzęknięta i mogą pojawić się sińce wokół oczu. Po 7–10 dniach konieczna jest kontrola, podczas której lekarz nie tylko ocenia proces gojenia się, lecz także zdejmuje szwy oraz gips, jeśli był zakładany. Przez kilka tygodni po operacji nosa mogą występować przejściowe trudności z oddychaniem i opuchlizna. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można wspomóc się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Zabronione jest korzystanie z sauny, a także opalanie się. Nos należy chronić kremami z wysokim filtrem przez przynajmniej rok.

Blizna jest mało widoczna, a o jej umiejscowieniu Pacjent jest informowany na konsultacji.


Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Laryngolog
Laryngolog
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
Toksyna-botulinowa-slider.png
Toksyna botulinowa

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi