W szpitalu
null

Usuwanie implantów piersi może być konieczne z różnych powodów, a decyzję o tym podejmuje się, uwzględniając indywidualne potrzeby i stan zdrowia pacjentki. Niezależnie od powodu pozbycia się implantu zdecydowana większość kobiet jest bardzo zadowolona z rezultatów zabiegu. Dowiedz się więcej.

Przejdź do:

Kiedy usuwa się implanty piersi?
Kiedy usunięcie implantów piersi nie jest zalecane?
Jak przebiega usunięcie implantów piersi?
Przygotowanie do zabiegu
Jak wyglądają piersi po usunięciu implantu?

Kiedy usuwa się implanty piersi?

Decyzję o usunięciu implantów piersi należy podejmować po dokładnej ocenie sytuacji przez chirurga plastyka, po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentką, uwzględniając stan jej zdrowia oraz indywidualne potrzeby i preferencje.

Wskazaniami do usunięcia implantów piersi są:

  • problemy zdrowotne, takie jak infekcje, reakcje alergiczne, krwotoki czy inne problemy z tkanką otaczającą implant,
  • rozwój torebki włóknistej wokół implantów, który prowadzi do bólu i zniekształcenia piersi, w takim przypadku usuwa się torebkę razem z implantem,
  • wystąpienie powikłań związanych z implantami, takie jak pęknięcia, deformacje czy przemieszczenia,
  • ryzyko wystąpienia rzadkiego nowotworu ALCL (anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego) – zdarza się to głównie u Pacjentek, które miały starsze generacje implantów silikonowych stosowane wiele lat temu,
  • problemy emocjonalne obejmujące dyskomfort i/lub niezadowolenie z implantów,
  • zmiana preferencji – niektóre kobiety z przyczyn estetycznych chcą powrócić do naturalnego wyglądu piersi.

Zobacz również: Powiększenie piersi

Kiedy usunięcie implantów piersi nie jest zalecane?

Przeciwwskazania do tego zabiegu obejmują: zły ogólny stan zdrowia oraz aktywne infekcje lub choroby ogólnoustrojowe, które zwiększają ryzyko ewentualnych powikłań, a także ciąża i karmienie piersią. Dodatkowo, jeśli pacjentka cierpi na poważne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca czy układu krążenia, istnieje konieczność uwzględnienia ryzyka związanego z operacją.

Zobacz również: Operacja zmniejszania piersi

Jak przebiega usunięcie implantów piersi?

Pierwszym krokiem jest konsultacja z chirurgiem plastycznym, który oceni stan implantów, tkanek gruczołu sutkowego i omówi oczekiwania pacjentki. Pacjentka zostanie szczegółowo poinstruowana, jak się przygotować do zabiegu, otrzyma dokładne wytyczne dotyczące czasu jedzenia i picia przed operacją. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Po podaniu znieczulenia chirurg dokonuje nacięcia wokół brodawki, w fałdzie pod piersią lub w okolicy pachy, w zależności od pierwotnego miejsca wszczepienia implantów i ewentualnych poprzednich zabiegów. Często zdarza się, że cięcie prowadzone jest dokładnie po bliznach, aby zminimalizować powstawanie kolejnych. Implanty są starannie usuwane wraz z torebką włóknistą, która jest wokół nich. Jeśli wcześniej zostało to ustalone i nie ma przeciwwskazań, podczas tej samej procedury może zostać przeprowadzona korekcja, np. lifting piersi, czy wszczepienie nowych implantów. Następnie chirurg zakłada szwy oraz opatrunek kompresyjny (uciskowy) na klatkę piersiową. W piersiach umieszcza cieniutkie rurki – dreny, odprowadzające gromadzący się w piersiach płyn. Pacjentka jest umieszczana na oddziale pooperacyjnym na 12-godzinną obserwację. Po wybudzeniu z narkozy będą jej podawane środki przeciwbólowe, aby zminimalizować dyskomfort.

Dreny usuwane są przed powrotem do domu. Ból odczuwany po operacji usunięcia implantów określany jest przez Pacjentki jako znacznie łagodniejszy niż ten, który towarzyszył po ich wszczepieniu. Zabieg trwa około 1 – 2 godzin, jeżeli jest rozszerzony o inne procedury, będzie odpowiednio dłuższy. Cały pobyt w szpitalu wynosi 1 dobę.

Po mniej więcej tygodniu od zabiegu zdejmowane są szwy. Przez 2 do 8 tygodni piersi będą opuchnięte, delikatnie zniekształcone i tkliwe. Powrót do normalnej aktywności życiowej jest możliwy w ciągu mniej więcej miesiąca. Ważne jednak jest, aby starać się nie podnosić nic ciężkiego w tym czasie. Po upływie pół roku do 9 miesięcy można już ocenić finalny rezultat operacji.

Przygotowanie do zabiegu

Po podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu lekarz zleca szereg badań diagnostycznych, które pomogą wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania. Są to m.in.: morfologia, oznaczenie grupy krwi, EKG oraz oznaczenie hormonów tarczycy, gdy pacjentka ma zdiagnozowaną jej nadczynność lub niedoczynność. Usunięcie implantów piersi będzie operacją przeprowadzoną w znieczuleniu ogólnym, a w związku z tym konieczna będzie także konsultacja z anestezjologiem.

Jak wyglądają piersi po usunięciu implantu?

Po usunięciu implantów piersi ich wygląd zależy od różnych czynników, takich jak czas noszenia implantów, wiek pacjentki i wielkość wkładek. Piersi mogą ulec zwiotczeniu z powodu utraty objętości, zwłaszcza jeśli tkanka została mocno rozciągnięta przez implanty. Warto również pamiętać, że po ich usunięciu finalny kształt i ostateczny wygląd piersi uzyskują dopiero po około pół roku. Podczas zabiegu wyjmowania implantów mogą być dodatkowo wykonane podniesienie i symetryzacja piersi (mastopeksja), wycięcie ewentualnego nadmiaru skóry, przeszczep tłuszczu czy przemieszczenie kompleksu brodawkowo-otoczkowego.

Sprawdź naszą ofertę konsultacji u lekarza medycyny estetycznej!


Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

liposukcja ud.jpg
Zabieg liposukcji ud
leczenie-zaburzen-snu.jpg
Leczenie zaburzeń snu
Liposukcja plecow szpital pulawska-st.jpg
Zabieg liposukcji pleców

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

BMI.jpg
DietetykaUroda i sportZdrowie na co dzień

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?

W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

otylosc.jpg
DietetykaZdrowie na co dzieńChirurgia

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia

Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.