Łzy pełnią bardzo ważną funkcję w narządzie wzroku – nawilżają gałki oczne i wypłukują zanieczyszczenia. Kiedy kanalik łzowy jest niedrożny, płyn nie jest prawidłowo odprowadzany. To prowadzi do przykrych objawów – swędzenia, zaczerwienienia i nawracających infekcji. Najczęściej problem dotyczy niemowląt, ponieważ część z nich rodzi się z niedrożnością kanalików łzowych. Rozwiązaniem jest prosty i bezpieczny zabieg – sondowanie kanału łzowego, które wykonujemy w naszym szpitalu.
Na czym polega zabieg udrażniania kanałów łzowych?
Sondowanie kanału łzowego to małoinwazyjny zabieg okulistyczny. Jest to metoda pierwszego wyboru przy niedrożności kanalików łzowych.
Układ łzowy oka zbudowany jest z trzech elementów:
- gruczołów łzowych, które produkują nawilżający oko płyn,
- punktu łzowego – czyli ujścia płynu łzowego,
- kanałów łzowych, które łączą się z punktem łzowym i odprowadzają nadmiar płynu do nosa.
Kiedy kanały łzowe są zablokowane łzy, zamiast spływać do nosa gromadzą się w oku, utrudniając widzenie. Taka sytuacja powoduje nawracające infekcje w obrębie oka, których objawy to swędzenie, zaczerwienienie i pojawienie się gęstego płynu, który powoduje sklejanie się powiek.
U niemowląt najczęściej problem stanowi dakryostenoza, czyli zbyt wąski, niedrożny kanalik łzowy.
Jakie są przyczyny niedrożności kanalików łzowych?
- wrodzona niedrożność (u niemowląt),
- urazy,
- skrzywienie przegrody nosowej,
- polipy,
- przewlekłe zapalenie zatok,
- nowotwory,
- mucocele,
- gruźlica,
- choroby autoimmunologiczne.
Zabieg sondowania kanalików łzowych ma 90% skuteczności w leczeniu niedrożności. U większości dzieci po tym zabiegu objawy nie nawracają. Zobacz również: Zespół suchego oka – objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Jakie są wskazania do zabiegu sondowania kanału łzowego?
Płukanie i sondowanie dróg łzowych zaleca się u dzieci, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów. U niemowląt niedrożność kanalików łzowych bardzo często ustępuje po odpowiednim leczeniu domowym. Okulista dziecięcy poinstruuje Cię, jak pielęgnować oczka dziecka i w jaki sposób wykonywać delikatny masaż, który pomoże przywrócić drożność.
Ważne jest również ustalenie przyczyny niedrożności. Kanały łzowe mogą blokować się po urazach lub z powodu guzów powstałych w okolicy oka. Wtedy najpierw należy usunąć przyczynę i dopiero gdy to postępowanie nie przyniesie rezultatu, wykonać sondowanie dróg łzowych.
Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu kanałów łzowych?
Tak, podstawowym przeciwwskazaniem jest ogólnie zły stan zdrowia lub infekcja. W przypadku małych Pacjentów, u których konieczne jest znieczulenie ogólne, zaburzenia krzepnięcia krwi wykluczają przeprowadzenie zabiegu.
Inne przeciwwskazania do zabiegu sondowania kanałów łzowych to:
- stany zapalne i infekcje w obrębie oczu,
- zaburzenia anatomiczne w obrębie nosa lub układu łzowego,
- przebyta radioterapia w obrębie twarzy,
- niewydolność układu odpornościowego,
- nadciśnienie i choroby serca,
- nieustabilizowana cukrzyca.
Jak przebiega sondowanie kanału łzowego?
Sondowanie kanałów łzowych to zabieg, który wykonuje okulista. Zabieg u dzieci wykonujemy w znieczuleniu ogólnym ze względu na bolesność oraz brak współpracy ze strony małego pacjenta.
Do kanalika wprowadzana jest niewielka sonda, którą lekarz małoinwazyjnie wykonuje udrożnienie. Po usunięciu sondy wykonuje się płukanie dróg łzowych. Do tego celu lekarz stosuje specjalnie przygotowany roztwór soli fizjologicznej.
Zobacz również: Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Jak przygotować dziecko do zabiegu?
Sondowanie kanału łzowego u niemowląt i dzieci przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Do tego zabiegu konieczne jest wykonanie badań: morfologii, krzepliwości krwi i innych, wskazanych przez anestezjologa. Dziecko do zabiegu powinno być w pełni zdrowe.
Po dwunastu godzinach po zabiegu Pacjent może wrócić do normalnego trybu życia. Po miesiącu od operacji powinna nastąpić kontrola okulistyczna.