W szpitalu
Lekarz rozmawia z uśmiechem na twarzy z pacjentem

Skleroterapia piankowa to stosunkowo mało inwazyjna i niemal bezbolesna metoda leczenia żylaków polegająca na wstrzyknięciu do wnętrza naczynia specjalnego preparatu w formie pianki. Celem zabiegu, który trwa ok. 15 minut i nie pozostawia po sobie szpecących blizn, jest wywołanie stanu zapalnego w niechcianym naczyniu, co z czasem powoduje jego zamknięcie. Sprawdź, jak wygląda zabieg i jakie badania należy wykonać w ramach przygotowania do niego.

Czym jest skleroterapia piankowa?

Skleroterapia piankowa to jedna z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków, czyli żył o krętym przebiegu, które lokalizują się przede wszystkim na nogach. Wydłużone i poszerzone naczynia można zobaczyć przez skórę, ponieważ tworzą one wyraźne, charakterystyczne uwypuklenia. Te nieestetyczne zmiany to oznaka przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ objawia się m.in.  dokuczliwym bólem w okolicy zmienionego naczynia.

Skleroterapia piankowa – występująca też pod nazwą „ostrzykiwanie” lub „piankowanie żylaków” – to jedna z metod usuwania i leczenia żylaków. Do wnętrza poszerzonej żyły  wstrzykiwany jest lek w postaci pianki, który ma wywołać stan zapalny w niechcianym naczyniu. Celem zabiegu jest skuteczne, a przy tym bezpieczne zamknięcie zmienionej żyły. Zdrowotny i estetyczny efekt skleroterapii piankowej uzyskuje się w ciągu kilku tygodni. W razie potrzeby procedurę można powtarzać.

Na zabiegi tego rodzaju kieruje najczęściej specjalista od żył, czyli flebolog lub chirurg naczyniowy wykonujący też bardziej skomplikowane operacje – np. usunięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz towarzyszących im żylaków.

Przeczytaj także: Żylaki – poznaj metody ich leczenia.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania skleroterapii piankowej

Zabieg skleroterapii jest zabiegiem mało inwazyjnym, ale pozostaje procedurą medyczną, która zawsze niesie za sobą ryzyko. W związku z tym na zabieg skleroterapii kierowani są Pacjenci przez specjalistę, po dokładnie zebranym wywiadzie i wykonaniu badań dodatkowych, kiedy istnieją medyczne wskazania do jego wykonania. Należą do nich nieestetyczne zmiany w obrębie naczyń kończyn dolnych, czyli wypukłe i kręte żylaki, przebarwienia i owrzodzenia okolicy kostek na tle niewydolności żylnej, dolegliwości bólowe w obrębie zmienionej chorobowo żyły, czasem również inne objawy i dolegliwości, które weryfikuje lekarz.

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia skleroterapii piankowej wymienia się szczególnie:

  • ciążę I karmienie piersią;
  • ostrą zakrzepicę żył głębokich;
  • uczulenie na środek wykorzystywany do zabiegu;
  • unieruchomienie kończyn;
  • poważna choroba układowa w okresie niewyrównania;
  • miejscowa (skórna) lub układowa infekcja;
  • zbyt duże zaawansowanie zmian miejscowych.

Przed zabiegiem historię choroby i stan ogólny Pacjenta analizuje lekarz, który ostatecznie kwalifikuje Pacjenta do zabiegu.

Przebieg skleroterapii piankowej

Skleroterapia piankowa to zabieg, który trwa ok. 15 minut i nie wymaga nawet podania znieczulenia. Na początku lekarz ogląda zmienione naczynia, aby znaleźć najlepsze miejsca do wkłucia. Następnie wykonuje kilka bądź kilkanaście nakłuć, w czasie których wprowadza pianę z lekiem do zmienionych chorobowo żył. W przypadku nieco głębiej położonych żył dodatkowo wykorzystuje się aparat USG oraz specjalny podświetlacz. Na skutek powstania stanu zapalnego żylak kurczy się, a w jego wnętrzu przestaje płynąć krew. Wraz z zamknięciem naczyń znikają nieestetyczne zmiany, a po przeprowadzeniu omawianej procedury nie ma śladów w postaci blizn.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi założyć specjalne pończochy uciskowe i nosić je – wraz z opatrunkiem – przed 3 doby. Uciskowe elementy garderoby trzeba zakładać jeszcze przez kolejne 2 tygodnie i zdejmować je tylko na noc. Po skleroterapii piankowej można od razu wrócić do normalnych aktywności, jednak intensywne ćwiczenia fizyczne wolno wykonywać dopiero kilka tygodni po zabiegu – decyzję o powrocie do intensywnej aktywności fizycznej powinien podjąć lekarz wykonujący zabieg.

Dowiedz się także, jak jeszcze można usunąć żylaki na nogach.

Jak przygotować się do skleroterapii piankowej?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie USG Duplex-Doppler, które pozwala wykluczyć niewydolność głównych pni żylnych i innych patologicznych stanów, które stanowią przeciwwskazania do zabiegu. Na podstawie wyników tego badania lekarz prowadzący decyduje o wdrożeniu tej metody leczenia lub modyfikuje plan działania.

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych preparatach na krzepliwość krwi, środkach antykoncepcyjnych oraz innych lekach hormonalnych. Na zabieg pacjent powinien zabrać ze sobą podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe.

Jakie choroby leczy zabieg skleroterapii piankowej?

Skleroterapia to metoda leczenia żylaków. Zabieg nie likwiduje jednak niewydolności żylnej, a jedynie usuwa skutki choroby w postaci nieestetycznych żylaków. Jeśli pacjent ma predyspozycje genetyczne do powstawania tego rodzaju zmian lub nie stosuje profilaktyki przeciwżylakowej – tj. aktywności fizycznej, kontroli masy ciała – po pewnym czasie mogą pojawiać się kolejne zmiany. Skleroterapia piankowa to zabieg, który można wielokrotnie powtarzać, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Kolonoskopia.jpg
Kolonoskopia
hemoroidy.jpg
Leczenie hemoroidów
Badania urodynamiczne
Proktolog

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat chirurgii

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.jpeg
Szpital MavitChirurgiaOkulistyka

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?

Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

tłuszczaki
DermatologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Co to są tłuszczaki? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia tłuszczaków

Tłuszczaki zbudowane są z komórek tłuszczowych, otoczonych torebką zbudowaną z tkanki łącznej (łączącej inne tkanki). Rosną zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie. Rzadkie są przypadki ich zezłośliwienia. Duże zmiany, które mogą utrudniać ruch, są usuwane. Najczęstszą metodą jest zabieg chirurgiczny.