W placówce
Para w trakcie terapii u psychologa

Problemy w związku dotyczą sporej grupy osób, a najczęstsze trudności związane są z różnicami charakteru, innymi postawami wobec życia, uzależnieniami, zdradami, zróżnicowanymi postawami seksualnymi. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się psychoterapia, skierowana do małżeństw i osób w związkach partnerskich. Dowiedz się więcej na jej temat!

Na czym polega terapia dla par?

Psychoterapię par można opisać jako zespół oddziaływań psychologicznych, których celem jest wywołanie pożądanych efektów, a więc np. zmiana zachowań lub postaw, a także stworzenie pozytywnej komunikacji między dwiema osobami. Ten rodzaj psychoterapii skierowany jest do par pozostających w związkach formalnych i nieformalnych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku rodzin składających się z rodziców i dzieci zwykle skuteczniejsza jest terapia rodzinna lub systemowa.

Terapia dla par to rozwiązanie polecane w wielu różnych problemach w związkach, a więc w takich przypadkach jak przemoc (fizyczna, psychiczna, ekonomiczna), zdrady, nasilone kłótnie, kryzysy życiowe, nałogi, nieumiejętność wyrażania emocji, manipulacja, zaburzenia osobowości i wiele innych.

Sprawdź też: Kinezyterapia – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Psychoterapia par – rodzaje

W przypadku każdego rodzaju psychoterapii można wyróżnić przynajmniej kilka nurtów, w których prowadzone są tego typu oddziaływania psychologiczne. Zdecydowanie najpopularniejsza jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która opiera się przede wszystkim na zmianie schematów myślowych, a także zachowań. Ten rodzaj terapii dobrze sprawdza się w przypadku zaburzeń depresyjnych, lękowych, związanych z traumami, fobiami.

Dodatkowo ten rodzaj psychoterapii jest krótkoterminowy, a więc nie wymaga wielu lat pracy, tylko maksymalnie zazwyczaj kilku miesięcy.

Innym rodzajem jest psychoterapia psychodynamiczna, która opiera się na założeniu, że wszelkie ludzkie zachowania są wynikiem nieświadomych mechanizmów oraz ukrytych potrzeb. W tym wypadku psychoterapeuta zwykle bierze pod uwagę konflikty z okresu dzieciństwa, nieświadome potrzeby, a także dotychczasowe doświadczenia życiowe, koncentrując się głównie na przeszłości.

Ostatnim często stosowanym rodzajem psychoterapii w odniesieniu do par i małżeństw jest terapia systemowa. Cel tego typu oddziaływań to poprawa relacji między osobami w związku lub w rodzinie, a najistotniejsze jest tu usprawnienie komunikacji. Ten rodzaj terapii świetnie sprawdza się w przypadku kryzysów, strat, chorób czy rozwodów.

Jak przebiega psychoterapia dla par?

Psychoterapia dla par lub małżeństw polega na spotkaniach z psychoterapeutą, w trakcie których poruszane są ważne problemy w związku. Zwykle psychoterapeuta może zadawać różne zadania domowe opierające się na wspólnej pracy nad relacją. W trakcie takich spotkań szczególne znaczenie ma uświadomienie obu osobom powodów powstawania konfliktów i zrozumienie sposobów ich zażegnania. Bardzo ważne jest także zaprzestanie przenoszenia pewnych nieświadomych schematów i wzorców z domu rodzinnego lub dotychczasowych doświadczeń życiowych na związek.

Małżeńska psychoterapia trwa zwykle od 4 do 12 miesięcy, jednak konkretny czas zależy od rodzaju problemu oraz motywacji partnerów. Ogromne znaczenie ma koncentracja na samorozwoju i wspólnym dążeniu do celu. Jeśli zastanawiasz się nad psychoterapią par, warto, abyś wiedział, że Harmonia prowadzi psychoterapię w różnych językach, dlatego rozwiązanie to sprawdzi się również w przypadku obcokrajowców lub osób, które nie mówią płynnie w języku polskim, a jednocześnie chcą zadbać o swój związek.

Czy terapia dla par działa? Korzyści psychoterapii

Warto zastanowić się nad tym, czy terapia dla par ma sens. Dotychczasowe badania wykazały, że psychoterapia par działa i przynosi pozytywne rezultaty nawet w przypadku 70% osób. Zdarza się, że terapia małżeńska prowadzi do rozwodu, co jest zaskakującym efektem. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dwie osoby rozumieją, że nie pasują do siebie, a rozstanie przyniesie największe korzyści. Czasami również ma to miejsce w przypadku, gdy w małżeństwie obecna była przemoc lub uzależnienie i jedna osoba zaczyna koncentrować się na poprawie swojego życia i własnej sytuacji.

Psychoterapia promuje jednak zwykle rozwiązania odpowiednie dla obu stron w relacji, dzięki czemu nie ma sytuacji, w której jedna z osób jest bardziej uprzywilejowana. Psychoterapeuta koncentruje się na tym, aby związek stał się lepszy i szczęśliwszy. Można uznać, że w zdecydowanej większości przypadków terapia przynosi bardzo pozytywne rezultaty i wiąże się z lepszą komunikacją, rozumieniem swoich potrzeb, nawiązaniem emocjonalnej więzi. Warto wybrać się na psychoterapię nawet w sytuacji, gdy problem nie jest jeszcze poważny, ponieważ profilaktyka może przynieść znacznie lepsze efekty niż tłumienie w sobie uczuć i pozwalanie na narastanie konfliktu

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.