Choroba hemoroidalna to częsty problem w praktyce proktologicznej. Towarzyszące jej objawy są dokuczliwe i obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Sprawdź, na czym polega zabieg podwiązania i nacinania hemoroidów. Poznaj wskazania do tej metody leczenia i sytuacje, w których nie powinna być wybrana.
Czym są hemoroidy?
Guzki krwawnicze ma każdy z nas. Są to sploty żylne i tętniczo-żylne w okolicy odbytu i końcowej części odbytnicy. To naturalny element anatomiczny ludzkiego ciała, którego funkcją jest „uszczelniane” odbytu, które ułatwia pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Jednak pod wpływem pewnych czynników dochodzi do ich powiększenia się i rozwoju stanu zapalnego. Jednoznaczna przyczyna zmian w guzkach krwawniczych nie jest znana. Wśród czynników predysponujących do choroby hemoroidalnej eksperci wymieniają m.in.:
- zaburzenia rytmu wypróżnień (zaparcie lub biegunka),
- brak aktywności fizycznej,
- dietę o niskiej zawartości błonnika,
- obciążenia genetyczne,
- nieobecność zastawek w żyłach odbytniczych,
- podeszły wiek,
- otyłość,
- długie przebywanie w pozycji siedzącej,
- wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (związany z m.in. przewlekłym kaszlem, przedłużonym parciem, ciążą, wodobrzuszem),
- zaburzenia mięśni dna miednicy.
Zmienione chorobowo hemoroidy wymagają leczenia, a jednymi z częściej wybieranych metod są podwiązanie i nacinanie. Niżej przygotowaliśmy cenne informacje o tych sposobach leczenia żylaków odbytu.
Wskazania do podwiązywania i nacinania hemoroidów
Podwiązanie hemoroidów, czyli tzw. metoda Barrona lub gumkowanie, pozwala na skuteczne usunięcie zmian w ich wczesnym stadium. Zabieg ten zazwyczaj przeprowadza się w przypadku żylaków odbytu pierwszego stopnia (choroba jest ograniczona jedynie do poszerzenia naczyń krwionośnych) i drugiego stopnia (hemoroidy okresowo wysuwają się poza odbyt, lecz spontanicznie wracają do pozycji wewnątrzodbytniczej).
Nacięcie żylaków odbytu to ostateczna metoda leczenia. Wskazaniem do niej są hemoroidy trzeciego stopnia (odprowadzenie guzków krwawniczych do odbytnicy po ich wypadnięciu jest możliwe za pomocą palca) i czwartego stopnia (guzki krwawnicze znajdują się stale poza odbytnicą). Nacięcie hemoroidów przeprowadza się w sytuacji współistnienia innych chorób kanału odbytu oraz występowania dużych lub zakrzepłych żylaków.
Przeciwwskazania do podwiązywania i nacinania hemoroidów
Zabieg podwiązania hemoroidów nie jest wykonywany w przypadku mocno zaawansowanych zmian. Do takiego leczenia nie są kwalifikowane żylaki odbytu trzeciego i czwartego stopnia, jednakże ostateczną decyzję zawsze podejmuje specjalista. Przeciwwskazaniem do leczenia hemoroidów przez ich podwiązanie jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Po ustąpieniu zapalenia można rozważyć wykonanie tego zabiegu. Przeciwwskazaniem względnym jest przyjmowanie doustnych antykoagulantów, czyli leków przeciwzakrzepowych.
Przeciwwskazaniem do nacięcia żylaków odbytu są przede wszystkim:
- choroby zapalne jelit,
- zakażenia okolicy okołoodbytniczej,
- ciąża.
Zobacz także: Hemoroidy – przyczyny, objawy i leczenie
Przebieg zabiegu podwiązywania i nacinania hemoroidów
Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog. Specjalizuje się w dolegliwościach ze strony odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Możesz zgłosić się do niego bezpośrednio lub zostać skierowany przez lekarza rodzinnego czy gastrologa, czyli specjalistę z zakresu chorób układu pokarmowego.
Podwiązywanie (nazywane gumkowaniem) hemoroidów metodą Barrona, to bezoperacyjna metoda leczenia żylaków. Polega ona na założeniu na hemoroidy specjalnych gumek uciskowych, w konsekwencji czego krew przestaje do nich docierać. W ciągu 10–20 dni żylaki włóknieją i odpadają samoistnie. Samo gumkowanie trwa około 15–30 minut. Ze względów bezpieczeństwa chirurg w trakcie zabiegu zakłada jedną albo dwie gumki na jeden splot hemoroidalny. Kolejne sploty mogą być zamykane w odstępach kilkutygodniowych.
Chirurg proktolog może przeprowadzić zabieg nacięcia żylaków na kilka sposobów, które dostosowuje indywidualnie do sytuacji pacjenta. Często wybierana jest klasyczna metoda, przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Polega ona na wycięciu żylaków i podwiązaniu naczyń doprowadzających do nich krew. Lekarz pozostawia rany do ziarninowania, czyli wytworzenia nowej tkanki łącznej.
Zastanawiasz się, jak długo goi się odbyt po usunięciu hemoroidów? W przypadku nacięcia żylaków w ciągu dwóch pierwszych tygodni możesz odczuwać ból okolicy odbytu, która będzie też nieco obrzęknięta. Dlatego też wstrzymaj się z powrotem do pracy. Okres zwolnienia lekarskiego będzie zależał od procesu gojenia się, Twojego samopoczucia i wykonywanej przez Ciebie pracy.
Po gumkowaniu hemoroidów metodą Barrona zazwyczaj możesz powrócić do normalnego funkcjonowania jeszcze tego samego dnia. Przez dwa, trzy dni możesz odczuwać przejściowy dyskomfort w okolicy odbytu, ale nie powinien on utrudniać wykonywania codziennych czynności.
Bez względu na wybraną metodę leczenia lekarz prowadzący omówi z Tobą zasady higieny i pielęgnowania okolicy zabiegowej, stosowanie leków, w tym zwłaszcza obniżających krzepliwość krwi (jeśli je zażywasz), i inne zagadnienia wpływające na powrót do zdrowia oraz zmniejszające ryzyko ponownego powstania żylaków odbytu.
Przygotowanie do zabiegu podwiązywania i nacinania hemoroidów
Leczenie hemoroidów wymaga odpowiedniego przygotowania, którego celem jest oczyszczenie odbytnicy. O sposobie przygotowania dokładnie poinstruuje Cię lekarz kwalifikujący do zabiegu. Jego podstawą jest zmiana sposobu żywienia. Na kilka dni przed zabiegiem stosuj lekkostrawną, najlepiej płynną lub półpłynną dietę. Unikaj dań tłustych, obfitych i ciężkich, z których trawieniem możesz mieć kłopoty. Powstrzymaj się od jedzenia w dniu zabiegu. Wykonaj lewatywę gotowymi preparatami – wlewkami doodbytniczymi. Najlepszy moment na ich podanie określi lekarz na podstawie zaplanowanej godziny zabiegu.
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą na zabieg posiadaną dokumentację i wyniki badań zleconych uprzednio przez lekarza prowadzącego. Nie zapomnij o wygodnym ubiorze, który nie będzie krępował ruchów.