Żylaki to powszechnie występująca przypadłość. Poszerzone żyły nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ryzykiem stanu zapalnego, a nawet krwotoku. Usuwanie żylaków falami radiowymi to nowoczesna i minimalnie inwazyjna metoda. Dowiedz się więcej na jej temat.
Czym są żylaki?
Żylaki na nogach to wrzecionowate lub workowate poszerzenia żył powierzchownych. Do ich powstania prowadzą zwłaszcza:
- mniejsza odporność żył na rozciąganie związana z występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczynia krwionośnego;
- niewydolności zastawek żylnych, która sprzyja cofaniu się i zaleganiu krwi, a z czasem poszerzaniu naczynia;
- zastój żylny podczas długiego stania;
- zwiększone ciśnienie w żyłach z powodu zaburzeń odpływu (np. podczas podnoszenia ciężarów);
- zwiększony przepływ krwi przez żyły powierzchowne spowodowany niedrożnością żył głębokich (spowodowaną np. zakrzepicą);
- wrodzone lub nabyte przetoki tętniczo-żylne.
Medycyna oferuje różne metody leczenia żylaków – od terapii uciskowej, przy wykorzystaniu małoinwazyjnych zabiegów wewnątrznaczyniowych, jak np. skleroterapia czy metoda VenaSeal, po klasyczne leczenie operacyjne. Nowoczesną metodą usuwania żylaków jest radiofrekwencja.
Wskazania do operacji żylaków falą radiową
Żylaki nie tylko zaburzają estetykę kończyn dolnych, lecz także mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości – obrzęki, przebarwienia, ból, owrzodzenia, a nawet pęknięcie żylaka i związane z tym ryzyko krwotoku. Dzięki leczeniu żylaków falą radiową możesz nie tylko poprawić wygląd nóg, ale też pozbyć się uciążliwych objawów. Metoda ta jest przeznaczona zarówno do leczenia niewielkich zmian, jak i żylaków o średnicy powyżej 5 milimetrów.
Przeciwwskazania do operacji żylaków falą radiową
Mimo że leczenie żylaków falą radiową jest uznawane przez ekspertów za bezpieczne, to nie każdy może z niego skorzystać. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się przede wszystkim:
- uczulenie na środki znieczulające,
- stany nadkrzepliwości,
- rozrusznik serca,
- nieuregulowaną cukrzycę, zaburzenia czynności tarczycy, nadciśnienie tętnicze,
- zmiany zapalne w obrębie kończyny,
- chorobę zatorowo-zakrzepową,
- zakrzepy żylne (lub zarośnięcia żył),
- miażdżycę,
- utrudnione samodzielne poruszanie się.
Przygotowanie do operacji żylaków falą radiową
Przed zabiegiem usuwania żylaków falą radiową lekarz kieruje na badania wymagane w związku z podaniem znieczulenia, takie jak m.in. morfologia, oznaczenie poziomu glukozy oraz parametry układu krzepnięcia. Konieczne jest również wykonanie badania USG Doppler, aby sprawdzić przepływ krwi w naczyniach i określić wielkość zmienionego chorobowo fragmentu żyły.
W dniu zabiegu trzeba być na czczo – około 6 godzin przed zabiegiem nie wolno jeść i pić. Pamiętaj, aby nie aplikować na skórę operowanej okolicy żadnych kremów, maści czy balsamów. Dodatkowo podczas konsultacji lekarz omówi z Tobą kwestię przyjmowania leków. Niektóre środki mogą wpływać negatywnie na przebieg zabiegu, w związku z czym konieczne jest ich odstawienie na określony czas, o czym specjalista Cię poinformuje. Nie podejmuj żadnych decyzji na własną rękę.
Jak przebiega operacja żylaków falą radiową?
Usuwanie żylaków falami radiowymi należy do zabiegów termoablacyjnych. Metoda ta polega na zamykaniu naczynia krwionośnego przy użyciu urządzenia, które emituje fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Na początku zabiegu do żyły podaje się środek znieczulający (przy pomocy cieniutkich igieł). Podczas zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcie na długość około 2–3 mm, przez które lekarz wprowadza do zmienionej chorobowo żyły specjalny cewnik, podłączony do generatora fali elektromagnetycznych. Sondę wprowadza się do żyły pod kontrolą USG, co umożliwia jej odpowiednie umieszczenie w odcinku naczynia, od którego zaczyna się zabieg. Najmniejsze zmiany nie wymagają wprowadzania cewnika do wnętrza naczynia – usuwa się je punktowo.
W wyniku działania fal radiowych na żyłę dochodzi do znacznego wzrostu temperatury w ścianie żyły, w efekcie czego kurczy się ona i zamyka. Tkanki budujące żyłę zostają uszkodzone, żylak obkurcza się, dochodzi do powstania stanu zapalnego, a z czasem do włóknienia i zrośnięcia się naczynia. Po zabiegu na miejsce wkłucia zakłada się opatrunek. Leczenie żylaków falami radiowymi odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa średnio 2 godziny. Po leczeniu żylaków falami radiowymi możesz od razu wrócić do domu.
Rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji jest krótki. Pacjenci zazwyczaj wracają do codziennej aktywności po upływie jednej doby. Po usunięciu żylaków falą radiową na nogę zakłada się specjalną opaskę pończochę uciskową na 24–48 godzin. Lekarze zalecają, aby decydować się na zabieg wiosną, jesienią lub zimą, gdyż latem noszenie pończochy może powodować dyskomfort. Choć nie jest to żadne przeciwwskazanie.
Przez tydzień po zabiegu powinno się prowadzić oszczędzający tryb życia. Należy spacerować przez co najmniej godzinę dziennie. Nie powinno się obciążać nóg oraz korzystać z gorących i długich kąpieli, sauny czy solarium. Pozostałe zalecenia pozabiegowe zależą od indywidualnego przypadku.
Efekty operacji żylaków falą radiową
Leczenie żylaków falami radiowymi przynosi bardzo dobre efekty. Zabieg skutecznie usuwa zmienione chorobowo fragmenty żył, nie pozostawiając przy tym widocznych blizn. Wykonywane podczas tej metody leczenia niewielkie nacięcie staje się z czasem niemal niezauważalne. Podczas jednego zabiegu lekarz jest w stanie usunąć do kilku naczyń o łącznej długości nawet kilkudziesięciu centymetrów.
Efekty usuwania żylaków falą radiową zależą od wielkości zmiany. Przy tych niewielkich widoczne są już po pierwszej wizycie, a leczenie może zakończyć się na jednym spotkaniu. Jednak na kompletny rezultat należy zaczekać kilka miesięcy. W przypadku dużych zmian wymaganych jest więcej zabiegów.
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę
LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa
Zarezerwuj wizytę