W szpitalu
null

Współczesna medycyna dysponuje nowoczesnymi i małoinwazyjnymi metodami leczenia niewydolności żylnej. Jedną z nich jest laserowe usuwanie żylaków, czyli technika, w której wykorzystuje się laser do zamknięcia niewydolnych żył. Sprawdź, jakie są wskazania do zabiegu, jak się do niego przygotować i jak przebiega.

Czym jest laserowe usuwanie żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków, określane również jako EVLT (ang. Endovenous Laser Treatment), to zabieg polegający na zamknięciu i zniszczeniu niewydolnych żył powierzchownych za pomocą wiązki lasera. W trakcie zabiegu cienki światłowód jest wprowadzany do wnętrza żyły, a następnie emitowana jest energia laserowa, która powoduje koagulację i zamknięcie naczynia. W rezultacie krew jest kierowana do głębszego układu żylnego, a chore fragmenty żył ulegają stopniowej resorpcji.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznego leczenia dużych żylaków laseroterapia jest mniej inwazyjna. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Pacjenci mogą wrócić do codziennej aktywności już po 1–2 dniach, podczas gdy po operacji klasycznej okres ten trwa zwykle 7–10 dni.

Wśród innych nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia żylaków można wymienić jeszcze operację żylaków falą radiową czy leczenie żylaków klejem wewnątrznaczyniowym, np. metodą Vena Seal.

Wskazania do laserowego usuwania żylaków

Wskazaniem do zabiegu jest przewlekła niewydolność żylna, objawiająca się m.in.:

  • poszerzeniem żył powierzchownych (np. widoczne żylaki na nogach);
  • uczuciem ciężkości, bólu i zmęczenia nóg;
  • obrzękami kończyn dolnych, szczególnie po długotrwałym staniu lub siedzeniu;
  • zmianami skórnymi, takimi jak przebarwienia, rogowacenie, owrzodzenia.

Zabieg laserowy jest wskazany w przypadku stwierdzenia refluksu krwi w żyle odstrzałkowej lub odpiszczelowej, co potwierdza się badaniem USG Doppler. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji z chirurgiem naczyniowym lub / i flebologiem.

Przeciwwskazania do laserowego leczenia żylaków

Mimo że laseroterapia jest metodą bezpieczną i małoinwazyjną, istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia tego zabiegu. Należą do nich m.in.:

  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • aktywna terapia lekami przeciwkrzepliwymi;
  • zakrzepica żył głębokich lub powierzchownych;
  • choroby nowotworowe;
  • ciąża;
  • niekontrolowana cukrzyca;
  • ciężkie choroby serca lub płuc;
  • uczulenie na środki znieczulające.

W przypadku występowania powyższych schorzeń lekarz może zdecydować o zastosowaniu innych metod leczenia żylaków. Należy również pamiętać, że lekarz może zaproponować inną, lepszą dla danego Pacjenta metodę leczenia żylaków.

Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania żylaków

Przed zabiegiem laserowego leczenia żylaków Pacjent musi wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, w tym:

  • badanie USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych;

Zlecone przez lekarza badania z krwi.

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków?

Zabieg laserowego usuwania żylaków trwa zazwyczaj 45–60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Składa się on z następujących etapów:

  1. Pacjent kładzie się na stole operacyjnym, a kończyna poddawana zabiegowi jest delikatnie uniesiona. Lekarz podaje miejscowo znieczulenie.
  2. Pod kontrolą USG do wnętrza niewydolnej żyły jest wprowadzany cienki światłowód lasera.
  3. Następnie w trakcie powolnego wycofywania światłowodu emitowana jest energia laserowa, która powoduje koagulację i zamknięcie naczynia.
  4. Po zakończeniu zabiegu na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy.

Laserowe usuwanie żylaków jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym lub w warunkach bloku operacyjnego, a Pacjent może opuścić klinikę tuż po zabiegu.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?

Jedną z kluczowych zalet laserowego usuwania żylaków jest krótki czas rekonwalescencji. Większość Pacjentów może wrócić do codziennej aktywności już po 1–2 dniach od zabiegu.

Przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu zalecane jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych, które wspierają krążenie żylne i zapobiegają powikłaniom. Pacjenci powinni również unikać intensywnego wysiłku fizycznego, długiego stania oraz gorących kąpieli.

Po upływie około 7–10 dni zalecana jest wizyta kontrolna, podczas której lekarz ocenia okolicę poddaną zabiegowi. Powrót do pełnej sprawności następuje zwykle w ciągu 2 tygodni od zabiegu.

Skuteczność i trwałość efektów leczenia

Laserowe usuwanie żylaków charakteryzuje się wysoką skutecznością. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków zabieg prowadzi do długotrwałego zamknięcia i resorpcji niewydolnych żył, a w konsekwencji do wyeliminowania objawów choroby.

Dzięki wysokiej precyzji i minimalnej inwazyjności zabiegu częstość występowania takich komplikacji jak krwawienie, zakrzepica czy zakażenie jest niższa niż w przypadku klasycznych operacji chirurgicznych.

Oczywiście sama procedura laserowa jest tylko elementem kompleksowego leczenia. Kluczowe znaczenie ma wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, w postaci noszenia pończoch uciskowych, regularnej aktywności fizycznej czy zmiany stylu życia. powyższe gwarantuje utrzymanie się efektów zabiegu przez długi czas.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

skleroterapia
Skleroterapia

Zarezerwuj wizytę

Artykuły Szpital Puławska

zabiegi na opadające powieki.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?

Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.

plastyka powiek blizny.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Blizny po plastyce powiek – jak sobie z nimi radzić? Jakie zabiegi na blizny zastosować?

Blizny po plastyce powiek to naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Ich widoczność można jednak skutecznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, a także zastosowanie nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niezadowolenia z efektów operacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić wygląd skóry i zaproponuje najlepszą metodę, skutecznie zmniejszającą widoczność wszelkich mankamentów.

Plastyka powiek a niezadowalające efekty.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Plastyka powiek górnych a niezadowalające efekty – co można zrobić po zabiegu niespełniającym oczekiwań?

Plastyka powiek górnych, znana również jako blefaroplastyka, to popularny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez usunięcie jej nadmiaru. Choć wiele osób cieszy się z pozytywnych efektów po operacji, niektórzy Pacjenci mogą być niezadowoleni z rezultatów. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić sytuację, a jednocześnie zminimalizować ryzyko powikłań.