W szpitalu
Lekarka bada palce pacjenta w gabinecie lekarskim

Operacja trzaskającego palca jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu przywrócenie swobody ruchów palca dotkniętego stanem zapalnym. Stan ten, znany również jako palec przeskakujący lub strzelający, często obejmuje palce (kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny), rzadziej nadgarstki. Dowiedz się więcej!

Czym jest trzaskający palec?

Trzaskający palec, znany również jako zwężające zapalenie pochewki ścięgien zginaczy, to stan, w którym pacjent doświadcza trudności z płynnym zginaniem i prostowaniem palca. Często towarzyszy temu charakterystyczny trzask lub uczucie zacinania się.

Ta dolegliwość jest wynikiem problemu ze ścięgnem zginacza palca, które przesuwa się przez wąski tunel zwany pochewką ścięgnistą. Podczas normalnego ruchu ścięgna przesuwają się gładko w pochewce ścięgnistej. W przypadku trzaskającego palca dochodzi jednak do stanu zapalnego, co powoduje obrzęk ścięgna lub pochewki, uniemożliwiając swobodne przesuwanie się ścięgna. Efektem tego może być wspomniana bolesność, trzaskanie lub nawet trwałe zablokowanie palca w pozycji zgiętej.

Przyczyny trzaskającego palca

Przyczyny trzaskającego palca mogą być różne, ale zazwyczaj wiążą się z nadmiernym użytkowaniem dłoni w określonych ruchach, co prowadzi do przeciążenia i zapalenia ścięgien. Często dotyka to osoby wykonujące powtarzalne ruchy rąk lub dłoni, np. przy pisaniu, pracy na komputerze czy w niektórych zawodach manualnych.

Istnieją również czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Należą do nich:

  • choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, które przyczyniają się do zapalenia ścięgien;
  • wiek i płeć – stan ten częściej dotyka kobiety i osoby w starszym wieku;
  • czynniki zawodowe: prace wymagające powtarzalnych, precyzyjnych ruchów dłoni (np. malarz, pisarz, muzyk);
  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca, która wpływa na struktury tkankowe w ciele, w tym na ścięgna.

Do jakiego lekarza udać się z trzaskającym palcem?

Pacjent z trzaskającym palcem powinien udać się do specjalisty chirurgii (najlepiej z dziedziny chirurgii ortopedycznej) lub ortopedy. Diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym: ocenie objawów, badaniu fizykalnym, a w razie potrzeby także na dodatkowych badaniach diagnostycznych, przede wszystkim na wykonaniu badania ultrasonograficznego (USG ortopedyczne). W rzadkich przypadkach konieczne mogą być również takie badania jak zdjęcia RTG czy badanie krwi​​​​.

Wskazania do wykonania operacji trzaskającego palca

Wskazania do operacji obejmują zdiagnozowany palec trzaskający, trudności i bolesność podczas wyprostowywania go, uporczywy ból, utrzymujące się zacięcie palca, ograniczenie ruchomości oraz znaczący dyskomfort utrudniający wykonywanie codziennych czynności.

Operacja jest zalecana, gdy inne metody leczenia, takie jak zmiana aktywności, leki przeciwzapalne, ćwiczenia, unieruchomienie palca, iniekcje sterydowe czy rehabilitacja, nie przynoszą poprawy. Również długo utrzymujący się stan zapalny, problem z ruchomością kilku sąsiednich palców oraz współtowarzyszące inne jednostki chorobowe, takie jak cukrzyca czy dna moczanowa, mogą być wskazaniem do przeprowadzenia operacji​​​​​​.

Przeciwwskazania do operacji trzaskającego palca

Przeciwwskazania do operacji to między innymi ciąża, okres laktacji, aktywna choroba nowotworowa, alergia na środki znieczulające, aktywne infekcje operowanej okolicy, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, zakażenie lub złej jakości skóra w okolicy cięcia oraz choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi​​​​​​.

Na czym polega operacja palca trzaskającego?

Podczas operacji lekarz wykonuje małe nacięcie w obrębie dłoni, aby uzyskać dostęp do pochewki włóknistej obejmującej ścięgno palca. Następnie pochewka zostaje rozcięta, co zwiększa przestrzeń dla ścięgna i umożliwia mu swobodniejsze przesuwanie się. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie lub całkowite usunięcie bólu i przywrócenie normalnej funkcji palca.

Po zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i obrzęk, ale zazwyczaj szybko wraca do normalnych aktywności. Czasami konieczna jest fizjoterapia, by w pełni przywrócić funkcje palca. Istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych, aby móc jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.

Ile trwa zabieg palca trzaskającego?

Czas trwania operacji trzaskającego palca jest zazwyczaj krótki – od 15 do 30 minut. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że operowana osoba zachowuje przytomność, ale rejon operowany jest pozbawiony czucia. Długość zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz stopnia zaawansowania problemu.

Mimo krótkiego trwania operacji całkowity okres spędzony w placówce medycznej może być dłuższy. Należy bowiem uwzględnić przygotowanie do zabiegu, które jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Przygotowanie do operacji trzaskającego palca

Przygotowanie do operacji trzaskającego palca jest ważnym elementem procesu leczenia. Przed zabiegiem pacjent powinien omówić z lekarzem wszelkie przyjmowane leki, alergie oraz ogólny stan zdrowia. Niektóre leki, szczególnie te przeciwkrzepliwe, operowana osoba musi odstawić przed operacją, po uzgodnieniu tego z lekarzem prowadzącym. Lekarz może zalecić wykonanie niektórych badań dodatkowych, np. morfologię krwi, aby upewnić się, że ogólny stan zdrowia pacjenta umożliwia przeprowadzenie operacji.

Zabieg może wymagać kilku dni wolnych od pracy i ograniczenia aktywności fizycznej. W związku z tym warto zaplanować czas potrzebny na rekonwalescencję.

Zalecenia po operacji trzaskającego palca

Po operacji trzaskającego palca staranne przestrzeganie zaleceń lekarza jest kluczowe dla szybkiego i skutecznego powrotu do zdrowia:

  • Bezpośrednio po operacji daj operowanej dłoni odpocząć. Unikaj nadmiernego nacisku na palec w ciągu kilku tygodni od operacji. W szczególności zrezygnuj z dźwigania czy intensywnych ćwiczeń obciążających całą operowaną rękę.
  • Dbaj o opatrunek – utrzymuj go w higienicznym stanie (musi być suchy i czysty). Lekarz poda wszelkie niezbędne instrukcje dotyczące opieki nad raną i momentu, kiedy można usunąć opatrunek.
  • Może wystąpić ból pooperacyjny – lekarz przepisze leki przeciwbólowe lub poleci leki dostępne bez recepty.
  • W celu zmniejszenia obrzęku stosuj zimne okłady (np. żelowy kompres) przez kilka minut kilka razy dziennie.
  • Postępuj zgodnie z harmonogramem wizyt kontrolnych u lekarza – są ważne dla monitorowania postępów w gojeniu i rehabilitacji.

W przypadku zauważenia zaczerwienienia, obrzęku, gorączki, wycieku płynu z rany lub zwiększonego bólu niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Po wygojeniu się rany, ważne jest, aby stopniowo wracać do normalnych aktywności, unikając jednocześnie powtarzalnych, forsujących ruchów, które mogły przyczynić się do początkowego problemu trzaskającego palca. Każdy przypadek jest inny i powyższe zalecenia zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta przez lekarza prowadzącego. Ważne, aby dokładnie przestrzegać wszystkich specyficznych instrukcji i zaleceń udzielonych przez personel medyczny.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Toruń ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
osocze_bogatoplytkowe.png
Podanie osocza bogatopłytkowego
fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat ortopedii

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.