W szpitalu
Lekarz omawia szczegóły zabiegu z pacjentką

Modelowanie sylwetki tkanką tłuszczową to zabieg cieszący się sporym zainteresowaniem. Najpopularniejszą procedurą jest liposukcja brzucha z jednoczesnym powiększeniem i ujędrnieniem piersi. Przeczytaj, jak przebiega tzw. lipotransfer i czy każdy może z niego skorzystać. Dowiedz się, jak długo utrzymują się efekty modelowania sylwetki własnym tłuszczem.

Przejdź do:

Czym jest modelowanie sylwetki tkanką tłuszczową?
Wskazania do modelowania sylwetki tkanką tłuszczową
Przeciwwskazania do modelowania sylwetki tkanką tłuszczową
Przygotowanie do zabiegu modelowania sylwetki tkanką tłuszczową
Przebieg zabiegu modelowania sylwetki tkanką tłuszczową
chevron Pokaż więcej

Czym jest modelowanie sylwetki tkanką tłuszczową?

Modelowanie sylwetki tkanką tłuszczową opiera się na lipotransferze. To technika przeszczepu tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała do innego. Najlepszymi kandydatami do niego są osoby ze stosunkowo prawidłową masą ciała, które mają pewien nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała i jej niedobór w innych. Zmiany rozmieszczenia tkanki przyczynią się do uzyskania atrakcyjnej i symetrycznej sylwetki.

Przeczytaj także: Samoakceptacja własnego ciała na wakacje. Jak przestać się porównywać do innych?

Wskazania do modelowania sylwetki tkanką tłuszczową

Modelowanie sylwetki własnym tłuszczem to zabieg wykonywany z różnych wskazań, w zależności od miejsca podania tkanki. Wśród najczęstszych można wymienić:

  • chęć powiększenia, ujędrnienia i wymodelowania pośladków,
  • chęć powiększenia piersi i/lub niwelowania asymetrii pomiędzy piersiami,
  • chęć pozbycia się cellulitu i rozstępów oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • chęć poprawy wyglądu twarzy, nadanie jej łagodniejszych rysów, odmłodzenie,
  • potrzeba zregenerowania i ujędrniania cery, wypełnienia zmarszczek czy policzków,
  • uzupełnienie ubytku po urazie,
  • uzupełnienie kształtu ze względu na wrodzone uwarunkowania,
  • wyrównanie asymetrii w budowie ciała,
  • regenerację i wyrównanie okolic blizn.

Przeciwwskazania do modelowania sylwetki tkanką tłuszczową

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu modelowania sylwetki własnym tłuszczem jest ogólny zły stan zdrowia Pacjentki lub Pacjenta, który został potwierdzony badaniami krwi. Zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz w czasie miesiączki.

Przeciwwskazaniem do modelowania sylwetki tkanką tłuszczową są aktywne zmiany w obszarze poddawanym zabiegowi, niewydolność wątroby i nerek, uogólniona infekcja. Jeśli Pacjent(ka) zmaga się z chorobami przewlekłymi, jak m.in.: nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, nieprawidłowa praca tarczycy, zaburzania krzepliwości, to chirurg wymaga zaświadczenia od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do zabiegu modelowania sylwetki własnym tłuszczem. Szczególnym przypadkiem są też Pacjentki, które pragną powiększyć piersi tkanką tłuszczową. Taki zabieg wiąże się z koniecznością badania piersi, aby wykluczyć wszelkie zmiany onkologiczne, które stanowią bezwzględne przeciwwskazanie.

Przygotowanie do zabiegu modelowania sylwetki tkanką tłuszczową

Szczegółowy sposób przygotowania się do modelowania sylwetki tkanką tłuszczową omówi z Tobą specjalista w czasie wizyty konsultacyjnej. Po wywiadzie medycznym i badaniu przedmiotowym zaproponuje obszary do pobrania tkanki tłuszczowej – najczęściej wykonywana jest liposukcja brzucha i liposukcja ud. Lekarz opisze poszczególne etapy zabiegu, spodziewane efekty, zleci niezbędne do znieczulenia badania (w tym m.in. oznaczenie grupy krwi, morfologię krwi, układ krzepnięcia, stężenie elektrolitów) i powie, o czym trzeba pamiętać przed zabiegiem.

Warto podkreślić, że zabieg ten wymaga od Pacjenta niewielkiego przygotowania. Trzeba zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Należy być na czczo – od jedzenia i picia trzeba się powstrzymać na 6 godzin przed zabiegiem. Lekarz może zalecić Ci odstawienie na jakiś czas przed zabiegiem niektórych leków. Pamiętaj, aby nie rezygnować z nich czy zmieniać dawkowania samodzielnie.

Przebieg zabiegu modelowania sylwetki tkanką tłuszczową

Zabieg modelowania sylwetki własną tkanką tłuszczową przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.. Pierwszy etap zabiegu to liposukcja. Lekarz rozpuszcza i odsysa kaniulą tkankę tłuszczową. Wiąże się to z koniecznością wykonania niewielkiego nacięcia/nacięć w ciele, gdzie nagromadzone jest za dużo tłuszczu. Pobrana tkanka zostaje specjalnie przygotowana. Oczyszczona tkanka tłuszczowa zawiera żywe komórki tłuszczowe, w tym komórki macierzyste.

Kolejnym etapem jest ich podanie w wybraną partię ciała. To również wymaga wykonania niewielkiego nacięcia/nacięć. Zazwyczaj tkankę tłuszczową podaje się do piersi, pośladków, twarzy czy szyi. Niekiedy zabieg uzupełnia się o iniekcję osocza bogatopłytkowego, które wykazuje właściwości regeneracyjne i sprzyjaj przyjęciu się podanych komórek.

Cała procedura może trwać od jednej do nawet czterech godzin, w zależności od obszarów ciała poddawanych zabiegowi. Rany się zszywa, a pacjent – w zależności od samopoczucia i zastosowanego znieczulenia – może wymagać krótkotrwałej hospitalizacji. Przy wyjściu do domu otrzymuje zalecenia pozabiegowe i harmonogram wizyt kontrolnych. Lekarz omawia szczegółowo zasady rekonwalescencji, gdyż ich przestrzeganie ma duży wpływ na efekty zabiegu. Po nim, przez okres ustalony z lekarzem, należy m.in.:

  • nosić specjalny uciskowy gorset, którego zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości w obszarze zabiegowym;
  • unikać wysiłku fizycznego;
  • unikać spania na miejscach, które były poddane zabiegowi;
  • zrezygnować z gorących kąpieli, sauny, solarium, wystawiania ciała na działanie wysokich temperatur;
  • zmieniać opatrunki, stosować się do innych zaleceń lekarza.

Efekty po zabiegu modelowania sylwetki tkanką tłuszczową

Zabieg modelowania sylwetki własnym tłuszczem wiąże się z wieloma korzyściami. Pacjent nie tylko pozbywa się nadmiaru tłuszczu z newralgicznych miejsc, gdzie jest go za dużo, ale jednocześnie poprawia wygląd wybranych partii ciała. Efektem jest proporcjonalna sylwetka.

Rezultaty zabiegu modelowania sylwetki własnym tłuszczem utrzymują się długo, nawet do 10 lat, przy czym jest to kwestia dość indywidualna. Co więcej, Pacjent nie musi obawiać się efektu jo-jo, jaki ma nierzadko miejsce w przypadku znacznego spalenia tkanki tłuszczowej. Pobrany tłuszcz nie wraca w miejsca poddane zabiegowi.

Lipotransfer zapewnia też efekt poprawy jędrności i kondycji skóry, a działanie rewitalizujące komórek macierzystych pomoże zniwelować problem rozstępów i blizn. Trzeba jednak zaznaczyć, że część przeszczepionej tkanki tłuszczowej może ulec wchłonięciu w ciągu kilku tygodni od zabiegu, w związku z czym ostateczny efekt procedury można określić po 1,5–2 miesiącach.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

liposukcja ud.jpg
Zabieg liposukcji ud
leczenie-zaburzen-snu.jpg
Leczenie zaburzeń snu
Liposukcja plecow szpital pulawska-st.jpg
Zabieg liposukcji pleców

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

BMI.jpg
DietetykaUroda i sportZdrowie na co dzień

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?

W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

otylosc.jpg
DietetykaZdrowie na co dzieńChirurgia

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia

Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.