
Lifting twarzy i szyi to jeden z najbardziej rozległych – i przy tym najskuteczniejszych – zabiegów z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej (ang. anty-aging). Operację wykonuje się, aby przywrócić młody wygląd: zwiększyć napięcie skóry, poprawić owal twarzy, a przy tym zredukować zmarszczki widoczne w okolicach oczu i szyi. Sprawdź, jak się do niego przygotować!
Przejdź do:
Czym jest lifting twarzy i szyi?
Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność. Widać to szczególnie na twarzy i szyi – zwiotczenie różnych struktur w tych okolicach może powodować opadanie brwi, wiotkość powiek, powstawanie bruzd na czole i zmarszczek w okolicy międzybrwiowej. To naturalny proces, którego nie da się zatrzymać, jednak dzięki osiągnięciom chirurgii plastycznej można przywrócić cerze młody wygląd. Lifting twarzy to rozległy zabieg, który wykonuje się zazwyczaj u osób w wieku 40–65 lat. Nie hamuje on co prawda procesów starzenia się, jednak podnosi głębsze struktury twarzy i usuwa nadmiar skóry lub tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu chirurg plastyk sięga po szwy, które pozwalają napiąć mięśnie w taki sposób, aby uzyskać efekt jak najbardziej zauważalnego odmłodzenia.
Podczas operacji są wykonywane nacięcia w okolicy uszu, karku oraz podbródka. Z szyi lekarz wycina nadmiar zwiotczałej skóry i modeluje tę strefę na nowo. Ewentualne blizny ukrywa się za linią włosów lub w naturalnych zmarszczkach ciała. Lifting twarzy i szyi często łączy się z liftingiem brwi – zabieg ten polega na ich podniesieniu oraz wygładzeniu czoła z widocznymi na nim bruzdami. Na życzenie pacjenta można jednocześnie wykonać korektę powiek.
Wskazania do wykonania liftingu twarzy i szyi
Głównym wskazaniem do wykonania liftingu twarzy i szyi są względy estetyczne i samopoczucie Pacjenta. Operację zaleca się przede wszystkim osobom które:
- wielokrotnie korzystały z mezoterapii i radiofrekwencji mikroigłowej, ale przestały one przynosić oczekiwane efekty lub ich rezultat jest krótkotrwały;
- nie są zadowolone z wyglądu swojej twarzy i szyi;
- mają kompleksy na tle wyglądu zewnętrznego i z ich powodu cierpią na obniżenie nastroju;
Czy istnieją przeciwwskazania do liftingu twarzy i szyi?
Lifting twarzy i szyi wykonuje się zazwyczaj u osób między 36. a 65. rokiem życia, czyli w okresie, kiedy procesy starzenia się skóry stają się coraz bardziej widoczne. Przeciwwskazaniami do wykonania tego zabiegu są:
- złe wyniki badań i ogólny zły stan zdrowia;
- choroby układu krążenia;
- ciąża;
- niewyrównana cukrzyca;
- nieustabilizowane ciśnienie tętnicze;
- stany zapalne w obrębie twarzy i szyi;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Jak przygotować się do liftingu twarzy i szyi?
Przed wykonaniem liftingu twarzy i szyi przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem na temat przewlekłych chorób, przebytych schorzeń, alergii skórnych oraz leków przyjmowanych na stałe. Chirurg plastyczny dokładnie ogląda stan skóry i zleca wiele badań, które należy wykonać w ramach kwalifikacji do operacji. Są to przede wszystkim badania krwi, a więc: morfologia (HGB, HCT, PTL, RBC), elektrolity (K, Na), krzepliwość krwi (INR, APTT), przeciwciała HIV, HCV i HBS oraz grupa krwi. Zazwyczaj zaleca się również wykonanie EKG spoczynkowego, posiewu z nosa, czyli badania w kierunku obecności bakterii, RTG klatki piersiowej.
Oprócz tego odbywa się także konsultacja anestezjologiczna, ponieważ zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Zaleca się również, aby przed planowanym liftingiem powstrzymać się od zabiegów kosmetologicznych i laserowych, które mogą spowodować podrażnienia lub stany zapalne. Na operację należy zgłosić się z kompletem badań.
Sprawdź też, czym zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy i w jakim zakresie może poprawić wygląd twarzy.
Jak przebiega lifting twarzy i szyi?
Lifting twarzy i szyi to rozległy zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W zależności od stanu skóry oraz wybranego zakresu działań operacja może trwać ok. 3–5 godzin. Po znieczuleniu pacjenta chirurg wykonuje małe nacięcia w okolicy ciemieniowej w taki sposób, aby ukryć ewentualne blizny.
Lifting twarzy i szyi – rekonwalescencja i efekty
Po zabiegu Pacjent zakłada elastyczną maskę – opatrunek, który wspiera proces gojenia i jednocześnie uciska tkanki. Należy nosić ją przez ok. 14 dni po zabiegu. Okres rekonwalescencji – w zależności od wybranej metody – trwa od kilku dni do 2 tygodni, a do aktywności fizycznej (uprawiania sportu, zajęć fitness) można powrócić po ok. 2 miesiącach. Szwy są zdejmowane podczas wizyt kontrolnych. Szacuje się, że efekty zabiegu utrzymują się przez ok. 5 lat.
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę
LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Szpitale
Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia
Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?
W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia
Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.