
Torbiel to ściśle określona jama wypełniona płynem. Rozróżniamy torbiele tkanek miękkich i kości. Najczęściej przyczyną torbieli w kościach szczęki i żuchwy są zęby zgorzelinowe lub zęby zatrzymane.
W pierwszej fazie powstawania torbiel rozwija się bezobjawowo. Wykrycie torbieli we wczesnym stadium może nastąpić po badaniu RTG. Gdy torbiel wzrasta, może pojawić się wewnątrzustne lub zewnątrzustne wygórowanie w szczęce lub żuchwie. Natomiast dolegliwości bólowe w okolicy twarzoczaszki pojawiają się w stanie zapalnym torbieli. Duża torbiel może znacznie osłabiać wytrzymałość mechaniczną kości, w skrajnej sytuacji może doprowadzić nawet do jej złamania.
Przejdź do:
Do najczęściej występujących torbieli okolic jamy ustnej zalicza się:
- torbiel korzeniową – zlokalizowaną wokół wierzchołka korzenia zębowego;
- torbiel zawiązkową – wiąże się ze zmianą powstałą wokół rozwijającego się w kości zęba lub zęba zatrzymanego;
- torbiel rogowaciejącą – pojawia się w obrębie kości żuchwy lub szczęki, może osiągać znaczne rozmiary;
- zapalną torbiel przyzębia – do jej powstania prowadzi proces zapalny w obrębie kieszonki przyzębnej w okolicy górnej części korzenia zęba;
- torbiel dziąsłową – dotyczy tkanek miękkich jamy ustnej w okolicach wyrostków zębodołowych, pojawia się u pacjentów w każdym wieku, choć zwykle diagnozowana jest u niemowląt, może czasem sama zanikać;
- torbiel z wynaczynienia śluzu – powstaje przeważnie w miejscu urazu błony śluzowej jamy ustnej;
- torbiel zastoinową – pojawia się w wyniku niedrożności przewodu wyprowadzającego gruczołu ślinowego i gromadzenia się treści ślinowej w torbielach w tkankach miękkich.
Choć w początkowej fazie rozwoju torbiele nie dają wyraźnych objawów, warto zachować czujność. Poważniejsze zmiany mogą się objawiać poprzez:
- rozdęcie;
- uwypuklenie kości;
- uwypuklenie dziąsła, w miejscu, w którym doszło do zmiany.
Większe zmiany powodują czasem nawet:
- przemieszczenie zębów;
- asymetrię twarzy;
- rozchwianie zębów;
- złamania patologiczne.
Leczenie torbieli jamy ustnej - terapia i zabiegi
Niewielkie torbiele (o średnicy nie większej niż 8 mm) często leczy się jedynie przy użyciu terapii zachowawczej polegającej na leczeniu endodontycznym zęba przyczynowego. Natomiast leczenie chirurgiczne konieczne jest, gdy torbiele rozrastają się, powodując ucisk na sąsiednie tkanki.
W przypadku małych torbieli zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych przez chirurga szczękowo-twarzowego lub chirurga stomatologa. Duże torbiele operuje się w warunkach szpitalnych. Operacje wyłuszczenia torbieli wraz z nabłonkiem zwykle łączy się z resekcją korzenia zęba przyczynowego, względnie z jego ekstrakcją. Ubytek kostny powstały po wyłuszczeniu torbieli może być wypełniony materiałem kostnym (własnym lub sztucznym).
Po zabiegu usunięcia torbieli jamy ustnej
Po przebytym zabiegu pacjent może przebywać kilka dni na oddziale. Szwy usuwane są pomiędzy 7 a 14 dniem po operacji. Po zabiegu stosuje się zimne okłady na zewnątrz twarzy, w miejscu operowanym oraz antybiotykoterapię i leczenie przeciwbólowe.
Zalecany jest oszczędny tryb życia, zgodnie ze wskazaniami lekarza.
W LUX MED Szpital MAVIT leczenie torbieli przeprowadzane jest przez profesjonalny zespół medyczny, który dba o zdrowie, bezpieczeństwo i maksymalny komfort pacjenta. Po zabiegu zaleca się jednak także zwiększoną dbałość o higienę jamy ustnej, w tym mycie zębów po każdym posiłku oraz stosowanie płynów antyseptycznych. Wskazana jest także tzw. miękka dieta przez ok. 2 tygodnie po zabiegu.
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę
LUX MED Szpital MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Szpitale
Artykuły i poradniki na temat chirurgii

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia
Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?
Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi
Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.