W szpitalu
Lekarka przeprowadza badanie nosa pacjentki

Korekta krzywej przegrody nosowej to inaczej septoplastyka. Sprawdź, kiedy powinno się wykonać ten zabieg laryngologiczny. Przeczytaj, na czym on polega i czy konieczne jest do niego specjalne przygotowanie. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz poniżej.

Czym jest krzywa przegroda nosowa?

Przegroda nosowa to struktura dzieląca jamę nosową na dwie części. Stosunkowo często występującym zaburzeniem jest jej skrzywienie, które może mieć charakter wrodzony lub nabyty (np. na skutek urazu). Przegroda powinna przebiegać wzdłuż środka nosa. Jeśli zachodzi na którąś z jam nosa, może pojawić się szereg dolegliwości. Pamiętaj, że samo skrzywienie przegrody nie jest wskazaniem do leczenia. Zabiegowi poddawane są osoby, u których krzywa przegroda spowodowała uciążliwe problemy. Jedynym skutecznym sposobem leczenia krzywej przegrody nosa jest operacja. Tzw. septoplastyka to najczęściej przeprowadzany zabieg z zakresu laryngologii i chirurgii plastycznej.

Wskazania do operacji krzywej przegrody nosowej

Wskazaniami do zabiegu korekty przegrody nosowej są przede wszystkim:

  • znacznie zmniejszone światło jamy nosowej,
  • zaburzenia drożności nosa i związany z tym utrudniony przepływ powietrza przez nos,
  • częste/przewlekłe zapalenia zatok,
  • częste/przewlekłe infekcje nosa i uszu,
  • silne lub częste krwawienia z nosa,
  • zmiany w budowie anatomicznej przegrody, będące konsekwencją innych chorób,
  • trudności i męczenie się podczas mówienia,
  • bezdech senny,
  • upośledzenie powonienia,
  • chrapanie,
  • mówienie przez nos.

Przeciwwskazania do operacji krzywej przegrody nosowej

Przeciwwskazaniem do korekcji krzywej przegrody nosowej są przede wszystkim:

  • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • ostre zapalenie zatok,
  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
  • ogólny zły stan zdrowia,
  • infekcje o rozmaitym podłożu (wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym).

Przygotowanie do operacji krzywej przegrody nosowej

Operacja krzywej przegrody nosowej nie wymaga z Twojej strony specjalnego przygotowania. Ważne, abyś wykonał zalecone badania i zabrał ze sobą ich wyniki. Lekarz omówi z Tobą kwestię odstawienia na określony czas wybranych leków, które podnoszą ryzyko krwawienia. Na zabieg korekcji krzywej przegrody nosowej należy zgłosić się na czczo. Zaprzestań jedzenia i picia od północy i z rana w dniu operacji. Septoplastyka wymaga krótkiej hospitalizacji. Z reguły jest to zabieg tzw. jednego dnia.

Przebieg operacji krzywej przegrody nosowej

Zabieg korekty przegrody nosowej polega na chirurgicznym jej wyprostowaniu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, jednocześnie przeprowadzone mogą być septoplastyka i konchoplastyka, która polega na zmniejszeniu objętości przerośniętych małżowin nosowych dolnych. Operacja krzywej przegrody nosowej wykonana może być w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu wycina się lub przebudowuje nieprawidłowe fragmenty tkanek. Lekarz może wykonać to różnymi metodami, a jedną z częściej wybieranych jest metoda według Killiana. Zgodnie z jej założeniami zabieg przeprowadza się przez nozdrza przednie (zewnętrzne otwory nosowe). Nacięcia wykonane zostają w przedsionku nosa, od wewnątrz, co wpływa na efekt estetyczny – blizny są niewidoczne. Chirurg odpreparowuje chrząstkę od błony śluzowej, usuwa niepotrzebne tkanki, stabilizuje chrząstkę, zakłada opatrunek. Nacięcia w przedsionku nosa zaopatruje szwami wchłanialnymi, których nie ma potrzeby usuwać, bo po określonym czasie znikną same. W przypadku gdy dojdzie do większego krwawienia, konieczna jest tamponada. Oznacza to, że do nosa wkłada się specjalny tampon, aby zatamować krwawienie. Zabieg trwa około 1 godziny.

Aby septoplastyka nosa przyniosła oczekiwane rezultaty, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Rekonwalescencja po septoplastyce wymaga przede wszystkim unikania aktywności fizycznej przez tydzień, a przez miesiąc forsownych ćwiczeń. Po zabiegu otrzymasz zwolnienie lekarskie, aby móc spokojnie dojść do zdrowia. Pamiętaj, aby odpoczywać i spać, leżąc na plecach z uniesioną głową. Pełne wygojenie następuje po mniej więcej 5–6 tygodniach. Przez kilka dni po zabiegu możesz odczuwać ból, pojawi się obrzęk i zasinienie. Złagodzą je zimne okłady i zalecane przez lekarza środki przeciwbólowe. Zazwyczaj po 2 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną na zdjęcie opatrunków, a na kolejną po 7 dniach, aby usunąć stabilizatory. Przez kilka dni unikaj gorących i pikantnych potraw. Przez kilka tygodni nie manipuluj w obrębie nosa i zachowaj szczególną ostrożność, aby nie doszło do urazu. Nos oczyszczaj delikatnie poprzez dmuchanie i nawilżanie. Kilka dni po zabiegu przepłukuj jamę nosa i zatoki izotonicznym roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej w aerozolu.

Rekonwalescencja po septoplastyce obejmuje dbanie o właściwy mikroklimat pomieszczeń. Przez kilka tygodni postaraj się unikać przebywania w miejscach:

  • zbyt suchych i gorących,
  • zakurzonych i zadymionych,
  • zanieczyszczonych pyłami, substancjami chemicznymi i przemysłowymi,
  • o bezpośredniej, silnej ekspozycji na promienie ultrafioletowe.

Efekty septoplastyki

Septoplastyka to skuteczna metoda leczenia skrzywionej przegrody nosowej. Dzięki temu zabiegowi poprawiona zostanie drożność nosa, a razem z tym komfort oddychania i wentylacja zatok przynosowych. Prosta przegroda nosowa sprawi, że rzadziej będziesz się zmagać z infekcjami górnych dróg oddechowych. Zmniejszy się też nasilenie chrapania i częstotliwość epizodów bezdechu sennego.

Należy pamiętać, że septoplastyka nie ma wpływu na wygląd zewnętrzny nosa. Chociaż w pierwszych dniach po zabiegu może się on wydawać większy i zadarty, są to jedynie czasowe zmiany, związane z obrzękiem operowanej okolicy. Ostateczny efekt operacji przegrody nosowej jest widoczny po całkowitym zagojeniu się nosa, czyli po kilku tygodniach.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Laryngolog
Laryngolog
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
Toksyna-botulinowa-slider.png
Toksyna botulinowa

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi