Lekarka rozmawia z kobietą w gabinecie

Hemoroidalne zapalenie żylaków odbytu jest powszechnie spotykanym schorzeniem, które wywołuje świąd, pieczenie oraz dyskomfort. Gumkowanie hemoroidów, czyli metoda Barrona, to bardzo skuteczny, nieoperacyjny i bezbolesny sposób leczenia tej dolegliwości. Po zabiegu można od razu wrócić do normalnego funkcjonowania.

Czym jest gumkowanie hemoroidów?

Hemoroidy, nazywane także żylakami odbytu oraz guzkami krwawniczymi, to powiększone żyły, znajdujące się wewnątrz oraz na zewnątrz kanału odbytu. Ryzyko pojawienia się tej dolegliwości wzrasta po 50. roku życia. W tej grupie wiekowej na dyskomfort związany z hemoroidami narzeka niemal 60% osób. Często jest to również problem kobiet w ciąży i po porodzie.

Gumkowanie hemoroidów, czyli metoda Barrona, znana także jako RBL (z ang. rubber band ligation) to jeden ze skuteczniejszych i przede wszystkim nieoperacyjnych zabiegów leczenia hemoroidów. Polega na założeniu (przy użyciu przeznaczonego do tego narzędzia – ligatora) na żylak specjalnej opaski (podwiązki) gumowej, która odcina dopływ krwi i powoduje, że w ciągu 7–16 dni obumarły strupek odpada. Aby nie doszło do martwicy sąsiednich tkanek, gumkowanie wykonuje się pojedynczo i powtarza się je co 3–4 tygodnie.

Wskazania do wykonania gumkowania hemoroidów

Żyły w odbytnicy odpowiadają za jej prawidłowe jej ukrwienie i zapewniają właściwą pracę jej śluzówki polegającą na kontrolowaniu wypróżnień oraz oddawania gazów. Do powstawania  guzków krwawniczych może dochodzić na skutek:

  • przewlekłych zaparć i biegunek,
  • ciąży oraz porodu,
  • uprawiania sportu, w szczególności takich dyscyplin, w których wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, np. dźwigania, podnoszenia ciężarów,
  • spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, np. z powodu pracy biurowej,
  • nadwagi i otyłości.

Leczenie żylaków odbytu metodą Barrona zaleca się w przypadku:

  • dolegliwości, takich jak: ból, krwawienie, świąd oraz pieczenie w okolicach odbytu, występujące zarówno w trakcie oddawania stolca, jak i tuż po nim,
  • wystawania żył poza odbyt,
  • uczucia niepełnego wypróżnienia,
  • uczucia ciała obcego w odbycie,
  • uczucia parcia na stolec.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania gumkowania hemoroidów są stany zapalne w obrębie odbytu. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz antykoagulanty powinny ten fakt zgłosić lekarzowi przeprowadzającemu zabieg.

Jak przebiega zabieg gumkowania hemoroidów?

Ogólny przebieg zabiegu gumkowania hemoroidów przedstawia się następująco:

  • Pacjent zostaje poproszony o przyjęcie odpowiedniej pozycji na fotelu ginekologicznym lub w innym miejscu umożliwiającym wykonanie zabiegu. Zazwyczaj jest to leżenie płasko z podniesionymi nogami.
  • Obszar wokół hemoroidu zostaje posmarowany kremem znieczulającym.
  • Przy użyciu anoskopu, czyli niewielkiego wziernika, który zostaje umieszczony w odbycie, lekarz przygotowuje sobie pole widzenia, aby prawidłowo wprowadzić ligator, którym zakłada gumową opaskę na podstawę hemoroidu.

Zabiegu nie trwa dłużej niż 15–30 minut. Po nim pacjent jest wypuszczany do domu. Zazwyczaj nie ma potrzeby hospitalizacji.

Sprawdź naszą ofertę usuwania i leczenia żylaków.

Przygotowanie do zabiegu gumkowania hemoroidów

Do zabiegu gumkowania hemoroidów kwalifikuje lekarz proktolog. Konieczne jest przeprowadzenie badania polegającego na obejrzeniu okolicy odbytu oraz badania per rectum (przez odbyt). W zależności od stopnia zaawansowania hemoroidów lekarz może zlecić wykonanie dodatkowego badania – anoskopii lub rektoskopii – w celu dokładniejszej diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania do zabiegu każdy pacjent otrzymuje indywidualnie.

Gumkowanie hemoroidów – jak się przygotować?

  • Dwa dni wcześniej zalecane jest spożywanie lekkostrawnych i najlepiej płynnych posiłków: zup, musów, soków, smoothie, bulionów – takie postępowanie znacznie poprawia przebieg zabiegu oraz przyspiesza rekonwalescencję.
  • Około 2 godzin przed zabiegiem należy wykonać lewatywę, np. preparatem dostępnym bez recepty. Zestawy do samodzielnego zrobienia lewatywy można kupić w aptece.

Gumkowanie hemoroidów – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe lub uczucie dyskomfortu. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych i przeprowadzić instruktaż dotyczący pielęgnacji miejscowej. Zazwyczaj obumierający hemoroid odpada w ciągu kilku dni lub tygodni.

Po usunięciu hemoroidów metodą Barrona zaleca się stosować półpłynną, lekkostrawną dietę przez 2–3 dni. Nie jest to warunek konieczny, jednak zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Przez mniej więcej 14 dni po zabiegu nie można przyjmować leków powodujących obniżenie krzepliwości krwi. Na 24 godziny po zabiegu najlepiej wstrzymać się z oddawaniem stolca, ponieważ może doprowadzić to do zsunięcia się opaski z hemoroida.

Samopoczucie po gumkowaniu hemoroidów nie ulega zmianie, może się pojawić delikatny ból w okolicy odbytu połączony z parciem. Uczucie to mija w ciągu 2 godzin po zabiegu. W miejscu tworzenia się strupka przez maksymalnie 14 dni może być odczuwalny niewielki ból, czy raczej dyskomfort.

Ważne, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładniejszych informacji i wyjaśnień na temat procedury gumkowania hemoroidów oraz zaleceń po zabiegu. Poszczególne przypadki mogą się bowiem różnić w zależności od indywidualnych czynników.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

LUX MED Szpital Toruń ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

lekarz-nietrzymanie-moczu.jpg
Leczenie żylaków odbytu
Badania urodynamiczne
Proktolog
Kolonoskopia.jpg
Kolonoskopia

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi