W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Seksuolog to specjalista w zakresie seksuologii, czyli interdyscyplinarnej gałęzi nauki, która zajmuje się życiem intymnym człowieka w aspekcie ciała i psychiki. Do tego specjalisty warto udać się, gdy pojawią się takie problemy jak: zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, bolesne stosunki płciowe czy brak akceptacji dla swojego ciała. Sprawdź, jak przebiega konsultacja i jak się do niej przygotować!

Szczegóły

Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuolog to ekspert w interdyscyplinarnej dziedzinie, która zajmuje się życiem seksualnym człowieka w jego fizycznym i psychicznym aspekcie. Wiele osób zastanawia się, czy seksuolog to lekarz. Chociaż nie jest to regułą, najczęściej specjalistą w tym zakresie zostaje lekarz medycyny (psychiatra, ginekolog lub urolog) albo psycholog. Posiadanie tytułu lekarza nie tylko poszerza kompetencje seksuologa – może on wypisywać e-recepty i kierować na odpowiednie badania – lecz także pozwala na kompleksową pomoc w ramach jednej wizyty. Przykładowo, ginekolog seksuolog jest w stanie od razu wykonać USG dopochwowe, aby wykluczyć fizjologiczne przyczyny bólu podczas stosunku, natomiast psycholog seksuolog może prowadzić psychoterapię indywidualną lub pracować z parą, która zgłosiła się do niego z określonym problemem. Seksuolog – bez względu na to, jaka jest jego podstawowa specjalizacja – ściśle współpracuje z psychologami i innymi specjalistami.

Specjalista w dziedzinie seksuologii:

  • rozpoznaje i pomaga nazywać problemy, które wiele osób uznaje za wstydliwe;
  • przepisuje leki, jeśli ma do tego uprawnienia i jeśli zachodzi taka konieczność;
  • kieruje na dodatkowe badania, aby wykluczyć fizjologiczne przyczyny zgłaszanych problemów – jeśli jest lekarzem, sam może wykonać badanie fizykalne, USG lub badanie per rectum (przez odbyt) w kierunku przerostu prostaty;
  • udziela porad na temat różnych technik współżycia;
  • dostarcza cennych informacji na temat anatomii układu rozrodczego, antykoncepcji czy higieny intymnej;
  • przedstawia możliwe środki i metody pomocne w radzeniu sobie z określonym problemem;
  • zaleca psychoterapię, jeśli zgłaszany problem okazuje się zakorzeniony w psychice pacjenta (jeśli jest psychologiem-psychoterapeutą, może sam ją poprowadzić).

Kiedy udać się do seksuologa? Wskazania

Do seksuologa warto się udać, gdy pojawią się problemy, które utrudniają (lub całkowicie uniemożliwiają) satysfakcjonujące współżycie seksualne. Należą do nich:

  • zaburzenia erekcji (np. jej brak lub niepełny wzwód);
  • bolesne stosunki płciowe (zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny);
  • zaburzenia wytrysku (np. przedwczesny wytrysk);
  • zbyt wysoki lub zbyt niski popęd seksualny;
  • blokada przed odbyciem stosunku płciowego (spowodowana np. pochwicą);
  • uzależnienie od seksu lub pornografii (seksoholizm);
  • niemożność osiągnięcia orgazmu;
  • brak akceptacji swojego ciała;
  • trudności z zaakceptowaniem orientacji seksualnej;
  • problemy z określeniem swojej tożsamości płciowej.

Wizyta u seksuologa może mieć także charakter profilaktyczny – np. para potrzebuje fachowej porady na temat bezpiecznej aktywności seksualnej w ciąży. Na fachową pomoc mogą liczyć zarówno pary heteroseksualne, jak i homoseksualne.

Co leczy seksuolog?

Konsultacje seksuologiczne to cenne wsparcie w leczeniu różnych zaburzeń w sferze intymnej. Nawet jeśli specjalista nie może samodzielnie wyleczyć danego problemu, diagnozuje go i kieruje do innego lekarza, który pomoże skutecznie się z nim zmierzyć. Seksuolog może prowadzić terapię, której celem jest osiągnięcie harmonii w życiu płciowym i przywrócenie radości ze współżycia z partnerem.

Jak przebiega konsultacja u seksuologa?

Konsultacja seksuologiczna – w której pacjent może uczestniczyć sam lub z partnerem – rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego padają pytania o stan zdrowia, ogólne samopoczucie, orientację seksualną, obecne i wcześniejsze związki oraz dotychczasowe doświadczenia seksualne. Te wszystkie informacje są niezbędne, by nakreślić kontekst i postawić trafną diagnozę. Następnie specjalista pyta o problem, z którym pacjent się do niego zgłosił i – jeśli to od razu możliwe – stawia diagnozę.

Jeśli problem okazuje się bardziej złożony, seksuolog może wystawić skierowanie do innego specjalisty lub zlecić wykonanie badań, które np. pozwolą wykluczyć hormonalne źródło problemów ze współżyciem. Seksuolog nie ocenia i prowadzi rozmowę w atmosferze życzliwości, bezstronności, profesjonalizmu i poszanowania dla intymności pacjenta. W takich warunkach łatwiej opowiadać o problemach.

Przeczytaj również: Szczepienia przeciwko HPV.

Ile trwa konsultacja u seksuologa?

Konsultacja seksuologiczna trwa ok. 50 min. Specjaliści przeznaczają na wizytę tak dużo czasu ze względu na złożone problemy pacjentów, które wymagają indywidualnego i pogłębionego podejścia. Pierwsza wizyta może trwać nieco dłużej ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.

Przeczytaj także: Jak się kłócić, żeby się dogadać? O zasadach dobrej komunikacji.

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Wizyta u seksuologa nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak warto wcześniej przemyśleć kilka kwestii – m.in. nazwać główny problem i postarać się z własnego punktu widzenia określić jego możliwe przyczyny.

Na konsultację pacjent może zgłosić się indywidualnie lub z partnerem. Warto też mieć przy sobie wyniki aktualnych badań hormonalnych oraz inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie w kontekście życia płciowego (np. opis wizyty u ginekologa/urologa, wynik badania USG).

Przeczytaj również: Co z tym seksem?

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

diagnoza.jpg
Psycholog
konsultacje_psychiatry_mm.png
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia par.jpg
Psychoterapia par

od 279 zł

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Techniki radzenia sobie ze stresem.jpeg
Psychologia

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj podstawowe techniki

Stres uznawany jest za jeden z codziennych elementów we współczesnym życiu, dlatego tak ogromne znaczenie mają skuteczne techniki radzenia sobie z nim. Jak sobie radzić ze stresem? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać? Dowiedz się więcej na ten temat.

Współuzależnienie.jpeg
Psychologia

Czym jest współuzależnienie i jak sobie z nim poradzić?

Rozwój uzależnienia u jednego z członków rodziny sprawia, że zmienia się funkcjonowanie relacji partnerskiej, pojawia się wyższy poziom stresu i napięcia. Jedną z konsekwencji jest również możliwość wystąpienia syndromu współuzależnienia u partnerki lub partnera osoby uzależnionej. Zwykle o tym zjawisku mówi się w odniesieniu do alkoholu, ze względu na przewlekłe poczucie zagrożenia, brak bliskości i nieprawidłowy rozwój relacji partnerskiej. Dowiedz się więcej!

automotywacja.jpg
Psychologia

Automotywacja – jak ją obudzić? Techniki i sposoby

Motywacja jest stanem, w którym już mamy gotowość do podjęcia działania. Może być wzbudzona wewnętrznie, czyli kiedy dążymy do zaspokojenia swoich potrzeb lub zewnętrznie. Ta druga jest wynikiem pobudzenia nas do działania zewnętrznymi czynnikami, jak np. kary czy nagrody. Często motywacja wewnętrzna będzie związana z naszymi wartościami i celami, które sami sobie wytyczamy oraz z zaspokojeniem podstawowych potrzeb (np. fizjologicznych). Automotywacja natomiast, to umiejętność do wzbudzania motywacji u samego siebie. Dowiedz się więcej!