W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Psychoseksuolog to specjalista zajmujący się terapią psychologiczną - stosuje różnego rodzaju metody i techniki oddziaływania psychologicznego. Do tego specjalisty warto udać się w sytuacjach, gdy pojawiają się jakieś problemy w sferze seksualnej. Dowiedz się więcej na temat terapii u psychoseksuologa.

Kim jest psychoseksuolog?

Psychoseksuolog to specjalista z dwóch dziedzin, a więc psychologii i seksuologii. Jeszcze do niedawna osoba taka musiała ukończyć studia magisterskie z zakresu psychologii oraz podyplomowe z seksuologii, natomiast od 2019 roku możliwe jest wybranie się na studia magisterskie „psychoseksuologia”, trwające 5 lat (czyli 10 semestrów). Oznacza to, że dopiero w 2024 roku na rynku pracy pojawią się pierwsze osoby po ukończeniu tego kierunku. Obecnie możliwe jest jednak zapisanie się do psychologa seksuologa, czyli specjalisty po studiach magisterskich i podyplomowych.

Kiedy udać się do psychoseksuologa?

Psychoseksuolog zajmuje się następującymi problemami:

  • problemy i dysfunkcje seksualne takie jak: zaburzenia erekcji, brak ochoty na seks, bolesny stosunek czy przedwczesny wytrysk,
  • trudności partnerskie związane z seksem, brakiem intymności,
  • uzależnienie od seksu i pornografii,
  • trudności w zakresie zrozumienia swojej orientacji seksualnej lub wsparcie w procesie akceptacji swojej tożsamości,
  • trauma seksualna, trudne doświadczenia z przeszłości.

Psycholog seksuolog może także udzielić wsparcia i edukacji w takich kwestiach jak aktywność seksualna w ciąży, pierwszy stosunek czy też wejście w nową relację intymną po dłuższej przerwie.

W czym pomaga psychoseksuolog?

Psychoseksuolog pomaga pacjentom zidentyfikować źródła problemów i opracować skuteczne strategie leczenia. W ramach swojej pracy specjalista ten dodatkowo oferuje edukację seksualną, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Tym samym pomaga w zrozumieniu anatomii, fizjologii i psychologii seksu, a także promuje zdrowe nawyki seksualne. W przypadku par, psychoseksuolog pracuje nad komunikacją, budowaniem intymności i umożliwia parom znalezienie nowych sposobów cieszenia się wspólnym życiem seksualnym.

Specjalista ten często pracuje z osobami borykającymi się z kwestiami związanymi z orientacją seksualną, w trakcie całego procesu pomocowego oferuje wsparcie i działania mające na celu proces akceptacji swojej tożsamości seksualnej. Osoby doświadczające traumy seksualnej również czasami szukają pomocy psychoseksuologa. Może on pomóc w procesie zdrowienia, rozumienia skomplikowanych emocji związanych z traumą i odzyskiwania pewności siebie w dziedzinie seksualności. Psychoseksuolodzy mogą oferować konsultacje dla par, pomagając im przygotować się do intymnego związku poprzez rozmowy na temat oczekiwań, wartości, preferencji seksualnych i komunikacji.

Ile trwa wizyta u psychoseksuologa i na czym polega?

Chcesz wybrać się do psychoseksuologa? A może zastanawiasz się nad tym, jak wygląda taka wizyta i ile trwa? Pamiętaj o tym, że spotkanie u psychoseksuologa może być pierwszym krokiem do zrozumienia i rozwiązania problemów seksualnych i poprawy jakości życia seksualnego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że długość wizyty u psychoseksuologa może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak specyfika problemu, indywidualne potrzeby klienta czy rodzaj terapii stosowanej przez specjalistę. W większości przypadków wizyty trwają od 45 do 60 minut, choć pierwsza wizyta może być nieco dłuższa, aby zebrać pełen obraz sytuacji. To właśnie w trakcie pierwszego spotkania ze specjalistą zbierany jest dokładny wywiad, a także rozpoznawany jest konkretny problem (o ile to możliwe), co zajmuje więcej czasu.

Na początku wizyty psychoseksuolog przeprowadza wywiad, aby zebrać informacje dotyczące historii seksualnej pacjenta, ewentualnych problemów, doświadczeń z przeszłości oraz obecnych trudności. Ten etap jest kluczowy dla zrozumienia kontekstu i zidentyfikowania konkretnych obszarów, które wymagają zmian lub indywidualnej pracy ze strony pacjenta. Na podstawie zebranych informacji psychoseksuolog analizuje problem i wspólnie z pacjentem określa cele terapeutyczne. To etap, w którym wypracowywane są strategie terapeutyczne i plan działania. W tym miejscu dobrze zaznaczyć, że psychoseksuolog nie może przepisywać recept ani zwolnień lekarskich, ponieważ nie jest on lekarzem.

Najważniejszym elementem spotkań u psychoseksuologa jest terapia indywidualna lub dla par. W sytuacji, gdy pacjent zgłasza się z indywidualnymi problemami seksualnymi, sesje skupiają się na pracy nad osobistymi wyzwaniami i strategiach rozwiązania problemu. Z kolei w momencie, gdy wizyta dotyczy relacji partnerskiej, psychoseksuolog pracuje z obiema osobami, aby zidentyfikować i rozwiązać trudności w życiu seksualnym. W trakcie wizyt u specjalisty pacjenci rozwiązują również różne ćwiczenia. Psychoedukacja ma kluczowe znaczenie w kontekście radzenia sobie z różnymi trudnościami w sferze seksualnej, a także budowaniu intymności. W trakcie kolejnych wizyt psychoseksuolog monitoruje postępy, dostosowuje strategie terapeutyczne i oferuje wsparcie.

Przeczytaj również: Jak się kłócić, żeby się dogadać? O zasadach dobrej komunikacji

Psychoseksuolog w LUX MED – wysoka jakość usług

Jeśli szukasz doświadczonego i kompetentnego specjalisty psychosekuologa, sprawdź naszą ofertę. Możesz zdecydować się na jedną konsultację lub terapię, trwającą od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wizyty u psychoseksuologa możesz połączyć z terapią interdyscyplinarną, obejmującą również takich specjalistów jak ginekolog, urofizjoterapeuta ginekologiczny, psycholog, seksuolog czy psychiatra.

Przeczytaj również: Związek na odległość – jak sobie poradzić?

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym objawia się projekcja psychologiczna? Na czym polega?
Psychologia

Czym objawia się projekcja psychologiczna? Na czym polega?

Każdy człowiek w swojej codzienności mierzy się z różnymi sytuacjami, które mogą być odbierane jako trudne. W psychologii wyodrębniono pewne mechanizmy obronne, które uaktywniają się, aby uchronić nas samych przed lękiem, wyrzutami sumienia, poczuciem winy czy wstydem. Jednym z nich jest projekcja psychologiczna. Dowiedz się więcej na jej temat.

Diagnostyka różnicowa autyzmu a inne zaburzenia
Psychologia

Diagnostyka różnicowa autyzmu a inne zaburzenia

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które może być zdiagnozowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu najczęściej są wyraźne przed ukończeniem 3 roku życia, jednak czasami pojawiają się również u niemowlaków. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czy niemowlę może mieć autyzm? Objawy autyzmu u niemowlaka
Psychologia

Czy niemowlę może mieć autyzm? Objawy autyzmu u niemowlaka

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które może być zdiagnozowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu najczęściej są wyraźne przed ukończeniem 3 roku życia, jednak czasami pojawiają się również u niemowlaków. Dowiedz się więcej na ten temat.