W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
Leczenie depresji

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych we współczesnym świecie. W Polsce nawet 1,2 miliona ludzi może cierpieć na depresję. Gdzie szukać pomocy? Jak poradzić sobie z depresją? Na jaką terapię najlepiej się zdecydować? Dowiedz się więcej na ten temat.

Szczegóły

Na czym polega leczenie depresji?

Depresja to zaburzenie nastroju, które w znacznym stopniu obniża jakość życia i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Symptomy tego zaburzenia koncentrują się przede wszystkim na chronicznym smutku, bezsenności, zaburzeniach apetytu, niechęci do działania, a także rezygnacji z codziennych zadań oraz nieodczuwaniu przyjemności z realizowanych hobby. W zależności od konkretnego przypadku depresja może powodować różnego rodzaju objawy – od lekkich aż po ciężkie, w których pojawiają się nawet myśli i próby samobójcze.

Proces leczenia depresji zaczyna się zwykle od diagnozy, a więc rozpoznania problemu, czym może zająć się psycholog w trakcie konsultacji. W tym procesie możliwe jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a także zachęcenie go do wypełnienia różnych testów i kwestionariuszy psychologicznych (np. skali depresji Becka). Dodatkowo konieczne jest zebranie informacji na temat historii choroby oraz zaburzeń współistniejących. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że depresja stosunkowo często współwystępuje z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami snu, uzależnieniami, a także problemami w zakresie odżywiania i poprawnej relacji z jedzeniem.

Metody leczenia depresji w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia

Depresja jest poważnym wyzwaniem, które dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest szybkie i skuteczne wsparcie dla osób zmagających się z tą chorobą. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych psychiatrów, psychologów oraz terapeutów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu depresji.

W Poradniach Zdrowia Psychicznego Harmonia korzystamy z najnowszych osiągnięć medycyny, łącząc terapię farmakologiczną z psychoterapią opartą o dowody naukowe (evidence based therapy). Oferujemy m.in. terapię poznawczo-behawioralną (CBT). Tworzymy spersonalizowane plany leczenia, które są dostosowane do specyficznych potrzeb i oczekiwań. Wierzymy, że tylko holistyczne podejście przynosi najlepsze rezultaty.

Zobacz także: Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia

Psychoterapia indywidualna to forma oddziaływania psychologicznego, której celem jest zmiana pewnych zachowań, postaw, rozmowa na temat problemów Pacjenta, a także diagnoza konkretnych trudności. Jedną z najbardziej polecanych metod w przypadku leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna, której działanie udowodnione jest naukowo, empirycznie, a nie tylko teoretycznie. W Poradniach Zdrowia Psychicznego Harmonia znajdziesz najlepszych specjalistów, którzy pomogą Ci w zmianie nawyków, dotychczasowych zachowań i postaw. Ogromną zaletą tej formy oddziaływania psychologicznego jest konkretna struktura terapii, a także jej krótkoterminowość i ustalony czas.

Psychoterapia psychosomatyczna w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia

Inną metodą oddziaływania jest psychoterapia psychodynamiczna, której celem jest zmniejszanie dolegliwości w ciele za pomocą rozmowy z terapeutą. Zgodnie z założeniem tej formy terapii uznaje się, że wiele problemów cielesnych i psychicznych wynika z emocji, stresu, traum oraz nagromadzonego napięcia. W przypadku depresji taka metoda również może być pomocna.

Zobacz także: Mindfulness i medytacja – narzędzia terapii

Farmakoterapia, czyli wizyta u psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia

Gdy symptomy depresyjne znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u psychiatry, który zapisze odpowiednie leki. Farmakoterapia łączona jest z psychoterapią, ponieważ tylko takie szersze działanie daje efekty długoterminowe i zapobiega nawrotom depresji. Psychiatra może przepisać Pacjentowi leki antydepresyjne oraz przeciwlękowe.

Naturalne metody leczenia depresji

W zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości wyleczenia depresji w sposób naturalny, jednak warto włączyć pewne działania w cały proces zdrowienia. Chodzi tutaj o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, wprowadzenie codziennej rutyny, a także dbanie o sen i wypoczynek.

Ile trwa leczenie depresji?

Długość procesu leczenia  zależy od wielu czynników. Czas ten może wynosić od 6 miesięcy do kilku lat, w zależności od wybranego nurtu psychoterapeutycznego, zaburzeń

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą

Podobne usługi:

Konsultacje psychiatry dla dorosłych
Psychiatra
konsultacje_przededukacyjne_mm.png
Psychiatra dziecięcy
GettyImages-1400106377.jpg
Psycholog dziecięcy

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

hipotomia co to jest-metody leczenia.jpg
Psychologia

Jak zachowuje się osoba z hipomanią? Metody leczenia

Hipomania to „lekka mania”, co oznacza, że istnieje wiele takich samych objawów, nie występują one jednak w takim samym, szokującym stopniu. Osoby w epizodzie maniakalnym często odczuwają euforię lub zwiększoną drażliwość. Towarzyszy im również podwyższona energia i aktywność. Mają dużo pomysłów i planów, które mimo gonitwy myśli i tendencji do rozpraszania, udaje im się czasem realizować. Zdolność oceny sytuacji u osób z hipomanią ulega pogorszeniu, co może prowadzić do podejmowania ryzykownych zachowań (takich jak nadużywanie alkoholu i/ lub substancji psychoaktywnych, ryzykownych kontaktów seksualnych czy nadmiernego wydawania pieniędzy). Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu. Poznaj metody leczenia.

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.