W placówce
null

Aby otrzymać prawo jazdy na wybraną kategorię, nie wystarczy znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętność kierowania pojazdem wybranej kategorii. Konieczne jest również orzeczenie lekarskie, które można otrzymać na podstawie badań dla kierowców – badania wzroku, poziomu glukozy we krwi, funkcjonowania układu nerwowego czy badanie psychologiczne. Cała procedura ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Sprawdź, jak przygotować się do badań i o czym należy pamiętać.

Szczegóły

Badania dla kierowców – szczegóły

Aby otrzymać prawo jazdy, konieczne jest wykonanie badań w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do kierowania pojazdem wybranej kategorii lub wykonywania pracy zawodowego kierowcy. Od grudnia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, dla których podstawą są dyrektywy Unii Europejskiej. W związku z tym szczegółowo określono zakres badań lekarskich na prawo jazdy, pomocniczych badań diagnostycznych oraz konsultacji specjalistycznych. Ministerstwo Zdrowia wskazało, które podmioty są uprawnione do przeprowadzania badań i wprowadziło jednolite wzory dokumentów.

Wywiad i badanie lekarskie ukierunkowane są na ocenę Badania dotyczą m.in.: narządu wzroku i słuchu, narządu ruchu, układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, narządu równowagi, bezdechu sennego, cukrzycy, czynności nerek, stanu psychicznego oraz uzależnień.

Kto powinien wykonać badania dla kierowców?

Badania dla kierowców wykonują kandydaci na kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy oraz kierowców zawodowych. Nowe przepisy mają dotyczyć badań dla kierowców-seniorów, czyli osób po 65. roku życia, które chciałyby przedłużyć ważność swojego prawa jazdy. W ich przypadku wymagane będą badania psychologiczne, ukierunkowane na sprawdzenie zdolności koncentracji.

Zobacz także: Zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadku drogowego.

Jak wyglądają badania na prawo jazdy?

Badania dla kierowców obejmują kilka etapów:

  1. Badanie krwi – najważniejszym parametrem jest tutaj poziom glukozy we krwi, dlatego badanie wykonuje się na czczo.
  2. Badanie wzroku – podstawowe badanie wzroku
  3. Wywiad medyczny i ogólna ocena stanu zdrowia – orzecznik ocenia ogólny stan zdrowia Pacjenta, zbiera informacje na temat przewlekłych chorób, leków przyjmowanych na stałe oraz uzależnień, które mogą stanowić przeszkodę w prowadzeniu pojazdów

Dodatkowe badania dla kategorii C, C+E D, D+E i kandydatów na kierowców zawodowych (dodatkowe płatne):

  1. Badanie widzenia zmierzchowego - i wrażliwości na olśnienie dla kategorii C, C+E D, D+E.
  2. Badania psychotechniczne – w trakcie podstawowych badań lekarz może wstępnie ocenić, w jakiej kondycji psychicznej znajduje się kandydat na kierowcę. Natomiast osoby, które starają się o prawo jazdy kategorii C, C+E D, D+E i kandydaci na kierowców zawodowych muszą poddać się badaniom psychologicznym. Przeprowadza je psycholog, który – na podstawie wyniku testu – wydaje odrębne oświadczenie.

Ponadto w przypadku zdrowych kierowców dodatkowe badania zazwyczaj nie są konieczne, ale w wątpliwych sytuacjach lekarz orzecznik może dać skierowania na odrębne badania, np. EKG, EEG, szczegółowe badanie krwi. Pacjenci, którzy chorują przewlekle, mogą zostać poproszeni o dodatkowe zaświadczenie od specjalisty, u którego się leczą (np. diabetyk od diabetologa, a osoba cierpiąca na padaczkę od neurologa). Aby proces przebiegał szybciej, można przynieść kartę konsultacji diabetologicznej lub neurologicznej na wizytę u lekarza orzecznika. Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć przy sobie orzeczenie o niepełnosprawności.

Wydanie orzeczenia lekarskiego na podstawie badań dla kierowców

Badania dla kierowców są podstawą do wydania orzeczenia lekarskiego, które jest niezbędne do wydania prawa jazdy. W orzeczeniu zostaje zawarta informacja o braku przeciwwskazań lub o istnieniu przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Gdy dokumentacja medyczna nie pozostawia wątpliwości, orzeczenie zostaje wydane bardzo szybko. Jeśli pojawi się konieczność konsultacji z innym specjalistą lub wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, Pacjent może od razu umówić się na wizytę i szybko dokończyć całą procedurę.

Jak przygotować się do badań na prawo jazdy? O czym trzeba pamiętać?

Aby badania na prawo jazdy przebiegały sprawnie, Pacjent musi odpowiednio się do nich przygotować:

  • stawić się w placówce 30 minut wcześniej przed umówioną wizytą;
  • na pobranie krwi przyjść na czczo, ponieważ jest to wymagane, aby sprawdzić poziom glukozy (krew jest pobierana z palca, więc wynik można poznać od razu);
  • mieć przy sobie dowód tożsamości;
  • zabrać ze sobą okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe, których aktualnie używa;
  • mieć ze sobą aparat słuchowy, jeśli go używa;
  • zabrać ze sobą zaświadczenia od lekarzy specjalistów, jeśli pozostaje pod ich opieką

Badanie okulistyczne i pobranie krwi – poziom glukozy odbywają się w tej samej placówce podczas jednej wizyty. Badanie na prawo jazdy to cały zestaw usług, a nie tylko wydanie zaświadczenia przez lekarza orzecznika.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Kierowca samochodu
Zdrowy kierowca
badania_orzecznicze.png
Badania orzecznicze w Krakowie
Pracownia Badań Psychotechnicznych w Katowicach.jpg
Badania psychotechniczne

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

rak-prostaty.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńOnkologia

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - rezonans prostaty MRI, płynna biopsja, badania 4K

W Polsce co tydzień ponad 300 mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Najczęściej rozpoznaje się go u mężczyzn po 60. roku życia, ale wciąż diagnozuje się go za późno. Tymczasem nowoczesna diagnostyka sprawia, że raka można rozpoznać o wiele szybciej i skutecznie z nim walczyć.

mammografia.jpg
Diagnostyka

Mammografia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Badanie mammograficzne to główna metoda wykrywania raka piersi i najskuteczniejsze badanie przesiewowe wykonywane u Kobiet powyżej 50. roku życia. Przeprowadzanie go umożliwia wykluczenie raka piersi na jak najwcześniejszym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie, co zapewnia niemal 100% gwarancji powrotu do zdrowia.

Rezonans magnetyczny.jpg
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Rezonans magnetyczny – co to za badanie? Wskazania i przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Przeciwwskazaniem do wykonania go jest obecność w ciele metalowych elementów, np. aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, płytek, klipsów czy gwoździ.