W placówce
rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe. Pozwala na uzyskanie obrazów przekroju ciała bez udziału promieniowania jonizującego. MRI jest kluczowym badaniem w diagnostyce wielu chorób, wykonywanym zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dowiedz się, ile trwa rezonans magnetyczny, jak należy się do niego przygotować oraz jakie są wskazania do przeprowadzenia badania MR.

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny (MR, MRI) to nowoczesna metoda badania obrazowego. Wykorzystuje działanie pól magnetycznych, z reguły o wartości 0,5-3,0 tesli. Jak to działa? Ludzkie ciało zbudowane jest w dużej mierze z wody. W jej skład wchodzą jądra wodoru (protony). Podczas badania dochodzi do ich pobudzenia. Ustawiają się one równolegle do pola magnetycznego i wysyłają krótkie sygnały, które są wyłapywane przez aparaturę i przekazywane do komputera, gdzie prezentowane są w formie graficznej.

Badanie MR umożliwia niezwykle dokładne odwzorowanie struktur ludzkiego ciała, dzięki czemu można ocenić budowę oraz funkcjonowanie układów i narządów znajdujących się w organizmie człowieka. Rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.

Dużym atutem badania rezonansem, oprócz jego skuteczności oraz możliwości uzyskania bardzo wyrazistego obrazu, jest wysoki stopień bezpieczeństwa pacjentów. Poddani takiej formie diagnostyki nie zostają narażeni na oddziaływanie promieniowania jonizującego. Dlatego również – w sytuacji kiedy są wskazania kliniczne – kobiety ciężarne mogą korzystać z rezonansu magnetycznego (jednak nie zaleca się jego wykonywania w I trymestrze).

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Rezonans magnetyczny z kontrastem to zaawansowana technika diagnostyczna, w której wykorzystuje się dożylne podanie środka kontrastującego, najczęściej na bazie gadolinu. Substancja poprawia różnicowanie struktur anatomicznych i patologicznych, umożliwiając bardziej precyzyjną ocenę zmian, takich jak guzy, stany zapalne czy naczyniowe anomalie. Technika ta jest szczególnie przydatna w diagnostyce onkologicznej, neurologicznej i kardiologicznej, gdzie wysoka rozdzielczość obrazowania umożliwia wykrywanie subtelnych zmian chorobowych.

Rezonans magnetyczny w LUX MED Diagnostyka

Dzięki zaawansowanej technologii oraz doświadczeniu naszych specjalistów oferujemy badania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W ofercie LUX MED znajdują się m.in.:

Diagnostyka obrazowa w LUX MED to połączenie najwyższej jakości diagnostycznej, nowoczesnego sprzętu i profesjonalnej opieki. Posiadamy doświadczoną kadrę techników oraz lekarzy specjalistów interpretujących wyniki rezonansu magnetycznego. Postaw na profesjonalizm i skorzystaj z usług LUX MED, aby zadbać o swoje zdrowie!

Zastosowanie rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest do badania praktycznie całego ciała, a zwłaszcza w diagnostyce chorób układu nerwowego, kostno-stawowego, narządów wewnętrznych jamy brzusznej, serca. Pomaga zdiagnozować m.in.: stwardnienie rozsiane, urazy mózgu, tętniaki naczyń mózgowych, uszkodzenia rdzenia nerwowego, guzy nowotworowe, rozszczep czaszkowo-mózgowy, torbiel przegrody przezroczystej czy choroby zwyrodnieniowe.

Jako technika służąca rozpoznaniu, sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie niewystarczająca okaże się tradycyjna metoda radiologiczna (badania RTG lub TK) i jest konieczność diagnostyki uzupełniającej.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania

Mimo że badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne, to istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzania go. Wśród nich wymienia się zwłaszcza:

  • wszczepione elektrostymulatory serca (tzw. rozruszniki) lub kardiowertery – defibrylatory (ICD),
  • metaliczne ciało obce w obrębie gałki ocznej lub tkanek miękkich, np. płytki i gwoździe stabilizujące złamania, opiłki, zastawki, metalowe klipsy,
  • protezy stawowe,
  • implanty stomatologiczne z metalu, aparaty ortodontyczne, implanty ślimakowe,
  • klaustrofobię (lęk przed ciasnymi, zamkniętymi pomieszczeniami),
  • pacjentów, którzy z powodu bólu lub choroby nie są w stanie pozostawać w bezruchu w trakcie badania,
  • w przypadku konieczności podania kontrastu – przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na gadolinowe środki kontrastujące oraz ciąża.

Czy na rezonans trzeba mieć skierowanie?

Aby wykonać rezonans magnetyczny na NFZ, zazwyczaj należy mieć skierowanie od specjalisty, np. neurologa, ortopedy, kardiologa lub chirurga. Lekarz zlecający badanie określa obszar, jaki będzie badany, a także konieczność ewentualnego podania kontrastu. Jeśli pacjent ma klaustrofobię, warto powiedzieć o tym wcześniej lekarzowi kierującemu na badanie, by omówić możliwość znieczulenia lub zastosowania leków uspokajających. Skierowanie na rezonans pozostaje ważne przez cały czas, gdy istnieje potrzeba przeprowadzenia badania.

Rezonans magnetyczny można wykonać prywatnie w LUX MED Diagnostyka bez skierowania w zakresie podanym przez pacjenta.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny na ogół nie wymaga specjalnego przygotowania się. Należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą zaburzać pole magnetyczne, w tym m.in.

  • wyjmowane protezy dentystyczne,
  • okulary,
  • biżuterię,
  • zegarki,
  • ubrania z metalowymi elementami,
  • urządzenia elektroniczne.

Do badania MRI powinno się ubrać wygodny, niekrępujący ruchów strój, który pozwoli na pozostawanie przez dłuższy czas w bezruchu. Badana okolica powinna być czysta, pozbawiona kosmetyków, których skład może zniekształcić pole magnetyczne. Pacjent powinien pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji z wcześniejszych badań obrazowych.

W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem lub ze znieczuleniem, które jest stosowane zwłaszcza u osób z klaustrofobią lub u dzieci, konieczne jest kilkugodzinne powstrzymywanie się od spożywania posiłków i picia. Leki przyjmowane na stałe trzeba przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Warto zaznaczyć, że środki kontrastowe stosowane w rezonansie magnetycznym są łagodniejsze (powodują mniej reakcji nadwrażliwości) niż jodowe środki cieniujące używane w tomografii komputerowej.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

W zależności od części ciała, badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilku minut do ponad godziny. Czas badania wydłuża się w przypadku stosowania kontrastu i konieczności powtarzania niektórych ujęć w sytuacji, gdy pacjent się poruszy. Po badaniu radiolog analizuje obrazy i sporządza opis wyników. Ten zostaje przekazany pacjentowi i lekarzowi kierującemu na badanie.

Jak wygląda rezonans magnetyczny? Przebieg badania

Aparaturę rezonansu magnetycznego najprościej opisać jako tunel z wysuwanym stołem. Pacjent kładzie się na nim i wjeżdża do maszyny. Podczas badania nie wolno mu się poruszać. Przez cały czas ma zapewniony kontakt z personelem przez mikrofon i kamerę. W czasie badania może otrzymywać polecenia, np. wstrzymania na moment oddechu. Poza tym otrzymuje do ręki zdalny wyłącznik, którym może przerwać badanie. Przebywając w tunelu, badany narażony jest na nieprzyjemne trzaski, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w stopery do uszu. Dodatkowo pacjent może odczuwać ciepło w okolicy, która jest poddana badaniu – jest to efekt niestanowiący żadnego zagrożenia.

Po rezonansie pacjent może podjąć codzienne czynności. Wyjątek stanowi badanie z kontrastem, które wymaga założenia wkłucia dożylnego (wenflonu), podania środka cieniującego, a na koniec pozostania około 30 minut na obserwacji i spożycia dużej ilości płynów celem „wypłukania” kontrastu i usunięcia go z moczem. Po badaniu z podaniem środka kontrastowego kobiety karmiące powinny wstrzymać się z karmieniem przez dobę, a ściągnięty w tym czasie pokarm musi zostać wylany.

Jak często można wykonywać rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonywać wielokrotnie – nie wykazuje ono negatywnego oddziaływania na organizm, w związku z czym nie ma ograniczeń odnośnie do częstotliwości wykonywania go. Jednakże, jak każda procedura medyczna, nie powinno być nadużywane.

Ile się czeka na wynik rezonansu?

Na wynik rezonansu magnetycznego zazwyczaj czeka się około 2-3 tygodnie. Jeśli badanie zostało zlecone w trybie pilnym, opis będzie dostępny szybciej – nawet w ciągu kilku dni. Wyniki można odebrać osobiście w placówce LUX MED, w której zostało wykonane badanie lub przez Portal Pacjenta.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

Cena badania zależy m.in. od miasta, w którym znajduje się wybrana placówka, a także rodzaju i zakresu rezonansu. Aktualny koszt rezonansu magnetycznego można sprawdzić pod numerem ogólnopolskiej infolinii LUX MED Diagnostyka 22 880 90 80, na Portalu Pacjenta lub w sklepie LUX MED.

Rezonans magnetyczny na NFZ

Twój lekarz zlecił Ci badanie rezonansem magnetycznym w ramach NFZ? Zaproponowany termin badania jest odległy? Dowiedz się, jakie terminy oferuje LUX MED Diagnostyka.

Istnieje możliwość wykonania rezonansu na NFZ w placówkach LUX MED Diagnostyka, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podstawą do zapisu jest posiadanie wystawionego bezpłatnie przez lekarza specjalistę NFZ skierowania na badanie. Zapisu na badanie można dokonać telefonicznie pod nr 22 880 90 80. Podczas rejestracji należy podać szczegółowe informacje ze skierowania, dlatego prosimy mieć je przed sobą.

Gdzie można wykonać rezonans magnetyczny?

LUX MED Diagnostyka dysponuje nowoczesnymi urządzeniami wykorzystywanymi do badań rezonansem magnetycznym. W naszych pracowniach wykonujemy wiele rodzajów badań poszczególnych obszarów ciała pacjenta. Ze względu na wyposażenie gabinetów tego typu badania diagnostyczne jesteśmy w stanie przeprowadzić w placówkach LUX MED w następujących miastach:

Rezonans magnetyczny - Warszawa

LUX MED Diagnostyka ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. Puławska 455, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. 1 Sierpnia 8, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. Kasprzaka 17, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. Cegłowska 80, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 40, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. Św. Wincentego 103, Warszawa
LUX MED Diagnostyka ul. Goszczyńskiego 1, Warszawa

Rezonans magnetyczny - Częstochowa

LUX MED Diagnostyka ul. PCK 7, Częstochowa
LUX MED Diagnostyka ul. Mirowska 15, Częstochowa

Rezonans magnetyczny - Gdańsk

LUX MED Diagnostyka ul. Wileńska 44, Gdańsk

Rezonans magnetyczny - Inowrocław

LUX MED Diagnostyka ul. ul. 59 Pułku Piechoty 6, Inowrocław

Rezonans magnetyczny - Katowice

LUX MED Diagnostyka ul. Francuska 34, Katowice

Rezonans magnetyczny - Gliwice

LUX MED Diagnostyka ul. Dworcowa 25, Gliwice


Rezonans magnetyczny - Konin


LUX MED Diagnostyka ul. Szpitalna 45, Konin

Rezonans magnetyczny - Kraków

LUX MED Diagnostyka ul. Pilotów 2, Kraków
LUX MED Diagnostyka ul. Tischnera 8, Kraków

Rezonans magnetyczny - Lublin

LUX MED Diagnostyka ul. Jaczewskiego 2, Lublin

Rezonans magnetyczny - Łomża

LUX MED Diagnostyka al. Legionów 145a, Łomża

Rezonans magnetyczny - Łódź 

LUX MED Diagnostyka ul. Milionowa 2G, Łódź
LUX MED Diagnostyka ul. Przędzalniana 66, Łódź

Rezonans magnetyczny - Mielec

LUX MED Diagnostyka ul. Żeromskiego 22, Mielec

Rezonans magnetyczny - Olsztyn


LUX MED Diagnostyka al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10/14, Olsztyn

Rezonans magnetyczny - Opole


LUX MED Diagnostyka ul. Krakowska 44, Opole

Rezonans magnetyczny - Poznań


LUX MED Diagnostyka ul. Wichrowa 1A, Poznań
LUX MED Diagnostyka ul. 28 Czerwca 1956r. 135/147, Poznań
LUX MED Diagnostyka ul. Wierzbięcice 1, Poznań

Rezonans magnetyczny - Rzeszów

LUX MED Diagnostyka al. Piłsudskiego 31, Rzeszów

Rezonans magnetyczny - Toruń


LUX MED Diagnostyka ul. Stefana Batorego 17/19, Toruń
LUX MED Diagnostyka ul. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń
LUX MED Diagnostyka ul. Kościuszki 71, Toruń

Rezonans magnetyczny - Wrocław


LUX MED Diagnostyka ul. Legnicka 55F, Wrocław
LUX MED Diagnostyka ul. Piotra Skargi 3, Wrocław

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Artykuły i poradniki na temat diagnostyki

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.