W placówce
Tomografia komputerowa nadgarstka

Tomografia komputerowa nadgarstka to badanie obrazowe, pozwalające na dokładną ocenę kości, stawów i tkanek miękkich, znajdujących się w rejonie nadgarstka. Wśród wskazań do wykonania tego badania znajdują się urazy mechaniczne czy zmiany degeneracyjne. Sprawdź, kiedy jeszcze może zostać zlecona tomografia komputerowa nadgarstka, jak przebiega i ile trwa.

Kiedy wykonuje się tomografię komputerową nadgarstka?

Tomografia komputerowa nadgarstka nie jest z reguły badaniem obrazowym, od którego rozpoczyna się diagnostykę. W przypadku dolegliwości ze strony nadgarstka lekarz zleca zazwyczaj jako pierwsze RTG nadgarstka. W przypadku konieczności dokładniejszego obrazowania tej okolicy zlecone mogą zostać tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nadgarstka.

Tomografia komputerowa wykonywana jest w przypadku podejrzenia złamania, zwłaszcza zaś złamań skomplikowanych, wieloodłamowych. Badanie to pozwala na szczegółową ocenę struktur kostnych, ułatwiając tym samym diagnostykę i planowanie leczenia operacyjnego. Szczególnym rodzajem złamań, które pozwala wykryć tomografia komputerowa, jest złamanie stresowe. Może ono nie być widoczne na zdjęciu RTG, zwłaszcza we wczesnych etapach. Tomografia komputerowa pozwala na wykrycie go dzięki możliwości dokładnego przedstawienia subtelnego rozróżnienia gęstości kości.

Zobacz także: Zespół cieśni nadgarstka 

Z uwagi na to, że tomografia komputerowa dostarcza informacji na temat różnych struktur anatomicznych, m.in. kości, więzadeł, chrząstek, stawów, to jest badaniem zalecanym w przypadku złożonych zaburzeń w obszarze nadgarstka. Tomografia komputerowa nadgarstka to badanie stosowane do oceny stopnia zaawansowania chorób zwyrodnieniowych, takich jak osteoartroza. Badanie to pozwala na dokładną ocenę zmian zwyrodnieniowych w stawach, erozji kości oraz formacji osteofitów (ostróg kostnych).

Tomografia komputerowa może być stosowana również przed operacjami ortopedycznymi, zwłaszcza w przypadku potrzeby precyzyjnej rekonstrukcji po złamaniach czy w ramach procedur korygujących deformacje stawów. Niekiedy tomografia komputerowa nadgarstka jest przeprowadzana po interwencji chirurgicznej, aby ocenić wyniki operacji, takie jak właściwe ustawienie elementów osteosyntezy (śrub, płytek) oraz monitorowanie procesu gojenia złamań. Nowoczesne oprogramowanie do tomografii komputerowej umożliwia nakładanie na siebie obrazów z różnych poziomów przekroju kończyny do obliczeń geometrycznych kątów, np. antewersji czy innych pomocnych przy planowaniu zabiegów ortopedycznych.

Zobacz: Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej nadgarstka

Objawami wskazującymi na problemy z nadgarstkiem, które wymagają dokładnej diagnostyki obrazowej, są:


  • obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość, ocieplenie stawu,
  • sztywność stawu promieniowo-nadgarstkowego,
  • ból podczas ruchu i pozycji spoczynkowej,
  • wzmożenie ucieplenia lub miejscowy ból przy nacisku.

Badanie to może być również pomocne w identyfikacji i w ocenie rozprzestrzeniania się infekcji kości i stawów oraz w diagnozowaniu nowotworów w okolicy nadgarstka. Pozwala na ocenę struktur kostnych, zmian w tkankach miękkich wokół kości oraz nacieków zapalnych i nowotworowych, szerzących się z kości na tkanki miękkie lub odwrotnie. Wskazania do tomografii komputerowej nadgarstka obejmują nowotwory łagodne i złośliwe kości i stawów, ocenę rozległości nacieków nowotworowych i ich stosunku do jamy szpikowej i tkanek miękkich oraz przewlekłe i nietypowe stany zapalne kości i stawów.

Tomografia komputerowa ma również na celu ocenę struktury kostnej w takich jednostkach chorobowych, jak: choroba Pageta, dysplazja włóknista, zmiany pourazowe czy choroba zwyrodnieniowa dużych stawów, a także w przypadku niejednoznacznego obrazu klinicznego i radiologicznego w przeglądowym zdjęciu RTG.

Ile trwa tomografia komputerowa nadgarstka?

Badanie tomografii komputerowej nadgarstka trwa od kilku do kilkunastu minut. Czas badania wydłuży się, jeśli konieczne okaże się podanie środka cieniującego. Tzw. kontrast ma na celu jeszcze lepsze uwidocznienie struktury i ewentualnych nieprawidłowości poddawanej badaniu okolicy. Podanie kontrastu wymaga założenia wkłucia, a na koniec usunięcia wenflonu i krótkotrwałej obserwacji. Po badaniu Pacjent powinien około 30 minut pozostać w przychodni na wypadek pojawienia się skutków ubocznych, które należą jednak do rzadkości.


Sprawdź: Tomografia komputerowa łokcia 

Jak przebiega tomografia komputerowa nadgarstka?

Tomografia komputerowa to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie do uzyskania przekrojowych obrazów wnętrza ciała. Promienie przenikają przez ciało i są w różnym stopniu pochłaniane przez tkanki, a na tej podstawie tworzony jest obrazowy przekrój ciała. Możliwe jest uzyskanie dwu- i trójwymiarowych obrazów. Po odpowiednim przygotowaniu Pacjent kładzie się na stole, który automatycznie zostaje wprowadzony do wnętrza tomogramu. W czasie badania Pacjent nie może się poruszać, aby nie zamazać powstających obrazów. Przez całe badanie ma kontakt z personelem medycznym, który czuwa nad poprawnością przeprowadzanego obrazowania. Po zakończeniu Pacjent wyjeżdża na stole z urządzenia i informowany jest o sposobie odbioru wyników.

Poznaj ofertę rezonansu magnetycznego ręki .

Wspomnieć trzeba, że na efektywność badania wpływa odpowiednie przygotowanie, które obejmuje:

  • przedstawienie posiadanej dokumentacji medycznej,
  • wygodny ubiór, pozbawiony metalowych elementów,
  • usunięcie metalowych akcesoriów typu okulary, wsuwki, biżuteria, proteza zębowa,
  • w przypadku kontrastu pozostawanie 4–6 godzin na czczo i dostarczenie aktualnych wyników poziomu kreatyniny.

Szczegółowych informacji o przygotowaniu do badania powinien dostarczyć kierujący na nie lekarz.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Badania na NFZ i płatne

Pon-Pt 07.00 - 19.00
Sobota 08.00 - 16.00

Badania płatne

Najnowsze artykuły i poradniki

eryctrocyty w moczu.jpg
Zdrowie na co dzień

Erytrocyty w moczu – skąd się biorą? Co oznacza ich obecność?

Erytrocyty – czyli czerwone krwinki – transportują tlen do komórek i usuwają jednocześnie dwutlenek węgla. Są one niezbędnym elementem krwi człowieka, ale ich obecność w moczu (erytrocyturia) może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych. Sprawdź, co oznaczają erytrocyty w moczu, jakie są normy i na czym polega leczenie tej nieprawidłowości.

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.