Przepuklina pachwinowa – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

04.05.2022

Przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującym rodzajem przepuklin brzusznych. Choroba nie ustępuje sama. Jej leczeniem zajmuje się chirurg. Przepuklinę pachwinową usuwa się podczas operacji lub coraz częściej przeprowadza zabieg laparoskopowy.

przepuklina pachwinowa

Spis treści

Co to jest przepuklina pachwinowa?
Jakie są rodzaje przepukliny pachwinowej?
Przepuklina pachwinowa – objawy
Jakie są przyczyny powstania przepukliny pachwinowej?
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Rozpoznanie przepukliny pachwinowej
Na czym polega leczenie przepukliny pachwinowej?

Przepuklina pachwinowa początkowo może nie dawać objawów. Z czasem jednak zmiana rozwija się na tyle, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i grozi uwięzieniem naczyń krwionośnych we wrotach przepukliny, co może zakończyć się martwicą. Sprawdź, jakie czynniki powodują powstanie przepukliny pachwinowej i dowiedz się, jak lekarz ustala jej rozpoznanie.


Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepukliną określa się stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się narządów lub ich części poza obszar, w którym fizjologicznie występują. Najczęściej dochodzi do przemieszczania się narządów w obrębie jamy brzusznej, tzw. przepukliny brzusznej. Jeden z jej rodzajów stanowi przepuklina pachwinowa. Zgodnie z nazwą zmiana ta zlokalizowana jest w okolicach pachwiny i kanału pachwinowego (anatomicznej drogi o długości ok. 4-5 cm przebiegającej nad więzadłem pachwinowym). Przepuklina może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy ludzi młodych i w podeszłym wieku, z uwagi na niedostateczne rozwinięcie mięśni brzucha w pierwszym przypadku, a w drugim na ich osłabienie i zwiotczenie wraz z procesem starzenia. Przepuklina brzuszna częściej występuje u mężczyzn niż kobiet.


Jakie są rodzaje przepukliny pachwinowej?

Wymienia się dwa główne rodzaje przepukliny pachwinowej:

  • przepuklina pachwinowa skośna – nazywa się ją też boczną z uwagi na boczne umiejscowienie względem naczyń nabrzusznych dolnych; przechodzi przez kanał pachwinowy, a jej ujście schodzi w kierunku moszny u mężczyzn, a u kobiet w kierunku warg sromowych.
  • przepuklina pachwinowa prosta – określana też jako przyśrodkowa ze względu na położenie przyśrodkowe względem naczyń nabrzusznych dolnych; nie przechodzi przez kanał pachwinowy, tylko od razu z jamy brzusznej przez tzw. trójkąt Hesselbacha (strukturę anatomiczną znajdującą się w pachwinie)

Możliwe jest również występowanie przepukliny kombinowanej, która łączy w sobie cechy typowe dla obu wymienionych wyżej postaci.


Przepuklina pachwinowa – objawy

Przepuklina pachwinowa w zależności od stopnia zaawansowania może dawać zróżnicowane objawy. Na początkowym etapie choroba często nie powoduje wyraźnych dolegliwości. Z czasem rozwija się obrzęk wokół przepukliny, któremu towarzyszy dyskomfort, pieczenie, ból w podbrzuszu sięgający do kończyn dolnych, odczuwanie ciężaru lub wrażenie przeszkody w obrębie pachwiny. Dolegliwości te nasilają się zwłaszcza w związku z podejmowanym wysiłkiem fizycznym, a także podczas wydalania stolca, kichania, kaszlu. Kiedy zmiana przedostanie się na zewnątrz, przybiera w okolicy pachwin postać miękkiego guzka, który można wprowadzić do jamy brzusznej pod wpływem lekkiego nacisku. Wraz z postępem choroby staje się to niemożliwe i guz w pachwinie jest widoczny przez cały czas. Przepuklina pachwinowa u kobiet daje takie same objawy jak u mężczyzn.


Jakie są przyczyny powstania przepukliny pachwinowej?

Przepuklina pachwinowa może mieć charakter nabyty, gdy dochodzi do osłabienia powłok brzusznych i na skrzyżowaniu mięśni rozwija się szczelina. Sprawia to, że każdy wysiłek wpływający na pracę mięśni brzucha podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i sprzyja uwypukleniu jej zawartości. Przepuklina pachwinowa może mieć też charakter wrodzony, kiedy spowodowana jest niewłaściwym rozwojem zarodka (wadą w budowie jamy brzusznej).

Do rozwoju choroby predysponują następujące czynniki:

  • nadmierna masa ciała;
  • przewlekłe zaparcia;
  • zbyt duże obciążenie, ciężka praca fizyczna;
  • przewlekły kaszel;
  • intensywny wysiłek fizyczny, trening siłowy mięśni brzucha, ćwiczenia na siłowni bez rozgrzewki;
  • zaburzony metabolizm kolagenu;
  • uraz.

Niebezpieczną sytuacją wymagającą pilnego zgłoszenia się do lekarza jest przepuklina uwięźnięta. O uwięźnięciu przepukliny mówi się, gdy następuje zaciśnięcie się wrót przepukliny na jej zawartości. W konsekwencji może dojść do tzw. zadzierzgnięcia, czyli  do uciśnięcia naczyń zaopatrujących zawartość przepukliny np. pętli jelitowych. Następuje zablokowanie przepływu krwi, co przyczynia się do rozwoju martwicy. Sygnałami uwięzienia przepukliny są: wymioty, nudności, nasilenie bólu, ocieplenie i zaczerwienienie okolicy pachwiny, gorączka oraz niedrożność jelit (niemożność oddania stolca).


Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Skonsultuj swoje problemy z chirurgiem

W przypadku objawów sugerujących pojawienie się przepukliny pachwinowej należy zgłosić się bezpośrednio do chirurga lub do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Zbada on pacjenta, zbierze wywiad dotyczący zgłaszanych dolegliwości i zadecyduje o konieczności dalszych badań takich jak USG jamy brzusznej. Pacjent może dostać skierowanie na konsultację chirurgiczną, podczas której omówi z lekarzem możliwość leczenia operacyjnego przepukliny.

Jeśli występują objawy przepukliny uwięźniętej, należy niezwłocznie zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) lub wezwać pomoc – pod nr 999 lub 112.


Rozpoznanie przepukliny pachwinowej

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej polega przede wszystkim na badaniu podmiotowym (wywiadzie) i przedmiotowym (badaniu fizykalnym) – ocenia się okolicę pachwiny, podczas gdy pacjent znajduje się w pozycji stojącej. Następnie lekarz zleca badanie USG, które pozwoli określić rodzaj i rozmiar przepukliny. W przypadku niepewności diagnostycznej wykonane mogą zostać bardziej specjalistyczne badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.


Na czym polega leczenie przepukliny pachwinowej?

Przepuklina pachwinowa nie znika samoistnie, wręcz przeciwnie, nasila się z czasem. Leczenie zachowawcze z użyciem specjalnych pasów stosuje się w przypadku początkowych zmian i obciążone jest wysokim ryzykiem niepowodzenia. Nie istnieje domowe leczenie przepukliny pachwinowej. Uważa się, że jedyny skuteczny sposób stanowi zabieg operacyjny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (narkozie). Obecnie chirurgia dysponuje wieloma metodami leczenia przepukliny pachwinowej. Operacja przepukliny jest wykonywana w trybie planowym, wyjątek stanowi uwięźnięcie – wówczas zabieg przeprowadza się w trybie pilnym.

Wylecz przepuklinę pachwinową w LUX MED Szpital Puławska

Operacja przepukliny pachwinowej może być wykonana klasycznie przez dostęp otwarty lub laparoskopowo. Tradycyjny zabieg polega na otwarciu jamy brzusznej, oddzieleniu przepukliny od otaczających tkanek i jej podwiązaniu. Na koniec chirurg zszywa brzegi rany. Zabieg najczęściej jest przeprowadzany z wszyciem specjalnych siatek (tzw. metoda beznapięciowa) w miejscu osłabienia i uwypuklenia zmiany patologicznej – dzięki nim ryzyko nawrotu choroby jest znacznie mniejsze.

Obecnie w operacji przepukliny pachwinowej często stosuje się laparoskopię. Zamiast otwarcia powłok brzusznych wystarczy kilka (3–4) małych nacięć (0,5–1,5 cm), przez które wprowadza się instrumenty chirurgiczne i kamerę do obserwacji pola zabiegowego. Do zamknięcia wrót przepuklinowych wykorzystuje się wspomniane siatki, które zrastają się z otaczającymi tkankami. Po preparowaniu tkanek nacięcia zostają zaszyte. Laparoskopowa operacji przepukliny pachwinowej może nie być wskazana u znacznie otyłych pacjentów oraz w przypadku zmian o nietypowej lub trudnej lokalizacji.

Źródła
  1. M. P. Simons, M. Smietanski, H. J. Bonjer i wsp., Międzynarodowe wytyczne leczenia przepuklin pachwiny, European Hernia Society, 2019.
  2. P. Wozniewska, P. Golaszewski, P. Pawluszewicz i wsp., Inguinal hernias – the review of literature, „Postępy Nauk Medycznych” 2018, nr 5, s. 287–291.

Zobacz także

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia
Zdrowie na co dzień

Kaszel suchy – przyczyny i skuteczne metody leczenia

Kaszel to jeden z podstawowych odruchów obronnych organizmu, który pomaga pozbyć się z dróg oddechowych wszelkich zanieczyszczeń, ciał obcych czy nadmiernej ilości wydzieliny. W niektórych sytuacjach staje się jednak suchy i męczący, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, skąd się bierze suchy kaszel i jak sobie z nim radzić!

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie
Zdrowie na co dzień

Eozynofile – co robić, gdy są podwyższone? Rola w organizmie

Eozynofile to element układu odpornościowego, który bierze udział w zwalczaniu infekcji i reakcji alergicznych. Jednak zbyt wysoki poziom tych granulocytów kwasochłonnych może być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jaka jest rola eozynofilów w organizmie i o czym świadczy ich podwyższony poziom.