W szpitalu
null

Przepuklina pachwinowa to stan, w którym narządy jamy brzusznej przedostają się poza jej obręb, przez otwór w kanale pachwinowym. Efektem tego jest wybrzuszenie, które może powodować ból. Wdrożenie leczenia jest kluczowe, ponieważ zapobiega przykrym konsekwencjom oraz poprawia jakość życia pacjenta. Poznaj metody leczenia przepukliny pachwinowej. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa znajduje się w okolicy pachwin. Jeśli w kanale pachwinowym obecny jest ubytek, narządy wewnętrzne, w szczególności jelita, mogą przedostać się do pachwiny. Rozpoznanie przepukliny na wczesnym etapie nie jest łatwe, ponieważ może jeszcze nie dawać żadnych objawów. Z czasem pojawia się uczucie ciężkości i dyskomfortu w pachwinie.

Powiększająca się przepuklina może powodować wybrzuszenie pod skórą w okolicy pachwiny. Warto ją kontrolować podczas wizyt u internisty. Zbagatelizowanie objawów często ma poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Coraz większa przepuklina prowadzi nawet do zaciśnięcia się powłok brzusznych i niedokrwienia narządów uwięzionych w worku przepuklinowym. To poważny stan wymagający pilnej interwencji chirurgicznej. Może bowiem doprowadzić do niedrożności jelit, niedokrwienia tkanek i ich martwicy. Skutkiem takiego stanu jest również zapalenie otrzewnej lub sepsa. Brak podjęcia działa może skutkować nawet zgonem.

Należy wezwać pogotowie lub zgłosić się na najbliższy oddział ratunkowy, jeśli pojawią się takie objawy jak:

  • nudności lub wymioty;
  • gorączka;
  • twardy brzuch;
  • ostry, nasilający się ból brzucha;
  • zaparcia;
  • zmiana koloru przepukliny na sinofioletową.

Przeczytaj także: Przepuklina u dzieci — rodzaje, objawy, sposoby leczenia

Przyczyny przepukliny

Przepuklina brzuszna najczęściej występuje u osób otyłych, nałogowych palaczy i mężczyzn z przerostem prostaty. Może także pojawić się u sportowców i osób aktywnych, które często intensywnie trenują mięśnie brzucha. Przepuklina pachwinowa najczęściej dotyczy mężczyzn i stanowi poważny problem zdrowotny. Sprzyjają temu takie czynniki jak: zła dieta, przeciążenie organizmu, otyłość, podnoszenie ciężkich przedmiotów, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, długotrwały kaszel oraz obrażenia w okolicy brzucha.

Leczenie przepukliny pachwinowej warto zacząć jak najwcześniej. Jeśli jest ona niewielka i jeszcze nie daje żadnych objawów, można poczekać z operacją. Należy jednak pamiętać, że samoistnie problem nie zniknie. Konieczne jest kontrolowanie przepukliny – w przypadku pojawienia się symptomów lub powiększenia jej rozmiarów zabieg będzie konieczny.

Na czym polega chirurgiczne leczenie przepukliny pachwinowej?

Zabieg operacyjnego leczenia przepukliny pachwinowej polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej, a następnie zszyciu miejsca, przez które narządy uległy przemieszczeniu. Operacja przepukliny pachwinowej może być wykonana laparoskopowo lub tradycyjnie. Podczas zabiegu często stosuje się siatkę wzmacniającą struktury brzucha. Wykonano ją z materiału zgodnego biologicznie z ciałem człowieka, dlatego jest niewyczuwalna przez pacjenta. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko nawrotów i konieczności przeprowadzenia kolejnej operacji. Zabieg chirurgiczny jest najskuteczniejszą metodą leczenia przepukliny pachwinowej. Metody nieoperacyjne zazwyczaj są stosowane, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu u danego pacjenta. Mają one jednak niższą skuteczność.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Trwa do 2 godzin. Przed operacją konieczna jest konsultacja z chirurgiem, a także wykonanie niezbędnych badań z krwi i obrazowych, takich jak USG.

Usunięcie przepukliny pachwinowej jest zabiegiem o dość niskim poziomie powikłań. Dość często pojawia się obrzęk, a także ból w okolicy jąder w przypadku mężczyzn. Dolegliwości te mijają jednak po kilku dniach lub tygodniach. W razie wątpliwości warto skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Przeczytaj także: Przepuklina pępkowa — przyczyny, objawy i metody leczenia

Zalecenia pozabiegowe

Laparoskopia przepukliny pachwinowej umożliwia szybszy powrót do zdrowia niż operacja tradycyjną metodą. Z uwagi na to, że zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent dostaje wypis do domu dopiero następnego dnia. W pierwszej dobie po operacji należy wprowadzać pionizację – pacjent powinien samodzielnie wstawać i powoli spacerować. Można również zjeść lekki posiłek i pić wodę. Bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich. Dzięki temu proces gojenia przebiega szybciej.

W pierwszym tygodniu po operacji przepukliny należy zrezygnować z aktywności fizycznej i dźwigania ciężkich przedmiotów. Zaleca się odpoczynek. Nie ma konkretnych zaleceń, co do diety, jednak warto wprowadzić dania lekkostrawne i niewzdymające produkty spożywcze. Po tygodniu od zabiegu zalecana jest kontrola lekarska. Dłuższą rekonwalescencję zaleca się w przypadku operacji wykonywanej w sposób tradycyjny. Należy zrezygnować z aktywności nawet na 6 tygodni. W przypadku laparoskopii okres ten jest krótszy i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Im bardziej skomplikowany zabieg z otwarciem powłok brzusznych, tym dłuższa rekonwalescencja, dlatego rehabilitacja po operacji przepukliny pachwinowej może być bardzo pomocna w powrocie do sprawności. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie brzucha, uczą też prawidłowej postawy i mobilności. 

Przeczytaj także: Przepuklina pooperacyjna – przyczyny, objawy, sposoby leczenia


Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

LUX MED Szpital Toruń ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, Toruń

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

leczenie-haluksów.jpg
Chirurgiczne leczenie halluksów
nietrzymanie-moczu.jpg
Chirurgiczne leczenie otyłości

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi