Wszczepienie implantu – na czym polega i jak wygląda zabieg?

06.06.2022

Wszczepienie implantu jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, jak i mnogich braków zębowych. Pozwala na uzyskanie nie tylko estetycznego uśmiechu, ale też komfortu codziennego funkcjonowania. Sprawdź, dlaczego warto poddać się zabiegowi wszczepienia implantu.

Wszczepienie implantu

Spis treści

Czym jest implant zębowy? Jakie są zalety implantów?
Wszczepienie implantów zębowych
Zabieg wszczepienia implantu

Implantologia to intensywnie rozwijająca się gałąź stomatologii. Wszczepienie implantu stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych uzupełnień protetycznych. Warunkami przeprowadzenia takiego zabiegu są zakończony wzrost i odpowiednia gęstość kości w miejscu wszczepienia implantu. Dowiedz się, czym jest implant oraz na czym polega zabieg wszczepienia implantu.


Czym jest implant zębowy? Jakie są zalety implantów?

Implanty zębowe najogólniej przedstawić można jako tytanowe śruby, które umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy, a które po wygojeniu stanowią podstawę do odbudowy protetycznej. To swego rodzaju zamiennik naturalnego korzenia zęba. Po zrośnięciu się ich z kością w procesie osteointegracji do wszczepu mocuje się koronę, część widoczną w jamie ustnej odtwarzającą naturalny ząb. Materiał, z którego są wykonywane implanty, jest biokompatybilny i dobrze tolerowany przez organizm. Implanty ze specjalnymi elementami mogą być też dobrą stabilizacją dla protezy lub mostu protetycznego.

Wszczepienie implantów to zabieg, który ma wiele zalet. Wśród głównych wymienia się:

  • brak konieczności naruszania i szlifowania zębów sąsiednich,
  • odtworzenie zdolności żucia i gryzienia twardych pokarmów,
  • stabilizacja sąsiednich zębów,
  • zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, gdyż implanty są odczuwane jak własne zęby,
  • brak konieczności korzystania z ruchomych uzupełnień protetycznych,
  • zapobieganie pogarszania się stanu kości poprzez naśladowanie działania fizjologicznych korzeni zębów w przenoszeniu siły gryzienia na kość.


Wszczepienie implantów zębowych

Zabieg wszczepienia implantów zębowych jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w odbudowie utraconego uzębienia. Wyspecjalizowana kadra stomatologów zajmująca się implantologią czeka na Ciebie w placówkach Lux Med, gdzie stosuje nowoczesne metody przeprowadzania zabiegów implantologicznych, gwarantując tym samym pełną satysfakcję klienta. Zapoznaj się z ofertą implantologii i zapewnij sobie piękny, zdrowy uśmiech. Obecnie preferuje się natychmiastowe wszczepienie implantu po ekstrakcji, o ile nie występują przeciwskazania (np. stan zapalny). Kiedy pacjent zwleka z uzupełnieniem utraconego zęba przez kilka lat, istnieje ryzyko zaniku kości wyrostka zębodołowego, a tym samym obniża się szansa efektywnego leczenia. Na szczęście, w takiej sytuacji można przeprowadzić zabieg regeneracji tkanek.


Zabieg wszczepienia implantu

Wszczepienie implantu zęba obejmuje kilka następujących po sobie etapów. Zabieg rozpoczyna się od procesu diagnostycznego i kwalifikacji pacjenta. Lekarz implantolog przeprowadza wywiad z pacjentem, podczas którego zbiera szczegółowe informacje o przebytych zabiegach, chorobach, stosowanych lekach. Podczas badania podmiotowego omawia z pacjentem wskazania, przeciwwskazania, ewentualne powikłania, przebieg leczenia itp. Lekarz implantolog, na podstawie badania klinicznego stanu zdrowia jamy ustnej, badań obrazowych, takich jak zdjęcie RTG (cyfrowy pantomogram) oraz często zdjęcie tomografii komputerowej wiązki stożkowej (CBCT), ocenia warunki kostne, przebieg włókien nerwowych i innych struktur anatomicznych, a tym samym możliwość wykorzystania implantów. Po omówieniu z pacjentem warunków leczenia i uzyskaniu od niego pisemnych zgód przechodzi do dalszych etapów.

Kolejnym krokiem jest implantacja, która polega na umieszczeniu tytanowej śruby w kości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po nacięciu błony śluzowej implantolog specjalnym wiertłem przygotowuje tzw. łoże dla implantu i umieszcza go w kości, po czym zszywa ranę. Aby zapewnić pacjentowi komfort na czas zamocowania korony, przygotowuje się dla niego tymczasowe uzupełnienie braku zębowego. W dniu zabiegu zaleca się stosować zimne okłady, wstrzymać od spożywania jakichkolwiek pokarmów do czasu ustąpienia znieczulenia, przez 8 godzin po zabiegu nie płukać ust. Po 7–14 dniach powinny odbyć się wizyta kontrolna i zdjęcie szwów.

W międzyczasie pacjent powinien stosować się do zaleceń po zabiegu, które obejmują m.in.:

  • układanie głowy do snu wyżej ciała,
  • unikanie leżenia na boku po stronie wprowadzonego implantu,
  • nieszczotkowanie okolicy implantowanej,
  • niepalenie papierosów i niespożywanie alkoholu,
  • spożywanie rozdrobnionego pokarmu,
  • powstrzymywanie się od intensywnego wysiłku fizycznego,
  • stosowanie zaordynowanych leków.

Przez najbliższe kilka–kilkanaście tygodni ma miejsce proces gojenia. To czas, w którym dochodzi do połączenia się tytanowej śruby z kością. Wykonywane jest kontrolne zdjęcie RTG. Kiedy lekarz ma pewność, że nadszedł właściwy moment, odsłania implant i umieszcza na nim śrubę gojącą – swego rodzaju nakładkę, której zadaniem jest kształtowanie znajdującego się wokół implantu dziąsła. Następnie przechodzi do przygotowania pracy protetycznej, którą potem umieści na implancie. Docelową koronę na implancie wykonuje się zwykle po sześciu miesiącach w szczęce i po trzech w żuchwie od momentu zabiegu wszczepienia implantu. Istnieją także metody implantacji z natychmiastową odbudową protetyczną.

Źródła
  1. A. Fabianelli, A. Bożyk, E. Bruna i wsp., Implantoprotetyka. Zalety. Przeciwwskazania. Rozwiązania praktyczne, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. S. J. Froum, Powikłania w implantologii stomatologicznej. Etiologia, zapobieganie i leczenie, Czelej, Lublin 2019.
  3. M. Szadowski, A. Wojtowicz, E. Iwanicka-Grzegorek, Analiza wybranych czynników klinicznych i anatomicznych w podjęciu decyzji: ząb czy implant. Przegląd piśmiennictwa. Część II. Aspekty implantologiczne i protetyczne, „Nowa Stomatologia” 2013, nr 4, s. 205–210.

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.