Rak piersi – objawy, przyczyny i diagnostyka

Rak piersi to jeden z częściej występujących w populacji kobiet nowotworów złośliwych. Guz  wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Rak piersi zazwyczaj przez długi czas nie daje objawów. Stąd bardzo ważne jest prowadzenie profilaktyki – regularne badanie piersi i samokontrola.

rak-piersi.jpg

Spis treści

Rak piersi – przyczyny
Objawy raka piersi
Diagnostyka raka piersi
Na czym polega leczenie raka piersi?
Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to druga pod względem częstości przyczyna zgonów spowodowanych przez nowotwory złośliwe wśród kobiet. Niestety obserwuje się w ciągu ostatnich lat wzrost zapadalności na tę ciężką chorobę, zwłaszcza w grupie po 50. roku życia. Choroba ta dotyczy głównie kobiet, lecz około 1% zachorowań stanowią mężczyźni.

Rak piersi – przyczyny

Do zachorowania na raka piersi dochodzi zwykle w wyniku działania wielu czynników – środowiskowych, genetycznych, związanych ze stylem życia i prokreacją. Najważniejszymi czynnikami ryzyka są starszy wiek oraz nosicielstwo mutacji określonych genów, zwłaszcza BRCA1 i BRCA2. Wśród innych wymienia się rodzinne występowanie raka piersi, szczególnie w młodym wieku, przebieg miesiączkowania – pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia i klimakterium po 55. roku życia, urodzenie dziecka po 35. roku życia lub nierództwo. Na większe ryzyko choroby wpływają ponadto: choroby sutka, ekspozycja na promieniowanie jonizujące, wcześniejsze choroby nowotworowe, nadmierna masa ciała, terapia hormonalna, niezdrowy styl życia – palenie tytoniu, brak aktywności, zła dieta.

Objawy raka piersi

Rak piersi objawia się w różny sposób w zależności od stopnia zaawansowania. Na początkowym etapie choroba może nie dawać żadnych dolegliwości. Wraz z jej rozwojem mogą wystąpić następujące objawy:

  • wyczuwalny guz, zgrubienie,
  • wyciek z brodawki,
  • wciągnięcie brodawki, tzw. pępek rakowy,
  • świąd lub pieczenie brodawki,
  • powiększone węzły chłonne po stronie guza (pachowe, niekiedy szyjno-nadobojczykowe),
  • miejscowy obrzęk limfatyczny,
  • asymetria sutków,
  • owrzodzenie brodawki i skóry piersi,
  • ból,
  • pogrubienie skóry, obraz „skórki pomarańczy”,
  • miejscowe objawy zapalenia – zaczerwienienie, ucieplenie skóry, obrzęk.

Niekiedy zdarza się, że guz piersi zostaje wykryty w momencie, gdy wystąpiły już przerzuty komórek nowotworowych do innych narządów, np. kości (najczęściej do kręgosłupa, żeber, nasady kości długich), mózgu, płuc, wątroby. W zaawansowanej postaci objawy zależą od lokalizacji ognisk przerzutowych i rozległości zmiany pierwotnej.

Diagnostyka raka piersi

Im wcześniej zostaną wykryte zmiany nowotworowe, tym większe są szanse na wyleczenie. Dlatego tak ogromne znaczenie mają badania przesiewowe – samobadanie i diagnostyka obrazowa. W przypadku pojawienia się jakichś nieprawidłowości w pierwszej kolejności na USG kierowane są kobiety do 40. roku życia, z dużym udziałem tkanki gruczołowej w budowie piersi, a na mammografię kobiety starsze, z piersiami zbudowanymi głównie z tkanki tłuszczowej. W przypadkach wątpliwych lekarz może zalecić wykonanie obydwu tych badań albo rozszerzenie diagnostyki o mammografię z tomosyntezą albo rezonans magnetyczny.

W sytuacji, gdy wyniki badań są niepokojące, kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji. Podczas niej nakłuwa się pierś celem pobrania materiału do badania i pod mikroskopem poszukuje się komórek nowotworowych. Analiza histopatologiczna pobranego materiału poinformuje o charakterze zmiany.

Na czym polega leczenie raka piersi?

Leczenie raka piersi ma zazwyczaj charakter skojarzony. Stosowane są metody miejscowe, jak zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu guza razem z marginesem zdrowej tkanki – niekiedy konieczne są mastektomia, czyli usunięcie piersi, oraz radioterapia. Podejmowane może być też leczenie systemowe, jak hormonoterapia, chemioterapia czy metody biologiczne.

Profilaktyka raka piersi

W celu ograniczenia ryzyka zachorowania na raka piersi należy:

  • zdrowo się odżywiać,
  • być aktywnym fizycznie przez większość dni tygodnia,
  • utrzymywać prawidłową wagę,
  • nie pić alkoholu lub pić go w niewielkich ilościach,
  • ograniczyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Aby jak najwcześniej wykryć nowotwór kobiety od 20. roku życia powinny raz w miesiącu (najlepiej między szóstym a dziewiątym dniem cyklu) wykonywać samobadanie piersi. Badanie palpacyjne piersi powinno być także przeprowadzane przez  lekarza – u młodych kobiet co 3 lata, a od 40 roku życia co 12 miesięcy.

Bardzo istotne są przesiewowe badania diagnostyczne. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat powinny co 2 lata wykonywać mammografię, czyli rentgenowskie badanie piersi. U młodszych kobiet oraz tych po 70 roku życia wykonywanie badań diagnostycznych zależy od indywidualnego ryzyka i należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem.

Osoby ze zwiększonym prawdopodobieństwem posiadania mutacji genów BRCA1 lub BRCA2 powinny wykonać badania genetyczne. Ich wyniki wpływają na dalsze postępowanie i mogą być podstawą wdrożenia szczególnych działań profilaktycznych, na przykład mastektomii lub leków zmniejszających ryzyko rozwoju nowotworu.

Źródła
  1. J. Jassem, M. Krzakowski, Rak piersi, „Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2018, t. 4, nr 4, s. 210–252.
  2. E. Ośmiałowska, N. Świątoniowska, H. Homętowska, Jakość życia pacjentek z rozpoznaniem nowotworu piersi, „Palliative Medicine in Practice” 2018, t. 12, nr 3, s. 143–150.

Zobacz także

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Co oznaczają przebarwienia na paznokciach?

Zadbane paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim cenna informacja o stanie zdrowia. Jednak wraz z wiekiem – a także pod wpływem różnorodnych czynników – ich wygląd może ulec niekorzystnym zmianom. Jednym z najczęstszych problemów są przebarwienia płytki paznokciowej. Sprawdź, o czym może świadczyć ten objaw i kiedy należy udać się do specjalisty.

Leukocyty w moczu.jpeg
Zdrowie na co dzieńUrologia

Leukocyty w moczu – co oznaczają? Jak leczyć tę przypadłość?

Zdrowie układu moczowego to niezbędny element dobrego samopoczucia. Obecność w moczu leukocytów, czyli białych krwinek, może wskazywać na problemy w tej sferze. Sprawdź, co może być przyczyną tego stanu, jakie ma on znaczenie dla organizmu i jak wygląda leczenie!

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.