Przepuklina pooperacyjna – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Przepuklina pooperacyjna to powikłanie powstające na skutek zmniejszenia wytrzymałości powłok ciała w bliźnie po wykonanym cięciu chirurgicznym. W konsekwencji tego dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się jelit lub innych występujących we wnętrzu organizmu struktur przez osłabione po operacji miejsce. Przepuklina pooperacyjna poddawana jest leczeniu operacyjnemu.
Spis treści
Przepuklina pooperacyjna powstać może zarówno w gojącej się, jak i zabliźnionej już ranie pooperacyjnej. Rozwinąć się może na skutek niewłaściwej techniki szycia lub źle dobranych szwów, a także zaburzenia gojenia rany, które może wynikać ze złego stanu pacjenta czy zaburzenia syntezy kolagenu. Sprawdź, jakie są objawy i sposoby leczenia przepukliny pooperacyjnej.
Co to jest przepuklina pooperacyjna?
Przepukliną określa się patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach, widoczne pod skórą. Do rozwoju przepukliny dochodzi w miejscu o obniżonej oporności. Takim właśnie miejscem może być okolica pooperacyjna. Ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej rośnie razem z rozmiarem rany pooperacyjnej. Częściej obserwuje się ją wśród osób, u których doszło do infekcji lub nieprawidłowego gojenia się rany po zabiegu. Zwiększone ryzyko przepukliny pooperacyjnej dotyczy również osób z nadmierną masą ciała. Przepukliny pooperacyjne zazwyczaj obserwuje się po zabiegach w obrębie jamy brzusznej.
Jak powstaje przepuklina pooperacyjna?
Za powstanie przepukliny pooperacyjnej odpowiadać może kilka czynników. Specjaliści upatrują jej podłoża w zaburzeniach metabolizmu kolagenu. Zmniejszenie stosunku kolagenu typu I do kolagenu typu III predysponuje do rozwoju przepukliny pooperacyjnej z powodu gorszej jakości macierzy kolagenowej. Do powstania przepukliny może dochodzić również na skutek zbyt dużej odległości między założonymi szwami czy nadmiernego napięcia szwów oraz niekompletnego zagojenia się rany pooperacyjnej. W sposób szczególny na wystąpienie przepukliny pooperacyjnej podatne są miejsca, gdzie prowadzone były długie, rozległe cięcia. Dodatkowo, w wyniku zwiotczenia mięśni brzucha i wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej czynnikami ryzyka przepukliny mogą być również przewlekłe zaparcia, uporczywy kaszel, czkawka, wymioty czy wysiłek fizyczny.
Przepuklina pooperacyjna – objawy
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej może wystąpić zaraz po operacji lub w późniejszym czasie. Przepuklina pooperacyjna objawia się w podobny sposób, jak inne tego typu patologie. Charakterystyczne jest dla niej pojawienie się wyczuwalnego pod skórą guza, który wygląda jak nieregularne uwypuklenie. Występować mogą wrażenie „ciągnięcia” i dolegliwości bólowe, które nasilają się i promieniują podczas podejmowania wysiłku. Należy zaznaczyć, że przepukliny dużych rozmiarów mogą utrudniać swobodne wykonywanie ruchów, a w przypadku tych w okolicy brzucha zaburzać perystaltykę jelit, przyczyniając się tym samym do problemu z wypróżnianiem.
Gdy zawartości przepukliny nie daje się odprowadzić do środka przez wrota przepukliny, oznacza to, że doszło do jej uwięźnięcia. Może wówczas pojawić się silny ból, nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca.
Do jakiego lekarza się udać?
Z podejrzeniem przepukliny w bliźnie pooperacyjnej należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Po ustaleniu wstępnego rozpoznania pacjent może zostać skierowany do chirurga, który określi wskazania do leczenia chirurgicznego. W przypadku uwięźnięcia przepukliny konieczna jest szybka pomoc medyczna – chory powinien się zgłosić na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) lub wezwać pogotowie, dzwoniąc pod nr 999 lub 112.
Rozpoznanie przepukliny pooperacyjnej
Rozpoznanie przepukliny pooperacyjnej opiera się w dużej mierze na badaniu palpacyjnym. Rolę wspomagającą odgrywa wywiad i objawy zgłaszane przez pacjenta, jednakże zdarzają się przypadki, że nawet rozległe przepukliny mogą nie dawać wyraźnych objawów, a będą wyczuwalne podczas badania okolicy blizny po zabiegu. W przypadkach wątpliwych lekarz zleca badanie ultrasonograficzne (USG) i/lub tomografię komputerową (TK).
Na czym polega leczenie przepukliny pooperacyjnej?
Przepuklina pooperacyjna wymaga leczenia chirurgicznego. Z uwagi na obecność zrostów i blizn pooperacyjnych zabieg okazać się może trudniejszy do przeprowadzenia niż w przypadku innych typów przepuklin. Obecnie często przeprowadza się operacje przepukliny metodą laparoskopową, co znacznie ogranicza konieczność wykonywania cięć. Chirurg robi zazwyczaj 3-4 nacięcia 0,5-1,5 cm, przez które wprowadza laparoskop.
Jeżeli istnieją przeciwwskazania do tego typu rozwiązania, w przypadku przepukliny brzusznej pooperacyjnej konieczna okazać się może autoplastyka ściany brzusznej. Zabieg polega na wypreparowaniu wrót przepukliny i ich zszyciu, niekiedy wykorzystuje się znajdujące się wokół mięśnie i powięzi. Linię szwów można też wzmocnić materiałami z tworzywa sztucznego. Żeby uzupełnić ubytki w powłokach, zakłada się siatkę. Zabieg przepukliny pooperacyjnej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Okres rekonwalescencji po operacji wynosi od 4 do 6 tygodni. Jest to czas, kiedy należy zrezygnować z dźwigania i z ciężkiej pracy fizycznej.
Profilaktyka przepukliny pooperacyjnej
Nie opracowano konkretnych działań profilaktycznych względem przepukliny pooperacyjnej. Wiele bowiem zależy od techniki opracowania rany. Ryzyko jej wystąpienia wiąże się zatem z doświadczeniem i zdolnościami osoby zszywającej cięcie pooperacyjne. Sam pacjent może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej, dbając o ranę, utrzymując prawidłową masę ciała i poziom cukru we krwi, zaprzestając palenia papierosów (przynajmniej w okresie przedoperacyjnym i rekonwalescencji), zwalczając uciążliwe zaparcia, ograniczając aktywność fizyczną do momentu zagojenia się rany pooperacyjnej.